Aranżacja jadalni. Jak wybrać meble i akcesoria do jadalni?

5
Jadalnia
Bardzo wygodnym rozwiązaniem do niewielkich jadalni są rozsuwane stoły.

Rodzinny obiad, czy przyjęcie dla znajomych wymaga odpowiedniej oprawy. Radzimy jak urządzić jadalnię, by wszyscy czuli się w niej komfortowo.

Jak wybrać stół do jadalni

Urządzenie jadalni idealnej najlepiej zacząć od wyboru stołu – to podstawowy mebel, tworzący w dodatku charakter tego pomieszczenia. Wymiary i kształt stołu trzeba dobrać do wielkości pomieszczenia oraz tego, jak liczni są domownicy. Aby w miarę wygodnie zjeść potrzebujemy ok. 60 cm szerokości stołu – tyle miejsca na 1 osobę warto założyć zastanawiając się nad wielkością stołu.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są rozsuwane stoły – na co dzień nie zajmują dużo miejsca, a w razie potrzeby może przy nim zasiąść więcej gości (decydując się na rozsuwany stół, warto sprawdzić, czy ma on nowoczesne prowadnice synchroniczne, ułatwiające wygodne składanie i rozkładanie stołu).

Stół powinniśmy ustawić tak, by był do niego wygodny dostęp z każdej strony – ułatwia to podanie posiłków i swobodne przemieszczanie się gości. Jeśli nie dysponujemy osobnym pokojem o takiej powierzchni, dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch wnętrz – jadalni z salonem lub kuchnią. Otwarte przestrzenie, które łączą różne funkcje to często spotykane rozwiązanie, dające duże możliwości kreatywnego i funkcjonalnego wykorzystania przestrzeni.

Dowiedz się więcej o tym: Jak wybrać stół do jadalni

Jak wybrać krzesła do jadalni

Krzesła w jadalni są oczywiście absolutnie niezbędne. Krzesła dobieramy do wysokości stołu – uwaga – zwróćmy tu uwagę przede wszystkim na wysokość siedziska (najczęściej jest to 45 – 49 cm od ziemi). Oparcie krzesła powinno być wygodne – najlepsze są pod tym względem oparcia wyprofilowane anatomicznie.

Stylistycznie krzesła mogą być dobrane do stołu – do niedawna był to obowiązują trend. Jednak od jakiegoś czasu bardzo modne jest zestawienie stołu i krzeseł w różnych stylach, a nawet dobranie każdego krzesła w innym stylu. Decydując się jednak na taką aranżację, uważajmy, żeby nie popaść w przesadę i nie stworzyć estetycznego chaosu. Aranżacja, nawet złożona z różnorodnych elementów, powinna tworzyć spójną całość.

Oświetlenie stołu w jadalni oraz akcesoria i dodatki

Stół w jadalni powinien być dobrze oświetlony, ale jednocześnie powinno to być światło o ciepłej barwie i takie, które nie będzie nas (i naszych gości) oślepiać. Dobrym pomysłem jest tradycyjna lampa wisząca nad stołem – a modnym ostatnio rozwiązaniem – kilka lamp tego samego typu (nie muszą być one identyczne).

Przeczytaj też: Jak dobrać barwę światła w poszczególnych pomieszczeniach

Za nastrój w jadalni odpowiadają również akcesoria, takie jak wazony czy świeczniki, które – odpowiednio dobrane – z pewnością zapadną gościom w pamięć na długi czas. Obrusy i serwetki są obowiązkowym uzupełnieniem zastawy stołowej. Należy pamiętać, że klasyczne sztućce najlepiej wyglądają w kompozycji z delikatnymi, pastelowymi kolorami (i oczywiście – bielą), a do nowoczesnej zastawy pasują kontrastowe kolory materiałów.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Black Red White

Polecamy Ci również

Zobacz także