Adaptacja strychu

Strychy starych kamienic. Do niedawna rupieciarnie i składowiska rzeczy dziwnych, dziś coraz częściej zostają adaptowane do celów mieszkalnych przez miłośników oryginalnych i niecodziennych rozwiązań z zakresu aranżacji wnętrz.

adaptacja strychuWłaściwe zagospodarowanie poddasza to nie lada wyzwanie. Decydując się na jego podjęcie, możemy być pewni wielu przeszkód i problemów, z którymi będziemy się musieli borykać. Jednak efekt, jaki możemy osiągnąć powinien przesądzić o opłacalności przedsięwzięcia. Uzyskamy bowiem przestrzeń całkowicie unikalną i niepowtarzalną, którą dostosować możemy do indywidualnych potrzeb i upodobań.

Uwarunkowania techniczne
Przystępując do adaptacji strychu, przede wszystkim zastanówmy się nad układem funkcjonalnym. Częściowo wymusza go kształt i konstrukcja dachu – rozmieszczenie elementów więźby, kominów i ścian nośnych. Oczywiście niektóre niedogodności można zlikwidować, modyfikując nieco konstrukcję. Pamiętajmy jednak, że tak poważnych zmian nie można wykonywać bez zgody uprawnionego konstruktora, który musi sprawdzić, czy przewidywane modyfikacje nie zagrożą stabilności budynku.

aranżacja poddaszaWażna jest także ocena stanu technicznego więźby – konieczna może się bowiem okazać wymiana niektórych elementów. Jeśli natomiast konstrukcja prezentuje się korzystnie, warto pomyśleć o jej wyeksponowaniu. Poddane lekkim kosmetycznym zabiegom drewniane belki będą się doskonale prezentować zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym wnętrzu. Natomiast słupy dobrze jest „schować” wewnątrz ścian, tak by nie utrudniały zagospodarowania przestrzeni. Wyjątkiem może tu być sytuacja, kiedy zaaranżujemy dane pomieszczenie tak, że słup stanie się jego dominantą, atrakcyjną dla oka i spełniającą surowe warunki, jakie stawia ergonomia.

Musimy się także zorientować, jakie są możliwości doprowadzenia wszystkich niezbędnych mediów. O tyle, o ile nie będziemy mieć zapewne problemów z podłączeniem się do sieci elektrycznej, bardziej kłopotliwe mogą się okazać instalacje grzewcze, wodno-kanalizacyjne i gazowe. Może się zatem okazać, że nie mamy zbyt dużego wyboru w zakresie usytuowania kuchni czy łazienki.

Światło
Niezwykle ważne jest także odpowiednie doświetlenie poddasza. Strychy, które w założeniu nie miały pełnić funkcji mieszkalnej, nie są z reguły wyposażone w okna, a przecież nie możemy bazować jedynie na sztucznym doświetleniu pomieszczeń. Dlatego też musimy zastanowić się, w których miejscach możemy wykonać otwory okienne. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie ich między istniejącymi krokwiami. Możliwe jest także, przy zastosowaniu dodatkowego usztywnienia konstrukcji, wycięcie części krokwi tak, by planowany otwór okienny miał większą szerokość. Montaż okien połaciowych będzie najprostszym sposobem na uzyskanie odpowiedniego doświetlenia mieszkania – budowa lukarny to już poważniejsza inwestycja, ingerująca w kształt bryły budynku (co może wymagać uzyskania odpowiednich zezwoleń).

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także