ukryj

Pomieszczenia na poddaszu stwarzają niepowtarzalne możliwości aranżacyjne. Pod skosami urządza się salony, sypialnie, łazienki, gabinety, a nawet całe mieszkania. Stosując sprawdzone metody można stworzyć prawdziwie funkcjonalne wnętrza.

Kuchnia na poddaszu Kuchnia na poddaszu

Otwarta przestrzeń
To jak urządzimy i zaadaptujemy poddasze zależy od naszych upodobań. Ważne jest jednak, żeby nie zmniejszać go zbyt dużą ilością przegród i ścian. Postarajmy się ograniczyć jedynie do tych koniecznych. Jeśli na poddaszu będziemy urządzać więcej niż jedno pomieszczenie pomyślmy o ich połączeniu lub oddzielmy je tylko częściowo (tak można połączyć np. salon z kuchnią). Otwarta przestrzeń pozwala na swobodny przepływ powietrza i światła, a zbyt małe pomieszczenie z ukośną ścianą często wywołuje efekt przytłoczenia. Dobrą metodą na wydzielenie pokoi może okazać się użycie (przy akceptacji ekspertów) szklanych ścianek działowych i zastosowanie szklanych drzwi – to nam da złudzenie większej przestrzeni.

Pracownia na poddaszu Salon na poddaszu

Oświetlenie

Wybierając odpowiednie oświetlenie możemy kreować przestrzeń poddasza. Wiele zależy od wysokości sufitu. Jeśli zdecydowaliśmy się na sufit podwieszany, najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe – oczka halogenowe lub reflektory podkreślające zróżnicowanie skośnej przestrzeni. Jeśli mamy poddasze z wysokim sufitem – możemy poeksperymentować z żyrandolem lub klasycznymi lampami wiszącymi. Poza oświetleniem głównym ważne jest, żeby zaplanować również boczne oświetlenie punktowe (lampki, kinkiety). W przypadku poddasza jest to o tyle ważne, że znajdujące się tu pomieszczenia mają wiele zacienionych miejsc, które warto dodatkowo oświetlić.

Sypialnia na poddaszu Łazienka na poddaszu

Kolory
Duże znaczenie ma również kolorystyka. Zastosowanie jednolitego jasnego koloru na ścianach i suficie optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, że poddasze będzie wyglądało na większe i bardziej przestronne (dobrze sprawdzi się biel lub jasny żółty). Kolory te sprawdzą się także w przypadku, gdy poddasze nie jest należycie oświetlone. Jasne kolory dobrze jest zastosować również do mebli i podłóg, a ciemniejszy kolor można wykorzystać przy różnego rodzaju dodatkach. Ujednolicenie barw w całym mieszkaniu wprowadza harmonię i powiększa przestrzeń. Ograniczmy więc liczbę kolorów do dwóch lub trzech.

Podłogi
Na poddaszu podłogi wykańczamy dokładnie tak jak w innych pomieszczeniach położonych na pozostałych poziomach mieszkania. Wykładamy je przeróżnymi materiałami, kierując się względami praktycznymi i estetycznymi. O doborze materiału na podłogę decyduje funkcja użytkowa pomieszczenia i indywidualne upodobania.

Pokój młodzieżowy na poddaszu Pokój młodzieżowy na poddaszu

Obecnie możemy wybierać podłogi z litych desek, parkiety, mozaiki, parkiety przemysłowe, panele drewniane lub laminowane. Odmienną grupę tworzą twarde podłogi kamienne wykonane z trawertynu, granitu, łupka lub marmuru oraz te układane z gresu i terakoty. Na podłogi chętnie wybieramy również miękkie wykładziny – strzyżone i pętelkowe lub dywany, a także panele, płytki i wykładziny z PVC.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
4,20 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jak urządzić sypialnię?

Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia to oaza wypoczynku. Przestrzeganie pewnych reguł lub zastosowanie pomysłowych rozwiązań sprawi, że... Przeczytaj cały artykuł

Dom z Ogrodem - marcowe wydanie

Dom z Ogrodem - marcowe wydanie

Na rynku ukazało się najnowsze, marcowe wydanie magazynu Dom z Ogrodem. Przeczytaj cały artykuł

Wieszaki na biżuterię

Wieszaki na biżuterię

Wieszaki na biżuterię - śmieszne, fantazyjne, ozdobne, a ponadto praktyczne. Przeczytaj cały artykuł

Wnętrze pełne barw

Wnętrze pełne barw

To piękne wnętrze charakteryzuje się ciekawymi kształtami i kolorystyką. Zostało zaprojektowane przez architektów... Przeczytaj cały artykuł

Szwedzkie wnętrza

Szwedzkie wnętrza

Prezentowany dom znajduje się w Szwecji i pochodzi z 1970 roku. Przeczytaj cały artykuł

Moda na lofty

Moda na lofty

Moda na lofty dotarła do Polski stosunkowo niedawno, choć w zachodniej Europie ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-ściany

E-okna

E-instalacje

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Rezydencja w drewnie

x