7 grzechów głównych w dobieraniu barw

kolor we wnętrzachPragniesz nowocześnie pomalować mieszkanie? Podpowiadamy, jakich błędów nie popełniać, aby w efekcie stworzyć wnętrza, w których będziesz się czuć dobrze.

1. Cudze podszepty
Kolory ścian jak w mieszkaniach z telewizyjnego serialu? Są atrakcyjne, ale czy na pewno sprawdzą się w kawalerce? Obserwacja serialowych wnętrz inspiruje i daje wiedzę o nowych trendach, ale nie należy kierować się nimi bezkrytycznie. Kopiowanie rozwiązań może zaowocować stworzeniem wnętrza wyrazistego, w którym jednak trudno będzie mieszkać i szybko się nam znudzi. Podobnie uważnie, ale ostrożnie słuchajmy podszeptów znajomych. Zbyt wielu doradców spowoduje nadmiar pomysłów, a tym samym brak spójności wystroju wnętrza. Zaufajmy sobie i wybierzmy kolory, które lubimy i w których czujemy się najlepiej.

2. Kakofonia barw
Każda ściana w innym kolorze, a do tego duże płaszczyzny innej barwy na podłodze i meblach. Odradzamy. Harmonijne zestawienie kolorów to zachowanie ich porządku, pogodzenie kontrastów, równowaga ciemnych i jasnych. Wszystkie elementy wnętrza powinny tworzyć spójną kolorystyczną całość. Modne wnętrze to takie, w którym postawiono na indywidualizm. Inspiracją dla jego aranżacji są przede wszystkim przyszli mieszkańcy: ich zainteresowania, odbyte podróże czy też  ulubiony film. Wybierając kolory, potrafimy zazwyczaj wskazać jedną, dwie ulubione barwy przewodnie, które mogą być punktem wyjścia dla całej kolorystyki domu. Oferta farb w gotowych kolorach pozwoli nam „ubrać” wyobrażenie w konkretny kolor z palety i uniknąć rozczarowania po malowaniu. Ponadto, o ileż łatwiej dzięki palecie wybrać kolory uzupełniające dla naszych barw głównych.

dekoracja ścian3. Obawy
Białe ściany to z reguły bezpieczne rozwiązanie, ale pamiętajmy, że biel stosowana w nadmiarze stwarza wrażenie chłodu i braku przytulności. Jeśli boimy się koloru, zacznijmy od barw jasnych, wybranych z gotowych zestawów. Korzystając z nich, nie sposób źle dobrać kolory ścian i skomponować je z całością wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie wnętrza monochromatycznego. To zadziwiające, ile barw może mieć jeden kolor!

4. Nadmiar odwagi
Niebieski, zielony i czerwony w jednym pomieszczeniu? Nic dziwnego, że odpoczynek w naszym domu jest trudny i często czujemy się zdenerwowani czy zmęczeni. Zestawienia kontrastowe to połączenia kolorów niepodobnych do siebie, ale tylko umiejętnie dobrane kontrasty stworzą oryginalne wnętrze. Jeśli dom ma być naszą przystanią, zadbajmy, aby wystrój pomieszczeń charakteryzował się równowagą kolorystyczną, a kontrasty były spójne z całościową wizją naszego mieszkania. Bezpieczne są zestawienia monochromatyczne, czyli połączenia różnych tonów tego samego koloru lub harmonijne, gdy łączymy kolory sąsiadujące ze sobą w kole barw, np. zielony i żółty, niebieski i turkusowy. Zawsze warto również sięgnąć po zestawy gotowych kolorów lub kolekcji kolorystycznych.

5. Monotonia kolorystyczna
Otwarty salon, kuchnia, sypialnia - wszystko pomalowane farbą w ulubionym przez nas kolorze. Rozjaśnia wnętrze, dobrze się w nim czujemy i pasuje do wszystkiego. Nawet sukienki i krawaty są w tej samej barwie. Efekt? Monotonia! A przecież mamy tak wiele możliwości. Kolorem możemy wydzielić strefy funkcjonalne pomieszczenia, a nawet zmienić architekturę wnętrza. Wykorzystajmy to.

6. Przesyt i chaospomysł na ścianę
Dekoracyjne ornamenty namalowane na ścianach, wzorzysty dywan, kolorowe zasłonki i wiele drobiazgów – jednym słowem przesyt i chaos. Nic dziwnego, że najchętniej spędzamy czas na „herbatce” u sąsiada. Otaczamy się ulubionymi przedmiotami, które tworzą kolorowe plamy na ścianach i dodatkowo „zagracają” naszą przestrzeń. A wnętrza przesycone szybko męczą i powszednieją. Dekoracyjne wzory na ścianach zyskają i podkreślą charakter wnętrza, jeśli będą wyeksponowane na jednej ścianie. Także pomalowanie ścian na stonowany kolor złagodzi chaos i uporządkuje wnętrze.

7. W oderwaniu od korzeni
Blady kolor, a przecież na próbniku wyglądał na intensywny! Być może malowaliśmy ściany bez ich uprzedniego przygotowania? Powszechnym błędem jest nieumiejętne malowanie, oszczędzanie na podkładach pod farby kosztem jakości i wyrazistości koloru. Ostateczny efekt zależy również od zastosowania właściwych narzędzi. Czasami lepiej wybrać pędzel zamiast wałka. Dobrze zastanówmy się również nad wyborem grubości i rodzaju tego ostatniego. Wałki filcowe dadzą powierzchnię gładką, a kolor farby będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, wałki o długim włosiu sprawią, że powierzchnia ściany będzie bardziej chropowata, co da w odbiorze intensywniejszą barwę.

Pamiętajmy, że kolory w domu mają przede wszystkim odpowiadać mieszkańcom, a nie gościom. Dbajmy o harmonię wnętrza, dobierając kolor całościowo, także do umeblowania mieszkania i dodatków. Jeśli mamy wątpliwości, sięgnijmy po gotowe kolory. Przygotowane przez specjalistów, składają się w dopasowane, różnorodne i modne zestawy. Kolor ma materialny wpływ na naszą przestrzeń, więc korzystajmy z jego siły.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Beckers

Polecamy Ci również

Zobacz także