ukryj

Przy odrobinie wysiłku sami możemy dekorować swoje wnętrza i cieszyć się ich urokiem. Dowolność dekoracji jest nieograniczona i zależy od pomysłów autora.

Redakcja e-mieszkanie.pl zachęca do korzystania z wzorów zamieszczonych w dziale Dekoracje i dodatki.

Do wykonania szablonu będzie potrzebny jego wzór wydrukowany na papierze w odpowiednim formacie. Do wycięcia szablonu używamy specjalnego noża do cięcia papieru. Taka czynność wymaga pewnych umiejętności, dlatego wszystkim, którzy takich umiejętności nie posiadają polecamy użycie nożyczek. By praca była łatwiejsza, szablon należy wydrukować na papierze grubszym niż 80 gr.(do 120 gr. grubości; papier nie może być jednak za gruby, bo wtedy będziemy mieli problem z wycięciem szablonu). Następnie przygotujmy wszystkie akcesoria potrzebne do wykonania szablonu na dowolnie wybranej przez nas płaszczyźnie. Tak, więc musimy mieć farbę wodną i gąbkę, miękką szmatkę lub większy wacik do nałożenia farby. Dobrze mieć pod ręką bezbarwną taśmę klejącą.

Jak wykonać szablon - krok po kroku
By pobrać szablon, plik z wzorem należy zapisać na dysku komputera i wydrukować w dowolnym programie graficznym. Na wstępie warto zapoznać się ze wszystkimi poniższymi czynnościami i wykonać próbę odbicia szablonu na zwykłym fragmencie kartki. Pozwala to nabrać wprawy i uniknąć błędów.

 1. Przygotuj papier odpowiedniej grubości do wydrukowania szablonu.szbalon malarski
 2. Szablon formatujemy do wydruku w takim rozmiarze, jaki jest nam potrzebny (mogą być formaty małe i duże).
 3. Z wydrukowanego szablonu wycinamy bardzo dokładnie płaszczyzny pokryte szarym kolorem. Czynność ta powinna być wykonana w miarę dokładnie tak, by krawędzie szablonu nie były zbytnio postrzępione i nierówne. Jak dokładnie wykonaliśmy tę czynność okaże się przy "przeniesieniu" szablonu na wybraną płaszczyznę i  położeniu koloru.
 4. Szablon przyklejmy delikatnie taśmą bezbarwną w wybranym miejscu (sprawdźmy czy szablon jest przyłożony równo, potem, po nałożeniu koloru na ścianę będzie trudno poprawić błędy).
 5. Farba do nałożenia na ścianę powinna mieć konsystencję "kremu" - jeśli farba, której chcemy użyć jest rzadsza, nabierajmy jej niewiele na gąbkę.
 6. Gąbkę delikatnie przyciskamy do powierzchni i nakładamy farbę na ścianę w miejscach wyciętych szablonu. Drugą dłonią przytrzymujmy szablon w miejscu ciętych krawędzi, by farba nie dostawała się pomiędzy papier (szablon) a ścianę. W ten sposób unikniemy tworzenia się zacieków i zniekształcenia konturu szablonu.
 7. Jeśli mimo wszystko pojawi się zaciek, może to oznaczać, że mamy za rzadką farbę lub nasza gąbka farby ma za dużo. Ponieważ używamy farby wodnej, więc zanim wyschnie zaciek należy go wytrzeć wilgotną ściereczką i czynność powtórzyć.
 8. Po nałożeniu całości farby w miejscach wyciętych szablonu, pozostawmy go jeszcze na płaszczyźnie, aż farba trochę wyschnie.
 9. Po wykonaniu dekoracji odklej szablon i podziwiaj swoje dzieło.

Życzymy udanej zabawy. Wykonane dekoracje ścienne (i nie tylko) można zamieścić w galerii forum - www.forumbudowlane.pl

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,25 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Niejeden obraz miłości

Niejeden obraz miłości

Szczęśliwie istnieją miejsca, których nie dotknęła choroba banalizacji tematu – w polskim malarstwie współczesnym. Przeczytaj cały artykuł

Artystyczna dekoracja ścian

Artystyczna dekoracja ścian

Wystrój wnętrza można zmienić niewielkim nakładem kosztów, wystarczy tylko odrobina czasu i motywacji. Przeczytaj cały artykuł

Tynk dekoracyjny - efekt betonu

Tynk dekoracyjny - efekt betonu

Tynk dekoracyjny, który imituje beton to ciekawa propozycja w aranżacji wnętrz surowych, wręcz industrialnych. Przeczytaj cały artykuł

Dom Hello Kitty

Dom Hello Kitty

Już niedługo wakacje, jak sprawić, aby dziecko było nimi zafascynowane? Przeczytaj cały artykuł

Wnętrze inspirowane Alicją z Krainy Czarów

Wnętrze inspirowane Alicją z Krainy Czarów

Wnętrze, które pokazujemy poniżej to restauracja znajdująca się w Tokio. Przeczytaj cały artykuł

Zagłówek do łóżka

Zagłówek do łóżka

Zagłówek do łóżka, albo dekoracja ściany za łóżkiem może nadać styl całej sypialni. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ogródek

 • Kostka brukowa na ścieżkę

  Kostka brukowa na ścieżkę

  Kostki brukowe i płyty stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Ważne, by dobrze zaprojektować nawierzchnię wokół domu.

E-dach

E-instalacje

 • Odprowadzanie ścieków

  Odprowadzanie ścieków

  Jeśli na terenie nie ma kanalizacji trzeba gromadzić ścieki i zlecać ich okresowe wywożenie lub oczyszczać je.

E-okna

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Styl podłogi a styl wnętrza

x