ukryj

Chociaż, z uwagi na ograniczenia wynikające z układu, wielkości i wymiarów pomieszczenia, zaprojektowanie Idealnej Kuchni w naszych mieszkaniach graniczy z niemożliwością, postarajmy się za pomocą kilku przydatnych wskazówek projektowych jak najbardziej do tego Ideału zbliżyć.

Przede wszystkim zdecydujmy, czy chcemy mieć kuchnię zamkniętą, czy też otwartą na pokój dzienny. Jeśli postanowimy o oddzieleniu tego pomieszczenia od reszty mieszkania, nie zapominajmy by wygospodarować w kuchni miejsce na chociażby najmniejszy stolik przeznaczony do spożywania śniadań lub do porannej lektury przy kawie.

Innym rozwiązaniem, często stosowanym zwłaszcza w dużych mieszkaniach lub domach, jest kuchnia z usytuowaną obok niej jadalnią. W takim przypadku konieczne jest umieszczenie między tymi pomieszczeniami szerokich, najlepiej przesuwnych drzwi, które w zależności od potrzeby możemy zamknąć by uniknąć ciekawskich spojrzeń gości, lub też otworzyć tworząc jedno duże pomieszczenie.

Bardzo popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem aranżacyjnym jest otwarcie kuchni na salon. Pozwala to wyeksponować atrakcyjną zabudowę kuchenną a także powiększa optycznie przestrzeń mieszkania. Decydując się na taki wariant należy jednak pamiętać o tym, że przygotowywanie posiłków w otwartej kuchni przestaje być już tajemnicą, a porządek i czystość stają się warunkiem koniecznym i bezdyskusyjnym.

Znając już układ pomieszczenia przystępujemy do dokładnego jego zwymiarowania. Musimy tu uwzględnić nie tylko długości ścian i rozmieszczenie okien i drzwi, ale także usytuowanie wszystkich przyłączy elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, pionów wentylacyjnych, wysokości parapetu itp. Po dokonaniu precyzyjnego przedmiaru nanosimy na papier jego wyniki. Projekt najlepiej jest wykonywać na podkładzie wyrysowanym w skali 1:20.

Przystępując do projektowania musimy wiedzieć, jaki styl reprezentować ma nasza kuchnia. Jeśli jesteśmy zwolennikami stylistyki retro, podziały mebli będą gęstsze, a linia zabudowy bardziej zróżnicowana. jeśli natomiast odpowiada nam nowoczesny „design”, w kuchni muszą zapanować proste formy o kubistycznych kształtach.

Niezwykle ważną kwestią, determinującą w znaczny sposób ostateczny wygląd pomieszczenia, jest dobór sprzętu AGD. W zależności od tego, czy na przykład wybierzemy zmywarkę o szerokości 45, czy też 60 cm, układ mebli będzie zupełnie inny. Dlatego też zastanówmy się, jaką chcemy mieć zmywarkę, zlewozmywak i lodówkę, czy okap ma być zabudowany w szafce, czy wolno wiszący, jak chcemy rozwiązać sprawę piekarnika (może on być usytuowany pod płytą lub w słupku), czy przewidujemy w kuchni mikrofalę itp.

Po zebraniu wszystkich tych wstępnych wytycznych możemy przystąpić do projektowania. Najpierw rozrysujmy ciąg roboczy z szafkami dolnymi. Tutaj warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek:

 • zgodnie z zasadami ergonomii, kolejność usytuowania stref roboczych powinna być następująca: lodówka (przechowywanie żywności), blat (wykładanie produktów), zlewozmywak (mycie), blat (przygotowywanie posiłków), kuchenka (obróbka termiczna), blat (nakładanie posiłków),
 • szerokość blatu między lodówką i zlewozmywakiem powinna wynosić minimum 40 cm,
 • szerokość blatu między zlewozmywakiem a płytą grzewczą powinna wynosić minimum 80 cm,
 • zlew i płyta grzewcza nie powinny znajdować się bezpośrednio przy ścianie, nie powinny też stykać się ze sobą wzajemnie,
 • płyta gazowa powinna znajdować się w odległości minimum 60 cm od okna,
 • poza standardowymi szafkami z drzwiczkami, pomyślmy także o wygodnych szufladach, cargo i innych systemach wewnątrzszafkowych ułatwiających pracę w kuchni.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,10 / 10 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Louis Vuitton - sofa dla koneserów

Louis Vuitton - sofa dla koneserów

Dla koneserów luksusu i przepychu, proponujemy limitowaną kolekcję sof z nadrukiem Louis Vuitton. Przeczytaj cały artykuł

Akcesoria kominkowe

Akcesoria kominkowe

Kolekcja Bebop to absolutny hit sezonu! Przeczytaj cały artykuł

Toster do retro kuchni

Toster do retro kuchni

Toster włoskiej firmy Bugatti z serii Casa został wykonany z najwyższej jakości aluminium. Przeczytaj cały artykuł

Drewniane meble kuchenne

Drewniane meble kuchenne

Drewniane meble kuchenne zaprojektowane przez Designer Makers Furniture wyglądają bardzo prosto, a jednocześnie... Przeczytaj cały artykuł

Białe meble

Białe meble

Białe meble o prostych formach, wykończone na połysk to doskonałe rozwiązanie do małych jadalni lub salonów. Przeczytaj cały artykuł

Eleganckie meble kuchenne

Eleganckie meble kuchenne

Bardzo eleganckie meble kuchenne projektuje włoska firma Must Italia. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (5)

 1. pati587

  Zaprojektuję,doradzę,udzielę odpowiednich informacji w doborze i zaprojektowaniu mebli kuchennych.To nic nie kosztuje.Istnieje możliwość przyjazdu do klienta na terenie Wrocławia i wymierzenie kuchni (projekt na miejscu).Zainteresowane osoby proszę o kontak meilowo.s.work24h@gmail.com

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Widziałem już kilka wpisów na forum gdzie użytkownicy pytają o prawidłowe rozmieszczenie mebli kuchennych oraz innych elementów wyposażenia. Myślę że powyższe rady znacznie ułatwią zadanie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. ramirez

  Fajny artykuł. Przedstawioną wiedzę można sprawdzić w praktyce w serwisie https://vinci.org.pl - umożliwia darmowe projektowanie z przeglądarki.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. ceramika design

  Fajny pomysł z tym czerwonym dekorem między szafkami. Chociaż w tym wypadku wolelibyśmy jakąś mozaikę z czerwonymi elementami.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. ceramika design

  Fajny pomysł z tym czerwonym dekorem między szafkami. Chociaż w tym wypadku wolelibyśmy jakąś mozaikę z czerwonymi elementami.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-okna

E-dach

E-izolacje

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Sypialnia na poddaszu - tradycyjna i nowoczesna

x