ukryj

Urządzić dom nie jest łatwo. Jednak warto temu poświęcić należyty czas, by później cieszyć się efektami swojej pracy. Jest wiele szkół i teorii, jakimi zasadami należy się kierować. Każda inna, każda ciekawa i godna uwagi. Jedną z nich jest feng shui.

Co to jest feng shui?

To stara chińska nauka, której podstawą jest utrzymywanie wody (shui) oraz wiatru (feng) w odpowiedniej równowadze. Woda jest symbolem źródła energii ziemskiej, wiatr zaś symbolem energii niebios. Oba elementy, będące w równowadze, mogą człowiekowi pomóc. Jednak postępować z nimi należy ostrożnie, gdyż mogą one również zaszkodzić. Feng shui może wpłynąć na harmonię naszej energii, poprawić sytuację życiową, zdrowie oraz stosunki międzyludzkie.

Cała nauka o polega na przepływie energii chi, która jest wszędzie. Energia chi daje życie wszystkiemu, co nas otacza i nieustannie zmienia energię Yin i Yang. Ilość oraz jakość tej energii ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz witalność.

Sztuka feng shui opisuje energetyczne oddziaływanie kształtów, kolorów oraz materiałów na człowieka w czasie i przestrzeni. To właśnie z tej sztuki wychodzi teoria mówiąca, że brak harmonii w otaczającej nas przestrzeni wpływa na nasze zachowanie, pracę oraz na nasz odpoczynek.

W sypialni, która nie jest urządzona zgodnie z harmonią można gorzej się wysypiać, w biurze może nam się źle pracować i koncentrować, z kolei w źle urządzonym pokoju dziecięcym, dzieci mogą być bardziej złośliwe, nerwowe, a domowi, w którym nie ma harmonii, grozi „rozpad”.

W ostatnim czasie o feng shui mówi się w kontekście mieszkań i domów. Wnikliwe przestudiowanie tej starej nauki może zająć wiele czasu, a nie każdy go ma. Na szczęście, na rynku jest coraz więcej poradników oraz informacji technicznych odnośnie urządzania poszczególnych pomieszczeń zgodnie z nauką i zasadami feng shui.

Nauka Feng shui kładzie wielki nacisk na porządek oraz czystość, ponieważ to nieład jest pierwszą rzeczą w domu, która zwróci naszą uwagę. Nieład oraz wiele niepotrzebnych rzeczy naruszają przyjazny przepływ informacji oraz negatywnie wpływają na nasze życie. Dlatego należy usunąć wszelkie formy bałaganu – torby, stare ubrania, gazety. Należy wysprzątać miejsca, do których trudno się dostać np. za lodówką, szafą. To samo należy zrobić z nieładem emocjonalnym. Z pomieszczeń należy usunąć wszelkie fotografie i przedmioty, które mogą wywoływać w nas negatywne emocje, np. były partner. W pomieszczeniu powinny znajdować się żywe kwiaty, dzięki nim twój dom ożyje, a rośliny będą pozwalały na pozytywny przebieg energii chi.

 • Arisaema

  Arisaema jest byliną wytwarzająca bulwiaste spłaszczone korzenie. W naturze... 

 • Grusza wierzbolistna

  Grusza to drzewo liściaste z rodziny różowatych (Rosaceae). W naszym klimacie... 

Pokój dzienny

Odpowiednie urządzenie pokoju dziennego może być nieco trudne. Bez wątpienia wpływ na to mają producenci mebli oraz media, którzy utrwalają w nas pewien stereotyp, jak powinien wyglądać pokój dzienny i cały dom.

Pokój dzienny od niepamiętnych czasów służy całej rodzinie. Jest to pomieszczenie reprezentacyjne. Miejsce, gdzie spotyka się rodzina oraz ich goście. Każdy chce tym pokojem zrobić odpowiednie wrażenie. Rozwiązuje się tu również większość problemów rodzinnych, organizuje działanie domu, a przy popołudniowej kawie lub weekendowym odpoczynku tworzy się tu rodzinna atmosfera. W pokoju dziennym również się relaksujemy, dlatego ważne jest, aby pomieszczenie całkowicie odpowiadało indywidualnym cechom jego mieszkańców.

Według feng shui pokój gościnny to miejsce okazji. W razie wizyty gości będzie to pierwszy pokój, jaki zobaczą. W nim łączy się kilka bardzo ważnych aspektów życia, kariery oraz stosunków międzyludzkich. W pokoju pełnym harmonii goście będą mieli uczucie pewności spokoju zarówno z życia mieszkańców, jak i pobytu w tym domu.

Jak osiągnąć harmonię?

Krzesła oraz kanapy powinny być ustawione frontem do drzwi. Pod żadnym pozorem nie powinny być ustawione do nich tyłem. Osoby, które siedzą w tym pomieszczeniu powinni widzieć drzwi nie musząc się obracać. Idealne jest położenie mebli wypoczynkowych po kole lub  w kształcie graniastosłupa. Ważnym elementem jest również wystarczająca ilość światła, dlatego też ciemne miejsca w pokoju takie jak rogi, kąty, powinny być doświetlone kolorami, roślinami, lustrem bądź lampą.

To wszystko przyciągnie energię chi, która w przeciwnym przypadku nie przenikałaby tamtędy. Chi powinna przenikać przez wszystkie miejsca w pomieszczeniu pomiędzy meblami. Należy też wziąć pod uwagę miejsce, gdzie będzie stał telewizor oraz inne metalowe przedmioty. Otóż warto wiedzieć, że ich pole elektromagnetyczne narusza przepływ chi. Te przedmioty nie powinny być umieszczone w centrum pomieszczenia.

Jednak zupełnie odwrotna zasada obowiązuje dla kominka. Kominek może być jak najbardziej w centrum pomieszczenia. Pokój gościnny jest miejscem, gdzie powinna panować miła atmosfera sprzyjająca rozmowom, gdzie wszyscy czują się komfortowo i pewnie oraz doskonale wypoczywają.

Na pewno elementem, który może pomóc wprowadzić pewną harmonię do pokoju są lustra.  Odpowiednio umieszczone lustro może oświetlić ciemne kąty. Lustro może być ustawione tak, aby widoczne w nim były drewniane drzwi. Lustro w pokoju optycznie je powiększa.

Jeśli wasz pokój dzienny ma niezbyt wygodny kształt powinniście użyć luster, aby pomóc przenikaniu energii chi przez całe pomieszczenie.

Stół w pokoju dziennym symbolizuje zdrowie, dlatego powinien być zawsze czysty i uprzątnięty. Jeśli postawisz na nim żywe kwiaty czy rośliny, przyczynisz się do zdrowia wszystkich osób w pomieszczeniu.

Pokój dzienny nie powinien być przepełniony zbyt dużą ilością mebli. Aby pozytywna energia przenikała, można wybrać dzieła sztuki lub rośliny, których liście są zaokrąglone.

Feng shui mówi, że powinno się zachowywać równowagę pomiędzy męską i żeńską energią. Energię żeńską możesz wesprzeć poprzez położenie wielkich poduszek na podłodze oraz mniejszych na kanapie. Na środku stołu powinny być żywe rośliny. Uwaga, filozofia feng shui nie akceptuje roślin suchych, dlatego nie polecamy ich do dekoracji pomieszczeń.

Wejście do pokoju powinno być czyste, dobrze oświetlone oraz bez zbędnych przeszkód, tak aby  umożliwiało swobodne wejście gościom oraz energii chi. Nie należy wieszać lustra naprzeciwko wejścia, ponieważ będzie odbijało energię.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,40 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Remont małego mieszkania

Remont małego mieszkania

Kiedy decydujemy się remont mieszkania musimy dokładnie go przemyśleć. Powodów zmiany aranżacji wnętrz jest wiele. Przeczytaj cały artykuł

Rury jako element dekoracyjny mieszkania

Rury jako element dekoracyjny mieszkania

Czy rury w naszych mieszkaniach mogą pełnić funkcję elementów dekoracyjnych i wyglądać bardzo nowocześnie na tle... Przeczytaj cały artykuł

Praktyczny stół

Praktyczny stół

Większość naszych mieszkań nie jest na tyle duża, abyśmy mogli sobie pozwolić na różne dodatkowe meble takie jak... Przeczytaj cały artykuł

Tapety z kryształkami

Tapety z kryształkami

Tapety z kryształkami to kolejna propozycja firmy Swarovski. Przeczytaj cały artykuł

Okrągły fotel

Okrągły fotel

Okrągły fotel zaprojektowany przez Gabriellę Asztalos to dekoracyjny i komfortowy mebel do salonu. Przeczytaj cały artykuł

Drewniany stół

Drewniany stół

Piękny drewniany stół zaprojektował Victor Klassen. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. ceramika design

  Piękna podłoga! Opoczno ma bardzo podobny kolor desek w kolekcji artwood - warto zobaczyć.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

 • Łazienka w luksusowym stylu

  Łazienka w luksusowym stylu

  Jeżeli marzysz, aby twoja łazienka była zaaranżowana w luksusowym stylu, to płytki ceramiczne włoskiej firmy Petracer uł

E-dach

 • Remont komina

  Remont komina

  Komin może wymagać remontu z dwóch powodów. Należą do nich zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany...

E-instalacje

E-ogródek

 • Jaka trawa do ogrodu

  Jaka trawa do ogrodu

  Wybór mieszanki traw na trawnik zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, podłoża, miejsca w którym trawnik rośnie oraz...

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jak zorganizować mieszkanie - praktyczne wskazówki

x