ukryj

Samodzielne zaprojektowanie łazienki to nie lada wyzwanie. Bardzo ważne są tu nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalność i ergonomia.

Przystępując do przemyśleń nad naszą wymarzoną łazienką, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników i uwarunkowań. Przede wszystkim, postarajmy się określić nasze potrzeby i oczekiwania. Niektórzy z nas są zwolennikami długiego wylegiwania się w wannie, innym wystarczy szybki prysznic. Dlatego też, jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, by zamontować obydwa te urządzenia, wybierzmy to, które w codziennej praktyce okaże się przydatniejsze.

pomysł na łazienkę łazienka z prysznicem

W nowoczesnych łazienkach coraz popularniejszym rozwiązaniem jest montaż bidetu. Jeśli mamy dość miejsca, aby go zamontować – nie wahajmy się – urządzenie to znacznie ułatwi nam codzienne zabiegi z zakresu higieny osobistej.

W wieloosobowych rodzinach poranek to nerwowa pora dnia. Kolejek do łazienki możemy, przynajmniej w pewnym stopniu, uniknąć montując dwie umywalki zamiast jednej. Gdyby jednak takie rozwiązanie okazało się niemożliwe z powodu niewielkiego metrażu pomieszczenia, postarajmy się przynajmniej o umywalkę o dużej szerokości – takiej, przy której spokojnie mogą stanąć dwie osoby.

Wciąż bardzo często spotykanym w naszych łazienkach urządzeniem jest pralka. Nie dysponując osobnym pomieszczeniem, w którym możemy urządzić pralnię, ustawmy pralkę w łazience tak, by nie burzyła założeń estetycznych pomieszczenia, a jednocześnie była łatwo dostępna.

Ponieważ łazienka zwykle jest także miejscem przechowywania najprzeróżniejszych przedmiotów, począwszy od ręczników i kosmetyków, a skończywszy na chemii gospodarczej, warto pomyśleć o wygodnych szafkach, w których wszystkie wyżej wymienione dobra możemy pochować. Szafki te mogą mieć postać stojącego bloku, wkomponowanego w stylistyczny układ pomieszczenia, szafek podblatowych, wiszących, a także specjalnie dostosowanych szafek umywalkowych. Bardzo ważne jest, by meble łazienkowe były wykonane z materiałów odpornych na działanie wody i pary wodnej.

Projektując rozmieszczenie urządzeń w łazience pamiętajmy, by zachować między nimi odpowiednie odległości tak, by codzienne z nich korzystanie było wygodne i bezproblemowe. Właściwe rozlokowanie sprzętów uzależnione jest także od usytuowania pionów kanalizacyjnych w pomieszczeniu. Dla zachowania odpowiedniego kąta spływania wody, odległość urządzeń (zwłaszcza tych z nisko osadzonym odpływem) nie może być zbyt duża. I tak, dla miski ustępowej nie powinna ona przekraczać 1 metra, a na przykład dla brodzika i wanny – 3 metrów.

wanna wbudowana wanna narożna

Jeśli w naszym domu/mieszkaniu znajduje się więcej niż jedna łazienka, zaplanujmy pomieszczenia tak, by każde z nich pełniło nieco inną funkcję. I tak, możemy mieć na przykład jedną łazienkę rodzinną i jedną dla gości, lub też jeden obszerny salon łazienkowy i małą łazienkę gospodarczą, pełniącą przy okazji funkcję pralni.

Niezbędny w łazience jest także grzejnik. Do niedawna wybór w tym zakresie ograniczał się
do białych drabinek, które w niektórych łazienkach rażąco odstawały od przyjętej koncepcji kolorystyczno-stylistycznej. Teraz jednak możemy wybierać z szerokiej gamy dostępnych wzorów i kolorów oraz rozmiarów grzejników łazienkowych.

Mając rozplanowane rozmieszczenie wszystkich urządzeń, mebli i akcesoriów, możemy przystąpić do opracowania koncepcji kolorystycznej i materiałowej oraz oświetlenia wnętrza łazienki. Ale to już zupełnie inna historia...

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
3,00 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Odwodnienia w łazience

Odwodnienia w łazience

Tradycyjne brodziki ustępują miejsca nowocześniejszym rozwiązaniom. Są nimi odpływy liniowe i punktowe... Przeczytaj cały artykuł

Łazienka z dodatkami

Łazienka z dodatkami

Niewielka łazienka jest utrzymana w stonowanej kolorystyce. Szarości i brązy dobrze komponują się z fioletową lampą i do Przeczytaj cały artykuł

Salony kąpielowe

Salony kąpielowe

Salony kąpielowe przypominają swym wystrojem tradycyjne łazienki. Przeczytaj cały artykuł

25 niezapomnianych projektów łazienki

25 niezapomnianych projektów łazienki

Marzeniem wielu ludzi jest mieć wspaniałą łazienkę. Przeczytaj cały artykuł

Królewskie wnętrza

Królewskie wnętrza

Te królewskie wnętrza zostały zaprojektowane przez Stanislava Orekhova i VisCorbel. Przeczytaj cały artykuł

Kamienny dom

Kamienny dom

Duży, kamienny budynek ma nieregularny, ciekawy kształt. Oryginalne krzywizny powtarzają się także we wnętrzu. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-łazienki

E-dach

E-okna

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jaki materac do łóżka ?

x