ukryj

Dziecko powinno dobrze czuć się w całej przestrzeni domu. Należy więc zapewnić mu takie warunki rozwoju i bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych wypadków. Nie unikniemy guza, ale postarajmy się by wnętrze domu było dobrze zorganizowane, a dziecko poruszało się w nim bezpiecznie, bez stosowania niepotrzebnych zakazów.

Myśląc o naszym domu wyobraźmy sobie, że przestrzeń będzie użytkowana nie tylko przez nas,
ale również przez nasze dzieci. To od nas, i naszego zaangażowania w organizację wspólnej domowej przestrzeni zależy ich bezpieczeństwo, harmonijny rozwój i dobre samopoczucie.

łóżko do pokoju dziecięcegoaranżacja pokoju dziecięcego

Odkąd dziecko zaczyna się interesować wszystkim co je otacza, poznaje świat, należy dołożyć starań by dom był dla niego bezpieczny, należy zapewnić mu jak najwięcej przestrzeni, z racji jego aktywności ruchowej charakterystycznej dla tego etapu rozwoju. Proces ten przebiega aż do wieku dojrzewania, szczególnie intensywny jest jednak w okresie przedszkolnym. Pierwszy rok życia dziecko spędza w pokoju rodziców i pokoju dziennym, wtedy właśnie należy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby dzieci i zainteresowania. Przedmioty codziennego użytku, stają się elementami zabawy, stół zamienia się w domek, krzesło w samochodzik, a więc wszystko co otacza dziecko rozwija jego wyobraźnię.

Przestrzenią dla dziecka powinien być cały dom. Wnętrza, w których będzie się rozwijało, powinny być kształtowane przede wszystkim pod kątem jego indywidualnych potrzeb. Rodzice, często pamiętając o własnej wygodzie, zapominają o potrzebach i bezpieczeństwie małego członka rodziny. Od drugiego roku życia dziecka, zaleca się aby posiadało ono własny pokój, który powinien być tak zaprojektowany, aby mógł zmieniać się wraz z dorastaniem dziecka. Rodzina zamieszkująca w małym mieszkaniu, gdzie niemożliwe jest wydzielenie osobnego pokoju, powinna wydzielić kąt z więk-szego pomieszczenia i urządzić go na miarę potrzeb swej pociechy.

Własna przestrzeń zwiększa samodzielność i inicjatywę, stwarza bodźce i zachęca do nauki, poprawia koncentrację. Stałe miejsce do spania wyrabia odruch senności związany z tym miejscem. Pokój powinien być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni rodziców, tak aby zapewnić dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Rodzice zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z rzeczywistych upodobań własnych dzieci, pragną zaofiarować im eleganckie otoczenie, zupełnie nie przystające do ich potrzeb. Należy pozostawić dziecku możliwość wpływu na urządzenie swojego wnętrza, gdyż rozwija to kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Wyglądem własnego pokoju dzieci wyrażają swoją niezależność i indywidualność. Czasami pogląd na wystrój własnego pokoju nie jest zgodny z pomysłami rodziców. Inicjatywy dziecka nie należy jednak gasić, ale przez subtelne, przyjacielskie rozmowy rozwijać.

Wraz z pójściem do szkoły świat zainteresowań dziecka ulega zmianom. Nie chodzi tylko o skalę mebli, zwiększa się dystans względem rodziców, rodzi się potrzeba większej samodzielności i indywidualizmu. Warto pomyśleć wtedy o zamianie usytuowania pokoju dziecka na bardziej oddalony od sypialni rodziców. Nowy pokój powinien być duży, przestronny, funkcjonalny i bezpieczny. Dziecko spędza w swoim pokoju zdecydowanie więcej czasu niż dorośli w swoich, dlatego tak ważna jest ta dobra organizacja tej przestrzeni. Wystrój wnętrza pokoju dziecka uzależniony jest od indywidualnych zainteresowań. Pomysły nastolatków dotyczące urządzania wnętrz bywają często zaskakujące dla rodziców. Czasami dzieci naśladują wzorce ze świata dorosłych i tylko detale zdradzają przeznaczenie pomieszczenia, czasem zaś urządzają swoją przestrzeń w stylu zupełnie w innym niż reszta mieszkania.

przewijak drewnianyprzewijak dla dziecka

Pierwszoklasista powinien mieć w swoim pokoju biurko z regulowaną wysokością blatu, ergonomiczne krzesło z regulowanym siedziskiem i oparciem, pudełka na zabawki, jak również półki i regały na książki. Odpowiednie oświetlenie miejsca zabaw i miejsca nauki jest jednym z najważniejszych celów w projektowaniu wnętrz przeznaczonych dla dzieci. Duże znaczenie dla jakości pracy przy biurku ma wygodne krzesło, odpowiedni blat i oświetlenie. Pokój powinien być jasny, mocno doświetlony światłem dziennym. Powierzchnia blatu powinna być doświetlona dodatkowo oświetleniem sztucznym w postaci lampy stojącej na stole bądź oprawy podwieszanej. Światło powinno padać z lewej strony dla dziecka praworęcznego i z prawej dla leworęcznego. Źródło światła powinno być umiejscowione ok. 40 cm od środka zasadniczego pola pracy, ok. 40 cm przed pracującym, licząc od przedniej krawędzi stołu oraz ok. 35 cm nad płaszczyzną biurka. Nie wolno ustawiać źródła światła za plecami siedzącego przy biurku dziecka.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,50 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Sypialnia dla książąt i księżniczek

Sypialnia dla książąt i księżniczek

Kochamy dzieci i chcemy dać im wszystko, czego potrzebują. A dzieci lubią wnętrza piękne jak bajki. Przeczytaj cały artykuł

Sypialnia pirata - aranżacja pokoju dziecka

Sypialnia pirata - aranżacja pokoju dziecka

Steve Kuhl zaprojektował sypialnię, która realizuje marzenia piratów entuzjastów w każdym wieku. Przeczytaj cały artykuł

Pomysł na pokój dla chłopca

Pomysł na pokój dla chłopca

Dobór kolorów do pokoju nastoletniego chłopca nie jest prostym zadaniem. Przeczytaj cały artykuł

Przytulne mieszkanie

Przytulne mieszkanie

Przytulne mieszkanie w londyńskiej dzielnicy Notting Hill należy do szwedzkiej designerki, Lotty Cole. Przeczytaj cały artykuł

Nowoczesne pokoje dla nastolatków

Nowoczesne pokoje dla nastolatków

Oto wybrane projekty pokoi dla nastolatków, zaaranżowane przez firmę duc-duc. Przeczytaj cały artykuł

Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci?

Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci?

Jeśli posiadacie więcej niż jedno dziecko, a dom lub mieszkanie nie ma wystarczającej ilości pokoi, urządźcie pokój dla Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. Minka.pl

  Mnóstwo ciekawych wzorów do wykorzystania jako naklejki , fototapety, lub foto-rolety w celu zaaranżowania pokoju dziecięcego dostępne w sklepie www.minka.pl. Artykuły drukowane w najnowocześniejszej technologii lateksowej firmy HP. Bezpieczne dla ludzi i środowiska. Zapraszamy www.minka.pl - ekologiczne dekoracje do wnętrz ;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. albatros

  wyraziste te kolory. w pokoju mojego dziecka są bardziej pastelowe, delikatniejsze. wykorzystałem odcienie Satynowej Śnieżki "figlarny róż" i "błogi poranek" kolory ładnie się uzupełniają a do tego ściany bardzo łatwo utrzymać w czystości

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Zuza3434

  Ja udekorowałam pokój córki naklejkami Disneya. Super to wygląda. Naklejki kupiłam na www.magia-dekoracji.pl

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-dach

E-instalacje

E-ogródek

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jaki materac do łóżka ?

x