Akwarium w domu

Akwarium umiejętnie wkomponowane w przestrzeń mieszkania może stać się niezwykle atrakcyjnym jego elementem.

akwarium we wnętrzuNaukowcy już dawno udowodnili, że obcowanie
z przyrodą ma na nas zbawienny wpływ. Założenie akwarium z rybkami to ciekawa alternatywa nie tylko dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na posiadanie zwierzęcia futerkowego.
To także świetny pomysł dla miłośników pięknych wnętrz, poszukujących rozwiązań nadających przestrzeni niepowtarzalny charakter.

Nasze przemyślenia dotyczące założenia akwarium rozpoczynamy już na etapie planowania układu funkcjonalnego całego mieszkania. Oto kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego dlań miejsca:

  • akwarium umieszczamy jak najdalej od okna – ograniczenie do minimum operacji promieni słonecznych ułatwi zachowanie właściwej temperatury wewnątrz zbiornika
  • ponieważ zakładane akwarium ma pełnić funkcję dekoracyjną, zlokalizujmy je w wyeksponowanym miejscu
  • w trosce o spokój przyszłych mieszkańców zbiornika, planujemy akwarium z dala od ciągów komunikacyjnych mieszkania - pamiętajmy, że aparatura zasilająca akwarium wymaga zasilania – w pobliżu musi znajdować się gniazdko elektryczne.

akwarium w ścianieAkwaria dzielą się na kilka rodzajów, zarówno ze względu na ich kształt i formę, jak i „zawartość”. Poza tymi pełniącymi funkcję wyłącznie hodowlaną, akwaria projektowane są tak, by cieszyły oko. Z punktu widzenia aranżacji wnętrz wyróżnić możemy systemy wolno stojące, mające postać szafki lub szafy wykończonej ciekawym laminatem, fornirem bądź też innym materiałem, a także akwaria wbudowane w ścianę. W pierwszym przypadku zakupić możemy gotowy produkt lub też zamówić akwarium wykonane według indywidualnego projektu. Jeśli zaś zdecydujemy się na wkomponowanie zbiornika w ścianę, niezbędna będzie konsultacja z architektem lub konstruktorem, dobrze też powierzyć wykonanie projektu fachowcom.
Należy pamiętać, że poza samą szklaną bryłą, sporo przestrzeni zajmuje skomplikowany osprzęt techniczny, który z racji nieciekawego wyglądu warto ukryć w jak najmniej widocznym miejscu. W przypadku systemów w zabudowie meblowej mechanizmy sterujące akwarium umieszcza się z reguły nad jego bryłą, pod spodem pozostawiając miejsce na szafkę na sprzęt akwarystyczny. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie jednolitej stylistycznie bryły, dopasowanej do otaczającego ją wnętrza. Jeśli natomiast chcemy ulokować akwarium w ścianie, wykonywany w niej otwór musi być odpowiednio większy tak, by pomieścić także szafkę na osprzęt techniczny.

Wybierając formę, kształt i kolorystykę oprawy akwarium zwróćmy uwagę, by komponowało się stylistycznie z wnętrzem, w którym będzie się znajdować. Jeśli np. planujemy wnętrze w stylu afrykańskim, możemy wyłożyć obudowę zbiornika fornirem bambusowym, a wewnątrz zaprezentować wycinek środowiska naturalnego tego regionu. Ważna jest bowiem nie tylko oprawa, ale także charakter hodowli, którą będziemy prowadzić w akwarium. Jeśli zamierzamy prowadzić więcej niż jeden gatunek rybek, warto zasięgnąć rady doświadczonego akwarysty. Może się bowiem okazać, że wybrane gatunki są swoimi naturalnymi wrogami, że mają zupełnie inne wymagania co do temperatury, natężenia oświetlenia, czy pożywienia.

Akwarium to nie tylko zamieszkujące je rybki. Niezmiernie ważna jest także tło, czyli podłoże i, przede wszystkim, rośliny. Współczesna akwarystyka odchodzi już od plastikowych liści i zatopionych skrzyń ze skarbami. Teraz liczy się przede wszystkim naturalność. Możemy na przykład zdecydować się na wariant biotopowy, gdzie na małej powierzchni będziemy prezentować faunę i florę konkretnego regionu świata. Innym rozwiązaniem jest akwarium typu holenderskiego. Tutaj główną rolę odgrywają rośliny, sadzone gęsto w grupach gatunkowych, a całością układu rządzi forma i symetria. Od wieków znane są także podwodne ogrody japońskie, gdzie równowaga kompozycji nie jest już tak istotna, a celem jest stworzenie jak najbardziej naturalnego dzieła sztuki. Planując akwarium warto zwrócić się do firm, które oferują swą pomoc w zakresie projektowania, realizacji oraz regularnej konserwacji i opieki nad zbiornikami. Pozwoli nam to uniknąć wielu błędów i zaoszczędzi kłopotów związanych z utrzymaniem podwodnego ogrodu. A my będziemy mogli tylko cieszyć oczy niezwykłym, ruchomym obrazem ożywiającym wnętrze naszego mieszkania.

akwariumakwarium w mieszkaniu

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: Aquamagic

Polecamy Ci również

Zobacz także