Aranżacja aneksu kuchennego

Domowe kuchnie, a zwłaszcza te usytuowane w budynkach wielorodzinnych bywają bardzo różne. Do tego, że mają bardzo ograniczoną powierzchnię użytkową – właściwie zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Jak jednak zaplanować aranżację kuchni, która pozbawiona jest okna?

Takie kuchnie zdarzają się najczęściej
w starych kamienicach. Niejednokrotnie są efektem samodzielnego podziału wnętrz przez lokatorów lub wynikają
z zastosowanego w czasie budowy kamienicy – amfiladowego układu pomieszczeń. Układ ten polega na rozlokowaniu wnętrz w taki sposób, że dzielą je ściany z drzwiami usytuowanymi
w jednej linii. Kiedy drzwi pozostają otwarte można stworzyć perspektywę widokową, co bardzo często i chętnie wykorzystywano w kształtowaniu wnętrz pałacowych w okresie renesansu, baroku i klasycyzmu. Powyższy układ przestrzeni mieszkalnej, w XIX wieku zaczęto stosować także podczas budowy miejskich kamienic. Tu jednak, ostatnie z pomieszczeń przeważnie pozbawione jest okna, w związku z czym najczęściej służy, jako kuchnia. O kuchni pozbawionej okna mówi się potocznie, że jest to tzw. „ślepa kuchnia”. Często też nie traktuje się takiej powierzchni mieszkania, jako pełnowartościowej powierzchni użytkowej. Tymczasem, aranżacja kuchni bez okna nie różni się wiele, od typowego i funkcjonalnego sposobu urządzenia tego pomieszczenia. Problem może stanowić jednak wykonanie prawidłowej wentylacji.

Okapy i pochłaniacze

Wymienione urządzenia są podstawowymi, których nabycie należy uwzględnić przed przystąpieniem do aranżacji kuchni pozbawionej otworu okiennego. Podczas gotowania wytwarzamy bowiem znaczną ilość pary wodnej. Jeśli nie może ona zostać odprowadzona na zewnątrz przez otwarte lub uchylone okno – konieczne jest zagwarantowanie dla niej innego ujścia. Najlepszym jest oddzielny przewód wentylacyjny, do którego podłącza się odpowiednio wydajny okap z wyciągiem. Taki okap poradzi sobie zarówno z nadmiarem zapachów unoszących się w kuchni, jak i zapobiegnie skraplaniu się pary wodnej na ścianach pomieszczenia. Jeśli jednak w pomieszczeniu nie ma wolnego otworu wentylacyjnego – zmuszeni jesteśmy zadowolić się zwykłym pochłaniaczem. Tego rodzaju urządzenie jest jednak w stanie uporać się jedynie z samymi zapachami. Montując je, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie usunie ani nadmiaru wilgoci, ani nie odprowadzi sadzy, jaka tworzy się podczas użytkowania kuchenki gazowej. W efekcie końcowym, kuchnie pozbawione okna i prawidłowej wentylacji – ulegają niestety szybkiemu zawilgoceniu, a ponadto brudzą się osadzającą się wszędzie sadzą.

Otwarcie kuchni na salon

Kuchnię, która pozbawiona jest okna i prawidłowej wentylacji dobrze jest połączyć z salonem. Zburzenie ścianek działowych i otwarcie jej przestrzeni na wnętrze posiadające otwory okienne spowoduje doświetlenie części kuchennej
i rozwiąże problem braku wentylacji. W takiej sytuacji wystarczy montaż odpowiedniego pochłaniacza nad miejscem do gotowania i zastąpienie tradycyjnej kuchenki gazowej płytą elektryczną. Pochłaniacz wyeliminuje niepożądane zapachy, zaś użytkowanie płyty elektrycznej nie będzie powodowało powstawania uciążliwej sadzy. Sposobów aranżacji kuchni otwartej na salon jest niemal tyle samo, co zwolenników tego rozwiązania. Musimy jednak pamiętać, że małe przestrzenie zwykle ograniczają nasze pomysły. Ponadto, warto zdawać sobie sprawę, że otwarte kuchnie wiążą się z ograniczoną ilością szafek oraz, że nie ma w nich zakamarków i innych miejsc, które w kuchniach zamkniętych z powodzeniem służą do przechowywania użytkowanych sprzętów i niezbędnych akcesoriów. Dodatkowo, otwarcie kuchni na salon lub pokój dzienny powoduje wprawdzie jej doświetlenie naturalnym światłem, ale wymaga też utrzymywania nienagannego porządku i ładu w strefie kuchennej. Podczas aranżowania takiej przestrzeni należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych mebli. Powinny one harmonijnie współgrać ze sprzętami znajdującymi się w salonie. Dla osób obawiających się całkowitego połączenia kuchni z salonem – warto polecić częściowe przysłonięcie strefy kuchennej. Do powyższego celu wykorzystuje się najczęściej lekkie ścianki lub drzwi przesuwne. Wówczas, kuchnię można czasowo zamykać, np. na czas przyjmowania gości lub nieużytkowania tego pomieszczenia.

Ciemna, ciasna i zamknięta kuchnia

Niewielka kuchnia bez okna, pozostawiona w swej tradycyjnej zamkniętej formie, zwykle bywa kojarzona z pomieszczeniem ponurym, przytłaczającym, a nawet klaustrofobicznym. Jednak wyobrażenie to często bywa mylne. Przy zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, użyciu właściwych barw na ściany i wyeksponowaniu określonych dodatków – kuchnie kojarzone tak negatywnie są w stanie zaskoczyć swoim wyglądem, a niekiedy wręcz stać się pomieszczeniem,
w którym spędzanie czasu wynika nie tylko z samej konieczności. Małe wnętrza, a już z całą pewnością te, do których nie dociera światło dzienne należy urządzać w jasnych tonacjach. Na ścianach dobrze sprawdzają się w takich sytuacjach pastelowe odcienie koloru brzoskwiniowego, żółtego oraz zieleni. Kiedy decydujemy się na tradycyjną glazurę – kafle powinny mieć znaczne rozmiary. W żadnym, razie nie układajmy na ścianach mozaiki. Przytłoczy ona bowiem i tak już niewielką kuchnię i spowoduje wrażenie wnętrza ciężkiego i nieprzyjemnego wizualnie. Na ściany można też zastosować szkło, ale wybierając jedynie w jego jasnych barwach. Jasne, a dodatkowo połyskliwe powinny być także meble kuchenne oraz blaty robocze. Przyczynią się one do rozświetlenia ciemnego pomieszczenia. Uwagę od niewłaściwego oświetlenia kuchni - odwróci wyeksponowanie detali i akcentów dekoracyjnych w jaskrawej, intensywnej kolorystyce. Będą one prezentować się doskonale na tle jasnych ścian i frontów meblowych. Przy zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia, urządzona we wskazany sposób kuchnia jest zwyczajnie ładna, przyjemna i chce się w niej przebywać. Jeśli zatem pozwala na to ograniczona powierzchnia użytkowa tego pomieszczenia – warto wygospodarować w nim choćby najmniejsze miejsce, przy którym będziemy spożywać posiłki. Pomocne mogą okazać się tutaj wysuwane czasowo blaty, rozkładane stoliki, itp. rozwiązania proponowane przez producentów mebli.

Istota światła

Światło jest niezbędne w każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Jeśli poprzez brak okna, do wnętrza nie dociera naturalne światło dzienne – konieczne jest zadbanie o właściwe oświetlenie sztuczne.
W kuchni bez okna oprócz głównego oświetlenia górnego, należy zastosować dodatkowo źródła punktowe. Dobrym sposobem jest wykorzystanie halogenów, które umieszczone pod wiszącymi szafkami – oświetlą blaty, przy których pracujemy w kuchni. Dodatkowe światło powinno także padać bezpośrednio na kuchenkę do gotowania oraz na zlewozmywak kuchenny. Do powyższego celu warto wykorzystać źródło światła znajdujące się w okapie. Nad zlewozmywakiem natomiast, można zamontować dodatkową lampę sufitową lub oświetlić go bocznym kinkietem ściennym. Zaprojektowanie sytemu oświetlenia w kuchni bez okna warto zlecić fachowcowi, ponieważ w takim wnętrzu rola sztucznego światła jest szczególnie istotna.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: furniture.trendzona.com, tripwow.tripadvisor.com, capitaldistrictfun.com, casanaute.com

Polecamy Ci również

Zobacz także