Akwarium dla dziecka

Co do tego czy akwarium dla dziecka to dobry pomysł, zdania są podzielone. Wiele zależy od wieku dziecka, jego charakteru – i możliwości naszego zaangażowania w pomoc w utrzymaniu akwarium.

Posiadanie zwierząt, konieczność opieki nad nimi i możliwość ich obserwowania jest bardzo korzystna dla dzieci. Rozwija zarówno poczucie odpowiedzialności, jak i wrażliwość. Nie zapominajmy też, że akwarystyka jest pasją, która u niektórych objawia się już w dzieciństwie. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że ryby to nie kolejna zabawka, ale żywe stworzenia i należy im zapewnić odpowiednią opiekę – bez względu na to, kto ją będzie sprawował. Wiele zależy od wieku naszego dziecka i jego temperamentu, ale jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie rybkami, warto rozważyć zakup niewielkiego akwarium.

Jakie akwarium dla dziecka?
Najlepiej zacząć od zakupu niewielkiego zbiornika – ok. 25l, które zaopatrzymy w podstawowy sprzęt (filtr, grzałka, termometr). Jako akwarium dla dziecka nie kupujmy okrągłych zbiorników (rybki się w nich męczą), tylko zwykle, sześcienne. Zacznijmy od kilku roślin łatwych w uprawie (np. moczarka, żabienica, hygrofilia wielonasienna). Każde akwarium powinno pozostać przez pewien czas bez rybek (ok. dwóch tygodni), więc mamy szansę zorientować się, czy pierwszy zapał dziecku nie minął. Jeśli dziecko nadal wykazuje zainteresowanie akwarium – to czas na następny krok i zakup rybek, np. gupików czy mieczyków. Oczywiście najlepiej, żeby dziecko samo się opiekowało swoim akwarium, ale rodzice muszą zachować czujność i pewną kontrolę nad stanem akwarium i ryb, a jednocześnie pomagać w co trudniejszych czynnościach (np. odławianiu rybek). W ten sposób akwarium dla dziecka tworzy też doskonałą okazję do wspólnego spędzania czasu. Trzeba również dziecku wytłumaczyć jakie są potrzeby rybek (m.in. regularne karmienie ryb i czyszczenie zbiornika), a jakie nie – ryby nie wychodzą na spacer i nie myją zębów – żeby ustrzec akwarium przed przypadkami dziecięcej nadopiekuńczości i fantazji (np. wpuszczaniu pasty do zębów do akwarium).

Gdzie ustawić akwarium dla dziecka?
Akwarium dla dziecka najbezpieczniej ustawić w pokoju wspólnym – łatwiej obserwować poczynania dziecka, mniejsze jest też ryzyko wypadku w czasie żywiołowej zabawy z kolegami.
Jeśli jednak akwarium musi koniecznie stać w pokoju dziecka, musimy pamiętać o tym, by ustawić je na odpowiednio stabilnym meblu, pod akwarium można podłożyć antypoślizgową matę, a samo akwarium zaopatrzyć w pokrywę lub specjalną kratkę. Należy też zabezpieczyć przewody i gniazdka.

Akwarium dla dziecka to wprawdzie nowe obowiązki, ale może też okazać się początkiem życiowej pasji, albo po prostu przyjemnością, i to dla wszystkich. Kto wie, może dzięki akwarium dla dziecka, jakiś rodzic również odkryje w sobie duszę akwarysty...

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Michał Korczak, ipernity.com, aquatreffer.mabibo.nl, lagalaxie.com,

Polecamy Ci również

Zobacz także