ukryj

Jak wykorzystać kamień w domu?

Tagi: , , , , , , ,

Kamień jako jeden z najstarszych materiałów budowlanych wciąż cieszy się uznaniem architektów i projektantów. Potencjał kamienia

Nie sposób wymienić w jednym zdaniu wszystkich zastosowań kamienia, tak jak nie sposób wymienić wszystkich jego rodzajów. Pewne jest, że to materiał uniwersalny. Dobrze komponuje się z innymi surowcami – drewnem stalą czy szkłem. Dzięki różnorodności faktur czy kolorów, daje też duże możliwości aranżacji wnętrza. A przy tym może być z powodzeniem stosowany zarówno w architekturze tradycyjnej, jak i w budynkach nowoczesnych. Oprócz niepodważalnych walorów estetycznych i designerskich jest także niezwykle wytrzymały i trwały. A przy tym – podobnie jak drewno – to materiał naturalny. Oto kilka przykładów jego zastosowań: 

kamień kominek kamień parapet kamień na podłodze
Na parapety
Z kamienia można wykonać zarówno parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Bez problemu dopasujemy je do rodzaju okien, ale także koloru ścian czy stylu i wyposażenia domu.
Parapety zewnętrzne powinny być wykonane z kamienia nienasiąkliwego, odpornego na opady atmosferyczne, a także wysokie i niskie temperatury oraz wpływ promieniowania słonecznego. Dlatego najlepiej sprawdza się w tym wypadku granit. Parapet powinien posiadać od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie, dzięki któremu woda nie będzie spływała po ścianie budynku.

We wnętrzach możemy zastosować również marmur, konglomerat marmurowy i kwarcowy czy trawertyn.
Cena takiego parapetu w zależności m.in. od jego długości i szerokości oraz rodzaju zastosowanego kamienia może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Solidny blat
Kamienne blaty nadadzą elegancji i szyku nie tylko domowej kuchni, ale także restauracjom i sklepom. W tym wypadku nie należy zapominać o właściwościach użytkowych kamienia – jest łatwy w pielęgnacji i odporny na działanie środków chemicznych czy kwasów, a także żaroodporny.
W domowych kuchniach oraz lokalach najlepiej sprawdzi się granit i konglomerat kwarcowy, który mimo wysokiej ceny, jest coraz częściej wybierany ze względu na kolorystykę komponującą się z nowoczesnymi wnętrzami.

Do łazienki
Kamień to również idealna propozycja do każdej łazienki – możemy z niego wykonać nie tylko okładzinę podłogową i ścienną, ale także elementy dekoracyjne i użytkowe – umywalki, wanny, brodziki, postumenty, a nawet ramy luster. Oprócz klasycznego marmuru, trawertynu i konglomeratów marmurowego oraz kwarcowego, czy granitu, znajdzie się tu również miejsce na wapień czy szlachetny onyks.

Schody, schody, schody
Na zewnątrz zaleca się m.in. granit o powierzchni promieniowanej – głównie dlatego, że jest szorstki i ma właściwości antypoślizgowe. Alternatywą jest także granit bądź konglomerat kwarcowy (z wyłączeniem kolorów czarnych) o powierzchni patynowanej, czyli wygładzonej dzięki szczotkowaniu. Taki zabieg niweluje charakterystyczną szorstkość, a przy tym pozwala uwydatnić walory kolorystyczne i wzornictwo materiału. Schody wewnętrzne w domu można wykonać niemal z każdego kamienia o powierzchni polerowanej lub z pasem antypoślizgowym.

Kamienne płytki
To ekskluzywna dekoracja wnętrz nie tylko domów, ale także firm, biur, instytucji i obiektów handlowo-usługowych. Można nimi pokryć nie tylko podłogi, ale także wybrane ściany. Kamienne płytki wykorzystuje się równie często do wykończenia elewacji budynków. Nasz dom możemy ozdobić niemal każdym rodzajem kamienia. Na zewnątrz, z uwagi na wpływ warunków atmosferycznych najlepszym rozwiązaniem jest granit, trawertyn bądź konglomeraty kwarcowe. Dotyczy to także podłóg w obiektach o dużym natężeniu ruchu.

Kominki
Z uwagi na walory dekoracyjne oraz odporność na długotrwałe działanie wysokich temperatur, naturalny kamień jest bardzo często wykorzystywany jako okładziny kominków. Są one przygotowywane na indywidualne zamówienie i dostosowane zarówno do pomieszczenia, jak i konkretnego modelu kominka. Z pośród bogatej oferty najlepiej wykorzystać w tym wypadku marmur, granit, trawertyn, łupek marmurowy bądź onyx.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
3,67 / 3 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Pokój dziecka do zabawy i spania

Pokój dziecka do zabawy i spania

Dzieci potrzebują specjalnego miejsca - pokoju, zarówno do zabawy, rozwoju, jak i wypoczynku. Przeczytaj cały artykuł

Akcesoria kominkowe

Akcesoria kominkowe

Kolekcja Bebop to absolutny hit sezonu! Przeczytaj cały artykuł

Wnętrza w stylu francuskim

Wnętrza w stylu francuskim

Wnętrza w stylu francuskim zawsze wyglądają pięknie, luksusowo, czarująco i bardzo elegancko. Przeczytaj cały artykuł

Przytulne mieszkanie

Przytulne mieszkanie

Przytulne mieszkanie w londyńskiej dzielnicy Notting Hill należy do szwedzkiej designerki, Lotty Cole. Przeczytaj cały artykuł

Dom z betonową fasadą

Dom z betonową fasadą

Ten dom z betonową fasadą kryje w sobie prawdziwą niespodziankę. Przeczytaj cały artykuł

Czarne podłogi

Czarne podłogi

Czarne podłogi to dodatek przyciągający uwagę, który dodaje nieco ekstrawagancji wnętrzom. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

E-dach

E-izolacje

E-łazienki

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Nowoczesne zlewozmywaki - przegląd materiałów

x