Aranżacja jadalni. Jak wybrać meble i akcesoria do jadalni?

5
Jadalnia
Jadalnię można urządzić nawet w niewielkim mieszkaniu. I warto to zrobić, bo jedzenie posiłków przy niskim stolików, nie jest ani wygodne, ani zdrowe.

Rodzinny obiad, czy przyjęcie dla znajomych wymaga odpowiedniej oprawy. Radzimy jak urządzić jadalnię, by wszyscy czuli się w niej komfortowo.

Jak wybrać stół do jadalni

Urządzenie jadalni idealnej najlepiej zacząć od wyboru stołu – to podstawowy mebel, tworzący w dodatku charakter tego pomieszczenia. Wymiary i kształt stołu trzeba dobrać do wielkości pomieszczenia oraz tego, jak liczni są domownicy. Aby w miarę wygodnie zjeść potrzebujemy ok. 60 cm szerokości stołu – tyle miejsca na 1 osobę warto założyć zastanawiając się nad wielkością stołu.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są rozsuwane stoły – na co dzień nie zajmują dużo miejsca, a w razie potrzeby może przy nim zasiąść więcej gości (decydując się na rozsuwany stół, warto sprawdzić, czy ma on nowoczesne prowadnice synchroniczne, ułatwiające wygodne składanie i rozkładanie stołu).

Zobacz też: Jak składać serwetki, żeby stół prezentował się elegancko

Stół powinniśmy ustawić tak, by był do niego wygodny dostęp z każdej strony – ułatwia to podanie posiłków i swobodne przemieszczanie się gości. Jeśli nie dysponujemy osobnym pokojem o takiej powierzchni, dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch wnętrz – jadalni z salonem lub kuchnią. Otwarte przestrzenie, które łączą różne funkcje to często spotykane rozwiązanie, dające duże możliwości kreatywnego i funkcjonalnego wykorzystania przestrzeni.

Zobacz zdjęcia różnie zaaranżowanych jadalni

Aranżacja jadalni

Stół to podstawa jadalni. Nawet duży będzie wyglądał lżej, jeśli będzie miał szklany blat lub jasny kolor.

139904 - pixabay.com
Pomysł na jadalnię

Wielkość stołu powinna być dobrana do liczby domowników - na każdą osobę trzeba policzyć 60 cm szerokości stołu.

Designcycle - pixabay.com
Okrągły stół do jadalni

Okrągłe stoły ładnie się prezentują i pasują do wnętrz w różnych stylach.

ErikaWittleib - pixabay.com
Drewniany stół i krzesła

Solidny drewniany stół i takie krzesła świetnie sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych.

ErikaWittlieb - pixabay.com
Mała jadalnia

Z odpowiednio dobranymi dodatkami nawet mała jadalnia będzie prezentować się efektownie. Kolorowe wazony i podkładki pod talerze ożywią aranżację.

ErikaWittlieb - pixabay.com
Jadalnia w kuchni

Na jadalnię można wydzielić część kuchni, a przedłużenie blatu wyspy kuchennej może stać się stołem.

ErikaWittlieb - pixabay.com
Elegancka jadalnia

Tapicerowane krzesła to bardzo wygodne rozwiązanie. Warto, by miały profilowane oparcia.

ErikaWittlieb - pixabay.com
Jadalnia w nowoczesnym mieszkaniu

Jeśli mamy kuchnię połączoną z salonem, jadalnię warto urządzić pomiędzy nimi.

Jarmoluk - pixabay.com
Zastawa stołowa

Warto zadbać o ładną zastawę i dodatki, takie jak serwetki, czy podkładki. Te ostatnie mają też funkcję praktyczną - chronią powierzchnię blatu.

Jeanvdmeulen - pixabay.com
Nowoczesna jadalnia

W mniejszych mieszkaniach dobrym rozwiązaniem jest składany lub rozsuwany stół, który na co dzień nie zajmuje dużo miejsca.

PhotoMIXCompany - pixabay.com
Kolorowa jadalnia

Obecnie modne jest łączenie różnych elementów, np. krzesła w jadalni mogą różnić się kolorem lub modelem. Ale powinny do siebie pasować.

RitaE - pixabay.com
Elegancko urządzona jadalnia

Nad stołem w jadalni powinna być lampa - jedna lub kilka (modne jest łączenie kilku lamp o różnym wyglądzie).

Shadowfirearts - pixabay.com

Jak wybrać krzesła do jadalni

Krzesła w jadalni są oczywiście absolutnie niezbędne. Krzesła dobieramy do wysokości stołu – uwaga – zwróćmy tu uwagę przede wszystkim na wysokość siedziska (najczęściej jest to 45 – 49 cm od ziemi). Oparcie krzesła powinno być wygodne – najlepsze są pod tym względem oparcia wyprofilowane anatomicznie.

Stylistycznie krzesła mogą być dobrane do stołu – do niedawna był to obowiązują trend. Jednak od jakiegoś czasu bardzo modne jest zestawienie stołu i krzeseł w różnych stylach, a nawet dobranie każdego krzesła w innym stylu. Decydując się jednak na taką aranżację, uważajmy, żeby nie popaść w przesadę i nie stworzyć estetycznego chaosu. Aranżacja, nawet złożona z różnorodnych elementów, powinna tworzyć spójną całość.

Podpowiadamy: Na co zwrócić uwagę, wybierając serwis obiadowy

Oświetlenie stołu w jadalni oraz akcesoria i dodatki

Stół w jadalni powinien być dobrze oświetlony, ale jednocześnie powinno to być światło o ciepłej barwie i takie, które nie będzie nas (i naszych gości) oślepiać. Dobrym pomysłem jest tradycyjna lampa wisząca nad stołem – a modnym ostatnio rozwiązaniem – kilka lamp tego samego typu (nie muszą być one identyczne).

Za nastrój w jadalni odpowiadają również akcesoria, takie jak wazony czy świeczniki, które – odpowiednio dobrane – z pewnością zapadną gościom w pamięć na długi czas. Obrusy i serwetki są obowiązkowym uzupełnieniem zastawy stołowej. Należy pamiętać, że klasyczne sztućce najlepiej wyglądają w kompozycji z delikatnymi, pastelowymi kolorami (i oczywiście – bielą), a do nowoczesnej zastawy pasują kontrastowe kolory materiałów.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Black Red White

Polecamy Ci również

Zobacz także