ukryj

Nie tak dawno wyłożenie ścian boazerią, wszędzie gdzie tylko to było możliwe było najlepszym pomysłem na dekorację ścian, a mieszkanie nabierało dużej wartości i zyskiwało na jakości wyposażenia.

boazeria w noej odsłonieModa z upływem czasu zmieniła się i dla boazerii nastały ostatnie dni popularności. Kto mógł, zlikwidował ją natychmiast i odetchnął. W wielu mieszkaniach do dziś ściany zdobią skrupulatnie łączone "na pióro" deseczki. Jak zmienić wygląd "zmęczonej czasem" boazerii, która utraciła swój urok, świeży zapach drewna i jasny kolor. Najprościej byłoby ją zdemontować, ale można też podjąć próbę zmiany jej wyglądu.

Popatrzmy na kilka przemian dokonanych w jednym z warszawskich mieszkań. Smutny, ciemny przedpokój wyłożony boazerią zyskał nieco na jasności. Pomysł wprowadzenia kolorów i akcentów egipskich zaproponował stylista biorąc pod uwagę pasje i zainteresowania właścicieli mieszkania. Bowiem Egipt odwiedzają co najmniej dwa razy w roku, a z podróży zawsze wracają  z pamiątkami, przypominającymi ulubione miejsca.

Wstęp do właściwych prac
Wszystko ze ścian zostało usunięte (obrazki, dekoracje, kinkiety) łącznie z demontażem osprzętu elektroinstalacyjnego (kontaktów, włączników i wyłączników). Boazeria wymagała starcia powierzchni na grubość ok. 0,5 mm papierem ściernym o odpowiedniej ziarnistości, tak by na jej płaszczyźnie nie powstały rysy i zadrapania. Pył, który osadził się na boazerii podczas szlifowania, należało dokładnie odkurzyć. Oszlifowane zostały również drewniane drzwi przeznaczone do malowania. Tak przygotowane powierzchnie można zacząć malować. Wszystkie płaszczyzny pokryto techniką przecierki wykonanej pędzlem i użyto do tego czterech różnych barw pastelowych imitujących kolory piasku i kamienia występującego w słonecznym klimacie Egiptu.

wnętrze przed remontemwnętrze po remoncie

Dopracowane dodatki

Wykonane z grubego szkła kinkiety, w łudząco podobnym kolorze do boazerii, nie były funkcjonalne; dawały niewiele światła i nie pełniły funkcji dekoracyjnej. Zostały więc zastąpione podłużnymi  kinkietami z gipsu, ozdobionymi hieroglifami oznaczającymi imiona domowników (kinkiety zostały ozdobione ręcznie).

kinkietdekoracyjne kinkietyoświetlenie w przedpokoju

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
2,47 / 15 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Tynk dekoracyjny - efekt betonu

Tynk dekoracyjny - efekt betonu

Tynk dekoracyjny, który imituje beton to ciekawa propozycja w aranżacji wnętrz surowych, wręcz industrialnych. Przeczytaj cały artykuł

Dom z Ogrodem - marcowe wydanie

Dom z Ogrodem - marcowe wydanie

Na rynku ukazało się najnowsze, marcowe wydanie magazynu Dom z Ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Wieszaki na biżuterię

Wieszaki na biżuterię

Wieszaki na biżuterię - śmieszne, fantazyjne, ozdobne, a ponadto praktyczne. Przeczytaj cały artykuł

Tradycyjny dom

Tradycyjny dom

Ten piękny tradycyjny dom znajduje się w Prowansji. Przeczytaj cały artykuł

Zagłówek do łóżka

Zagłówek do łóżka

Zagłówek do łóżka, albo dekoracja ściany za łóżkiem może nadać styl całej sypialni. Przeczytaj cały artykuł

Podświetlane meble

Podświetlane meble

Jeżeli szukasz inspiracji, aby odmienić swoje mieszkanie niewielkimi nakładem pracy to produkty firmy Rotoluxe... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-izolacje

E-łazienki

E-ogródek

E-ściany

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Nowoczesne zlewozmywaki - przegląd materiałów

x