Adapter klucza dynamometrycznego - do czego się przydaje?

0
Adapter klucza dynamometrycznego - do czego się przydaje?

Adapter dynamometryczny to niewielkie urządzenie, które może się okazać niezwykle przydatne. Ci, którzy skorzystali z niego chociaż raz wiedzą, że używanie go znacznie ułatwia pracę. Na jakiej zasadzie działa adapter dynamometryczny? Jakie jest jego zastosowanie? Jaki model wybrać? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!


Adapter dynamometryczny - zastosowanie

Adapter dynamometryczny jest silny, wytrzymały i bardzo precyzyjny. W związku z tym zastosowanie znalazł w różnych branżach, gdzie właśnie takie narzędzia są potrzebne. Urządzenie przede wszystkim przydaje się do przykręcania i dokręcania wszelkiego rodzaju śrub i nakrętek. Osoba, która go używa nie musi nadużywać siły własnego ciała jak w przypadku klasycznych narzędzi. Poza tym adapter dynamometryczny dzięki swojej dokładności nie wymaga od użytkownika kontrolowania momentu dokręcania. W chwili, gdy zbliża się moment maksymalnej siły docisku urządzenie samo o tym informuje. W zależności od wybranego modelu sygnał może być dźwiękiem lub wizualizacją. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że osoba, która używa adaptera nie musi obawiać się, że dana śrubka lub nakrętka zostanie przykręcona za mocno, czy za słabo. Wiele dostępnych egzemplarzy umożliwia dokręcanie śrub z prawym i lewym gwintem. Tym sposobem nie trzeba za każdym razem wymieniać narzędzi.

Adapter dynamometryczny chętnie wykorzystywany jest przede wszystkim w warsztatach samochodowych, gdzie precyzja jest niezbędna głównie do zachowania bezpieczeństwa osób, które oddają pojazd do naprawy. Sprawdza się także w autoryzowanych zakładach napraw, czy serwisach wulkanizacyjnych. Adapter powinien znaleźć się także w wyposażeniu każdego kierowcy. W razie złapania gumy na drodze wymiana koła nie będzie stanowiła żadnego problemu. Z tym że należy tak ustawić urządzenie, aby śruby nie zostały przykręcone zbyt mocno, ponieważ nie będzie można go używać, jeśli śruby się zapieką.

W przypadku maszyn cięższych np. koparki potrzebny będzie bardziej zaawansowany adapter dynamometryczny, który znajdziesz na stronie sklepu https://www.narzedzia-esklep.pl/klucze-dynamometryczne-i-wzmacniacze-momentu-c369

Jaki adapter do klucza dynamometrycznego kupić?

Podczas wyboru adaptera dynamometrycznego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Na początku należy określić, w jakim stopniu będzie używany. Czyli w ramach wykonywanego zawodu, czy może potrzebny jest tylko na prywatny użytek. Jest dość istotne, ponieważ, kiedy będzie eksploatowany np. w warsztacie, to wiadomo, że trzeba będzie korzystać z niego znacznie częściej. W takim razie lepiej kupić jest droższy i bardziej wytrzymały adapter, który posłuży dłużej.

Kolejnym ważnym aspektem jest dokładność i kierunek dokręcania. Choć jak wspomniano wcześniej, większość adapterów umożliwia dokręcanie w obie strony, to dotyczy to wyłącznie najnowszych egzemplarzy. Nie mniej istotny jest zakres działania. Najczęściej podany jest w niutonometrach. Plusem adapterów dynamometrycznych na pewno jest to, mają większy zakres niż sam klucz. Dzięki czemu można dokręcać śruby mniejsze lub większe, a także w ciężko dostępnych miejscach np. podczas wymiany świec w samochodzie.

W dużych warsztatach, czy innych głośnych miejscach znaczenie może mieć także sposób sygnalizacji. Jeśli osoba, która chce kupić adapter dynamometryczny obawia się, że nie usłyszy dźwięku, to warto wyposażyć się w taki z wizualnym sygnałem, chociaż często oba są nierozerwalne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że adapter dzięki sygnalizacji nie spowoduje, że śruby się zetrą i będzie konieczna ich wymiana.

W zasadzie dobór adaptera jest kwestią indywidualną i każdy użytkownik powinien wybrać taki, który będzie spełniał jego oczekiwania. Wszystkie adaptery są dokładne w prawie stu procentach, co na pewno działa na ich korzyść.

Dlaczego warto kupić adapter dynamometryczny?

Zastosowanie adaptera dynamometrycznego jest dosyć rozległe. Przydaje się nie tylko w zakładach, ale również do pracy w warunkach domowych. Jego największą zaletą jest oczywiście to, że nie trzeba w sumie wkładać żadnej siły podczas przykręcania śrub i nakrętek. Natomiast dokładność, z jaką zostanie to zrobione gwarantuje użytkownikowi, że nic się nie poluzuje i wszystko będzie działać jak należy. Adapter jest łatwy w obsłudze i na tyle mały, że można by go nosić, chociażby w kieszeni. Mając go pod ręką, na pewno z większą sprawnością każdy kierowca poradzi sobie w kryzysowej sytuacji, bez czekania na pomoc drogową, czy innych osób. Poza tym urządzenie przyda się nie tylko właścicielom samochodów, ale także motorów, czy rowerów.

 

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także