Aranżacja wnętrz – jak uniknąć błędów

0
Pomysł na mieszkanie
Aranżacja wnętrz może być wielką przyjemnością, a włożony w nią wysiłek zaowocuje tym, że nasz dom czy mieszkanie będzie wygodne, funkcjonalne i piękne.

Aranżacja wnętrz to niełatwa sztuka, ale i przyjemność. Dlatego warto wiedzieć, jak uniknąć podstawowych błędów w aranżacji wnętrz.

Pamiętajmy, że wnętrza najczęściej urządzamy na kilka lat i to nam powinny one się podobać. Dlatego zastanówmy się co się NAM podoba, w jakich wnętrzach czujemy się dobrze i chcemy codziennie przebywać. Nie ulegajmy przesadnie modom i trendom – szczególnie, jeśli do modnych rozwiązań lansowanych w danym sezonie, nie mamy serca.

Kolory we wnętrzach

Kolory wnętrz to bardzo ważny element wystroju. Oczywiście w ich wyborze również powinniśmy się kierować własnymi upodobaniami. Jest jednak kilka zasad, o których warto pamiętać. Przede wszystkim elementy wyposażenia najczęściej występują w mniejszym wyborze kolorów niż farby i tapety. Dlatego lepiej najpierw wybrać wyposażenie, a potem – pasujący do nich kolor ścian.

Dowiedz się: Jak dopasować drzwi do podłogi

Pamiętajmy też, że kolory wyglądają różnie w zależności od oświetlenia. Dlatego meble mogą nieco inaczej wyglądać w sklepie, niż w naszym wnętrzu. Warto poprosić o próbki tkanin obiciowych, czy farb i sprawdzić jak będą się prezentowały w naszym domu. Jeśli mamy jakiś ulubiony kolor, który chcemy wyeksponować, kierujmy się zasadą, że „mniej znaczy więcej”. Nie urządzajmy całego pomieszczenia np. w zieleni, albo fiolecie, bo nawet najładniejszy i najbardziej lubiany kolor nas przytłoczy i szybko się znudzi. Raczej dobierzmy neutralne tło, na którym nasz ulubiony kolor zyska większą siłę wyrazu. Akcenty i dodatki w ulubionym kolorze będą nas cieszyć bardziej i dłużej.

Wyposażenie wnętrz

Równie ważne są elementy wyposażenia. Nie otaczajmy się przedmiotami, których nie lubimy. To, że jakiś mebel, czy dekoracyjny drobiazg dostaliśmy w prezencie, nie jest wystarczającym powodem, by męczyć się z nim przez lata. Nielubianych przedmiotów lepiej się pozbyć i „oczyścić” teren. Ta zasada dotyczy też w pewnym stopniu innych przedmiotów – nie musimy eksponować wszystkiego. Nawet największą przestrzeń łatwo zagracić, a przecież nasze mieszkania często są niewielkie. Dlatego nadmiar różnych akcesoriów lepiej pochować – docenicie to także podczas sprzątania.

Zobacz: Drzwi tablicowe - do pokoju dziecięcego i nie tylko

Dobierając elementy wyposażenia sprawdźmy też, czy one rzeczywiście do siebie pasują. To, że dwa elementy są np. w tym samym kolorze jeszcze nie przesądza o tym, że dobrze będą razem wyglądały. A czasem na pozór różne przedmioty, tworzą atrakcyjną całość. Nie zapominajmy też o funkcjonalności – co z tego, że ustawienie mebli będzie „jak z katalogu” skoro np. zablokujemy przejście, dojście do okna itp. Jednocześnie nie musimy wybierać najprostszych rozwiązań, czyli ustawiać wszystkich mebli równiutko, albo pod ścianami. Ciekawe, ale funkcjonalne ustawienie nada naszemu wnętrzu zupełnie nowy charakter.

Aranżacja wnętrz może być wielką przyjemnością, a włożony w nią wysiłek zaowocuje tym, że nasz dom czy mieszkanie będzie wygodne, funkcjonalne i piękne.

 

Oceń artykuł
3,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także