Aranżacja małej łazienki

Urządzenie małej łazienki zawsze sprawia dużo trudności. Sprawdź, co zrobić, by wydawała się większa niż wskazuje na to jej metraż.

W łazience liczy się każdy centymetr, dlatego dobrze przemyśl rozplanowanie przestrzeni. Powinna nie tylko wyglądać estetycznie, ale być również funkcjonalna. I może być wygodna. Wszystko zależy jednak od odpowiedniej aranżacji.

Sztuka kompromisu
Odwiecznym dylematem osób, które urządzają wnętrza jest zmieszczenie wszystkich potrzebnych sprzętów oraz optyczne powiększenie pomieszczeń. Dlatego producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadzają do oferty urządzenia sanitarne w pomniejszonych rozmiarach.
W niewielkiej łazience nie zmieścisz jednocześnie wanny i kabiny prysznicowej, nie wspominając o bidecie. Urządzanie małego wnętrza to sztuka kompromisów i wybierania tego, co niezbędne. Szukaj zatem sprzętów narożnych, które pozostawiają więcej wolnej przestrzeni – tak cennej w przypadku małego pomieszczenia. Sprawdzą się w nim także drabinkowe grzejniki, które można wykorzystać jako dodatkowe wieszaki.

Aranżacja małej łazienki - zdjęcie 1 Aranżacja małej łazienki - zdjęcie 2

Funkcjonalność
Dokładnie wykorzystaj przestrzeń. Jeżeli masz możliwość przeniesienia pralki do innego pomieszczenia, wykorzystaj to. Zyskasz wtedy miejsce na niezbędne sprzęty. Właściciele małych łazienek powinni postawić przede wszystkim na funkcjonalność łazienkowych mebli. Praktycznym rozwiązaniem okazują się zwykle szafki z lustrem, umieszczane nad umywalką – zapewniają jednocześnie dodatkową przestrzeń na kosmetyki i drobiazgi. Taki mebel może stanowić także ozdobę łazienki, zwłaszcza, gdy wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, np. aluminium. Doskonale prezentuje się wówczas w połączeniu z drewnem czy bambusem. 

Aranżacja małej łazienki - zdjęcie 3 Aranżacja małej łazienki - zdjęcie 4

Zagraj kolorem…
Jeśli chcesz, by łazienka sprawiała wrażenie bardziej przestronnej, unikaj stosowania ciemnych kolorów, dużych płytek i ozdób. Postaw na jasne, pastelowe barwy. Staraj się unikać kontrastów, gdyż w małym wnętrzu mogą się wydawać chaotyczne i nieuporządkowane. Ogranicz liczbę dodatków do minimum. Wstaw tylko to, co uważasz za niezbędne.

…i lustrem
Aby łazienka wydała się większa, konieczne jest również odpowiednie oświetlenie. Sprawdzonym i proponowanym przez architektów rozwiązaniem jest rozmieszczenie punktowego oświetlenia w suficie. Ważne jest też odpowiednie doświetlenie lustra, przy którym rano spędzamy dużo czasu. Zastosowanie dużych tafli, zwłaszcza naprzeciw wejścia, optycznie powiększy pomieszczenie.

Autorką projektów łazienek jest arch. Krystyna Mikołajska.

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: arch. Krystyna Mikołajska, www.architektura-wnetrze.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także