Aranżacja kuchni - sposoby na zabudowę kuchenną

0
Aranżacja kuchni - sposoby na zabudowę kuchenną
Układ szafek jednorzędowy stosuje się z konieczności w wąskich kuchniach zamkniętych oraz z wyboru – w przypadku chęci połączenia dwóch pomieszczeń ze sobą i przy planowaniu jak najmniej rzucającej się w oczy zabudowy kuchennej.

Zaprojektowanie dobrze prezentującej się i jednocześnie funkcjonalnej kuchni to dla zupełnych laików spore wyzwanie. Tymczasem o układzie, w którym staną meble i kuchenne sprzęty należy zdecydować jeszcze przed zamówieniem szafek. Najbardziej typowych sposobów na zabudowanie kuchni jest przynajmniej kilka. O wyborze konkretnego decyduje m.in. wielkość pomieszczenia.

Za najbardziej uniwersalną zabudowę kuchenną uważa się ustawienie mebli i urządzeń AGD na planie litery L. Ten układ sprawdza się doskonale praktycznie w każdym wnętrzu. W dużych kuchniach można stosować zabudowę w kształcie litery U. Sprawia ona, że kuchnia nabiera przytulności. W małych lub szczególnie wąskich wnętrzach najczęściej ustawia się szafki w jednym rządzie. W szerokich zaś – dwurzędowo. Kuchnia z wyspą to dobra alternatywa dla osób chcących wygospodarować jadalnię lub planujących otwarcie kuchni na salon. O funkcjonalności każdej z tych propozycji można mówić wówczas, gdy zachowana zostanie zasada wykorzystania tzw. trójkąta ergonomicznego, tj. właściwego usytuowania lodówki, kuchenki do gotowania oraz zlewozmywaka. Trójkąt ten zmienia się w linię jedynie w układzie jednorzędowym. Jednak i tu warto  zachować takie odległości, by dawały nam swobodę poruszania się i jednocześnie nienadrabiania zbędnych kilometrów podczas wykonywania codziennych czynności w kuchni.

Układ dwurzędowy w kuchni

Układ dwurzędowy szafek kuchennych to bardzo praktyczne rozwiązanie stosowane najczęściej w małych kuchniach.

Studio Sto Procent
Układ szafek kuchennych w kształcie litery L to najbardziej uniwersalne ustawienie.

Ustawienie mebli i sprzętów kuchennych idealnie sprawdzi się w małych jak i dużych wnętrzach.

Studio Sto Procent
Układ szafek i urządzeń AGD w jednej pojedynczej linii

Układ jednorzędowy będzie kiedy kuchenne sprzęty znajdą się w pobliżu siebie.

Studio Sto Procent
Wyspa kuchenna

Przy kuchniach otwartych wyspa pełni najczęściej funkcję optycznej przegrody, oddzielając aneks kuchenny od pozostałej części domu.

Studio Sto Procent
Aranżacja kuchni - zabudowa kuchenna w kształcie litery L.

Układ kuchenny na planie litery L ma tę zaletę, że umożliwia umieszczenie stołu.

Studio Sto Procent

Układ jednorzędowy

Układ szafek i urządzeń AGD w jednej pojedynczej linii stosuje się z konieczności w wąskich kuchniach zamkniętych oraz z wyboru – w przypadku chęci połączenia dwóch pomieszczeń ze sobą i przy planowaniu jak najmniej rzucającej się w oczy zabudowy kuchennej. Układ taki będzie funkcjonalny pod warunkiem, że podstawowe kuchenne sprzęty znajdą się w pobliżu siebie oraz, gdy blat roboczy nie będzie dłuższy niż 3,60 m. Osoby, którym chodzi o zabudowanie ściany na całej jej długości – zamiast wydłużać ciąg blatu, powinny raczej po jego bokach zlokalizować wysokie szafki (typu kominy). Takie szafki podkreślą stylistykę zabudowy. Jednak nie tylko. Ze  względu na swoją wielkość mogą też bardzo dużo pomieścić. Będzie zatem można przechowywać w nich rzadziej używane naczynia lub gromadzić z zapasem produkty o długich terminach ważności.

Koniecznie zobacz: Rozwiązania do małej kuchni

Układ dwurzędowy

Choć wygląd kuchennych szafek ustawionych w dwóch równoległych rzędach może niektórym z nas wydawać się nieco monotonny, to w praktyce układ ten jest wybierany stosunkowo często. Przeważnie do niezbyt ustawnych blokowych pomieszczeń zamkniętych. Zabudowa taka może być praktyczna i wygodna, ale pod warunkiem, że pomiędzy rzędami pozostanie przynajmniej 1,20 m wolnej przestrzeni. Wówczas będzie można swobodne schylać się do dolnych szafek bądź mijać z drugą,  znajdującą się w kuchni osobą. Układ dwurzędowy ma te wady, że przeważnie nie zachwyca swoim wyglądem i ogranicza jednoczesne wykonywanie czynności przez dwie osoby. W celu urozmaicenia zabudowy, w górnych szafkach warto zastosować przeszklenia, np. z mlecznego szkła. Przez takie szkło nie widać tego, co jest za nim przechowywane, a nadaje ono meblom lekkości i sprawia, że wyglądają ciekawiej.

Układ na planie litery L

Jak zostało to już wspomniane – układ szafek kuchennych w kształcie litery L to najbardziej uniwersalne ustawienie. Jest praktyczne i nadaje się zarówno do wnętrz dużych, jak i mniejszych. Skróci wizualnie zbyt długą kuchnię i poszerzy wąską. W takiej zabudowie zasadniczą funkcję pełni dłuższy bok, który jest ciągiem roboczym. Przylegająca do niego w sposób prostopadły część jest jedynie elementem pomocniczym, wykorzystywanym najczęściej do przechowywania akcesoriów kuchennych czy żywności. W samym narożniku można ustawić np. lodówkę. Nie jest to jednak najwygodniejsze w użytkowaniu miejsce w tego rodzaju zabudowie. Komfort korzystania ze znajdujących się tam szafek podnoszą obrotowe półki. Układ kuchenny na planie litery L ma tę zaletę, że umożliwia umieszczenie stołu. Można bowiem ustawić go na wolnej ścianie. Jeśli kuchnia jest dość szeroka – zmieści się tam nawet sporych rozmiarów stół, co z pewnością docenią rodziny wieloosobowe.

To Cię zainteresuje: Kuchnia robiona na zamówienie czy gotowa – plusy i minusy

Układ na planie litery U

Szafki kuchenne ustawione na planie litery U wyglądają najlepiej jeśli pomieszczenie jest odpowiednio przestronne. Wprawdzie w każdym przypadku układ ten pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie powierzchni, ale w małych kuchniach może wyglądać przytłaczająco i niezbyt efektownie. Osoby, które decydują się na jego zastosowanie  powinny mieć świadomość, że zabudowanie wszystkich ścian wnętrza wymaga stosowania umiejętnie dobranych  frontów meblowych. W tym przypadku lepiej będzie zrezygnować z bardzo ciemnych barw, wyrazistych zdobień i materiałów wyglądających na ciężkie. Dobrze sprawdzają się zaś np. nowoczesne płyty lakierowane. Odbijają światło i nie zaciemniają nadmiernie pomieszczenia. Na ścianie poprzecznej (najkrótszej) najczęściej znajduje się okno. Warto zadbać o jego oryginalną dekorację. Zwłaszcza jeśli jest usytuowane na wprost wejścia. Jeśli na wspomnianej ścianie nie ma okna – zabudujmy ją tylko dolnym szeregiem szafek, a na górze umieśćmy np. efektowne półki. Wówczas kuchnia będzie wyglądała przestronniej i mniej przytłaczająco.

Układ na planie litery G

Zabudowa kuchenna usytuowana w kształcie litery G sprawdza się najlepiej w kuchniach otwartych na strefę dzienną mieszkania. Wtedy poprzeczne skrzydło wykorzystuje się najczęściej na stworzenie optycznej przegrody pomiędzy zagospodarowanymi przestrzeniami. W tym miejscu nie stosuje się pełnej zabudowy, a umieszcza tam stół lub wysoki barek. Kuchnie na planie litery G wyglądają przeważnie bardzo ciekawie i efektownie. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że układ nadaje się tylko do wybranych (odpowiednio dużych) wnętrz. Zabudowa nie będzie wygodna w codziennym użytkowaniu jeśli jej głębokość nie wyniesie przynajmniej 2,40 m.

Przeczytaj też: Czym wykończyć ściany w kuchni - poznaj szklane panele ścienne

Kuchnia z wyspą

Wyspę kuchenną można urządzić praktycznie przy każdym rodzaju zabudowy. Warunkiem jest tu jednak dysponowanie odpowiednią ilością miejsca. Przy kuchniach otwartych wyspa pełni najczęściej funkcję optycznej przegrody, oddzielając aneks kuchenny od pozostałej części domu. Przy zamkniętych zaś -  integruje domowników podczas wspólnej pracy czy przy spożywaniu posiłków oraz skraca drogę pomiędzy poszczególnymi urządzeniami AGD. Wyspa ma również tę zaletę, że stanowi dodatkową przestrzeń roboczą i miejsce do przechowywania. Jednak nie ma co porywać się na jej urządzanie przy niezbyt obszernych kuchniach. Przyjmuje się, że w kuchni zamkniętej powierzchnia wyspy powinna wynosić przynajmniej 18 m². Do tego trzeba jeszcze doliczyć niemniej niż 1,20 m dodatkowej przestrzeni z każdego jej boku, by można było swobodnie poruszać się i sięgać do szafek. Jeżeli dodamy tu jeszcze standardową zabudowę kuchenną – w wielu przypadkach okaże się z pewnością, że organizacja wyspy jest zwyczajnie niemożliwa. Niestety większość naszych kuchni nie ma nawet połowy powierzchni, jaką powinniśmy w tym przypadku dysponować.

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Studio Sto Procent

Polecamy Ci również

Zobacz także