Aranżacja loftu – siła detali

Aranżacja loftu – siła detali

Aranżacja loftu rządzi się swoimi prawami. Zaglądamy do wnętrz urządzonych przez mieszkańców wrocławskiej Nowej Papierni.

Słynny mural przeniesiony z kamienicy w Białymstoku, huśtawka w kształcie cyrkowego trapezu, czaszka wołu przywieziona z Teksasu – to przykłady elementów, które tworzą charakter loftów. Industrialne wnętrza są wdzięczne podczas aranżacji, ale wyjątkowego klimatu nadają im dopiero szczegóły.

Pomysł na loft - design z charakterem

W salonie pod potężną ścianą zbudowaną z luksfer stoi niewielki taboret. Pozornie skromny, minimalistyczny, a mimo to od razu rzuca się w oczy. Przez swoją nietypową formę rodzi wątpliwość, z czego powstał i czy w ogóle można na nim usiąść. To krzesło z dmuchanego metalu projektu Oskara Zięty. Polski designer sam opracował technologię i produkuje dmuchane meble, których faktura na pierwszy rzut oka przypomina fakturę piłki plażowej – z marszczeniami przy szwach. Ten oryginalny pomysł znakomicie sprawdza się w lofcie Aleksandry i Jacka, pasuje surowością do industrialnego wnętrza.

Zobacz: Fusion Table - stół 2 w 1

Ten loft umiejętnie gra kontrastami. Jest dopracowany w najmniejszych szczegółach, które tworzą zgrabny patchwork. Na jednej ze ścian zawisła czaszka wołu przywieziona z Teksasu, pomieszczenia oświetlają miedziane lampy HK Living, z kolei w łazience podłoga ułożona z wzorzystych, marokańskich płyt cementowych, a nad nią lampa z kryształowymi soplami – raczej w stylu art deco niż w industrialnym minimalizmie.
– Każdy z tych różnych elementów wprowadza nową wartość w lofcie. Te wnętrza mają swój własny, niezwykle barwny charakter – mówi Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz Nowej Papierni.

Wystrój loftu – mural w sypialni

W innym lofcie Nowej Papierni, należącym do Piotra i Jadzi, na ścianie fototapeta przedstawiająca białostocki mural Natalii Rak – dziewczynka w stroju ludowym przechyla konewkę, jakby podlewała drzewo widniejące na obrazie pod spodem. To detal sypialni. Mural z przestrzeni miejskiej przywędrował do poprzemysłowych wnętrz – z elewacji kamienicy na ściany dawnej papierni.
Loft tworzą też inne nietypowe elementy z historią: toaletka powstała z maszyny do szycia z czasów Breslau, stolik kawowy ze skrzyni, która podróżowała do Ameryki i z powrotem (po praprababci), a maszyna do pisania będzie elementem barku.

łazienka w lofcie Aleksandry i Jackadekoracja ściany - fototapeta w lofcie Piotra i Jadzi


To Cię zainteresuje: Męskie mieszkanie - stylowa aranżacja

Loft z pomysłem i... huśtawką

W jednym z loftów zamieszał Mateusz. Ponadprzeciętna wysokość wnętrza pozwoliła na coś bardzo niekonwencjonalnego – montaż huśtawki, która kształtem przypomina cyrkowy trapez. Została zawieszona przy dużym oknie, więc podczas relaksującego bujania można obserwować podwórze.
Na ścianach i sufitach zawisły industrialne, okratowane lampy. Można powiedzieć, że uległy recyklingowi, ponieważ Mateusz wyszukał je w starych szopach i poprzemysłowych budynkach.

pomysł na loft - huśtawkawystrój loftu

Świeżo zrealizowane lofty nie różnią się tak bardzo od siebie. Za to ich charakter wyróżnia je na tle całego rynku nieruchomości - w przestronnych poprzemysłowych wnętrzach czuć klimat dawnej fabryki, to nie do podrobienia. - Tym niemniej prawdziwej indywidualności nadaje im dopiero aranżacja, a całości dopełniają detale. To one stwarzają temperament loftu – jak drobne przyzwyczajenia i cechy osobowości u człowieka – mówi Małgorzata Chabzda.

Układ mebli i dodatki w poniższej aranżacji wskazują, że w lofcie mieszka para. Sofa, puf i fotel otaczają stolik-skrzynię. Taki układ mebli sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu – we dwoje lub w towarzystwie znajomych. Znajduje się tutaj także kącik do pracy.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Nowa Papiernia

Polecamy Ci również

Zobacz także