ukryj

Nowoczesne kuchnie z wyspą to coraz popularniejsze rozwiązanie w aranżacji wnętrz, wyrażające przełomowy sposób patrzenia na gotowanie. Nie jest to już czynność wykonywana przy ścianie lub w kącie, ale kulinarny spektakl rozgrywający się na środku kuchni. Do udziału w nim można zaprosić domowników czy gości.

Wyspa to wyeksponowane, wolno stojące stanowisko pracy, odsunięte od ściany i umieszczone na środku kuchni. Mogą ją tworzyć np. blat roboczy z płytą kuchenną, kuchenką lub zlewozmywakiem. Do wyspy może być dołączona także powierzchnia dedykowana do spożywania posiłków, np. stół.

Kuchnia z wyspą. (fot. Candy)

Taka organizacja przestrzeni wydobywa z cienia osoby przyrządzające posiłki i pozwala na prezentację kulinarnego kunsztu. Równocześnie każdy, kto wejdzie do kuchni ma możliwość delektowania się widokiem przyrządzanych potraw. To rzadka przyjemność w dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej korzystamy z gotowego, szybkiego jedzenia. Ze względu na swobodny dostęp do stanowiska pracy, w kuchennej krzątaninie może uczestniczyć większa liczba osób. Do wspólnego gotowania można więc łatwo wciągnąć domowników, a także przyjaciół.

Jaka kuchnia?

Wyniki

Do stworzenia wyspy nadają się duże zamknięte kuchnie oraz mniejsze o charakterze otwartym – łączone z jadalnią lub salonem. Potrzebuje ona bowiem większej powierzchni niż typowa zabudowa przyścienna. Wokół wyspy powinna być zapewniona odpowiednia przestrzeń, która umożliwi swobodne poruszanie się i dostęp do pozostałych urządzeń kuchennych czy mebli.

Nowoczesna kuchnia z wyspą. (fot. Candy)

W zależności od tego, czy w wolno stojącym fragmencie zabudowy znajdzie się zlewozmywak czy płyta kuchenna trzeba doprowadzić do niej odpowiednie instalacje. Z tego powodu wyspę najlepiej zaprojektować na etapie wykańczania mieszkania. W innym przypadku mogą być potrzebne przeróbki, by podłączyć rury lub przewody.

Do adaptacji wyspy kuchennej nie potrzebujemy specjalnego sprzętu AGD. Nadają się do tego zwykłe urządzenia do zabudowy. Jest jednak jeden wyjątek. Stanowisko do gotowania wymaga zamontowania specjalnego okapu – mocowanego do sufitu.

Ze względu na szczególne wyeksponowanie stanowiska pracy, wyspa wymaga systematycznej dbałości o czystość i porządek. To na niej przede wszystkim skupia się uwaga osoby wchodzącej do kuchni. Taka organizacja przestrzeni kuchennej daje dużą swobodę dla miłośników gotowania, a zarazem dyscyplinuje tych, którzy lubią kuchenny rozgardiasz.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Dekoracyjne lodówki

Dekoracyjne lodówki

Lodówka nie musi być tylko koniecznym, ale również atrakcyjnym elementem wyposażenia kuchni. Przeczytaj cały artykuł

Kuchnia w stylu francuskim

Kuchnia w stylu francuskim

Kuchnia w stylu francuskim powinna być przede wszystkim jasna i naturalna. Przeczytaj cały artykuł

Półka na owoce

Półka na owoce

Sezon na świeże jabłka i gruszki tuż, tuż, zawsze też można pocieszyć się cytrusami, czy innymi sezonowymi, albo... Przeczytaj cały artykuł

Drewniane meble kuchenne

Drewniane meble kuchenne

Drewniane meble kuchenne zaprojektowane przez Designer Makers Furniture wyglądają bardzo prosto, a jednocześnie... Przeczytaj cały artykuł

Eleganckie meble kuchenne

Eleganckie meble kuchenne

Bardzo eleganckie meble kuchenne projektuje włoska firma Must Italia. Przeczytaj cały artykuł

Kuchnia do małych pomieszczeń

Kuchnia do małych pomieszczeń

Mieszkasz w małym mieszkaniu i nie możesz sobie pozwolić na w pełni wyposażoną kuchnie, w której pomieścisz wszystkie... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (4)

 1. ains

  uwielbiam wyspę, sama ją mam i nad nią jeszcze dodatkwo okap i przy tym mam podwieszane kieliszki i zestaw garnków, wszystko moze wydawac sie dziwne, jednak wygląda to jak z katalogu. W sklepie dajar kupiłam ostatnio nowe kieliszki do kompletu, bo brakowało mi dużych na wino białe.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Redakcja

  Kuchnia z wyspą to coraz popularniejsze rozwiązanie w aranżacji wnętrz, wyrażające przełomowy sposób patrzenia... Nowoczesne kuchnie z wyspą >>

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Przez cały czas zastanawiam się czy robić w kuchni wyspę? Czy to zdaje egzamin ?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Sam nie mam wyspy w kuchni, więc nie wiem czy się sprawdza. Wyspa bardzo mi się podoba, ale w dużych kuchniach. Sam się na nią nie zdecydowałem, bo moja kuchnia jest zbyt mała. Mam jednak ladę, oddzielającą kuchnię od salonu. Ostatnio czytałem o zastosowaniu komody w roli kuchennej wyspy Zdziwił mnie ten pomysł szczerze mówiąc nigdy nie myślałam o komodzie w taki sposób. Ale całkiem niegłupi pomysł. A co wy o tym myślicie?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-okna

E-łazienki

Urządzone.pl

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Nowoczesne zlewozmywaki - przegląd materiałów

x