Aranżacja wnętrz - styl naturalny

Aranżacja wnętrz - styl naturalny

Obcowanie z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka – odpręża i koi przemęczone zmysły. Jednak praca oraz nadmiar obowiązków w ciągu dnia nie zawsze pozwalają na to, by odpocząć na świeżym powietrzu. Przyrodę warto więc „zaprosić” do domu, a podczas aranżowania pomieszczeń wykorzystywać jej prawdziwe piękno.

styl naturalny

Aranżacyjna harmonia to typowa cecha wystroju wnętrz w stylu naturalnym. Dominującą rolę w pomieszczeniach tego typu odgrywają elementy wyposażenia stworzone z materiałów tradycyjnych, takich jak drewno, kamień czy naturalne tkaniny. Idea jest prosta: chodzi przede wszystkim o to, by domownicy poczuli bliskość natury i jej inspirującą moc.

Przyroda ponad wszystko

Styl naturalny bardzo często kojarzony jest z wnętrzami o charakterze ekologicznym, czy rustykalnym (odwołującym się do wiejskich tradycji). Jest on jednak swoistym kompromisem między obiema konwencjami. We wnętrzach tych dominuje jasna, pastelowa kolorystyka. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie różnych odcieni zieleni, niebieskiego oraz beżu, które kojarzone są z wiosennym pejzażem. Dla wielu barwy te wydają się jednak zbyt monotonne, dlatego często przełamywane są mocniejszym kontrastem (np. meblami z ciemnego drewna).
Wszystkie sprzęty dobierane do wnętrz w naturalnym stylu cechują się prostotą i lekkością. W przestrzeni nie powinno znajdować się zbyt dużo przedmiotów, ponieważ poprzez ich nadmiar trudno docenić urodę materiałów, z których zostały stworzone. Wybierając okna i drzwi warto decydować się na te, w całości wykonane z naturalnych tworzyw.
Dodatkową zaletą estetyczną drewnianej stolarki otworowej są np. widoczne różnice w usłojeniu, które podkreślają urok produktów – mówi Agata Kozyr, z firmy Remix, producenta drzwi sosnowych. – Materiał ten wykorzystywany jest również na podłodze – dekoratorzy aranżujący wnętrze w naturalnym stylu zazwyczaj stosują drewniane parkiety, które sprawią, że jest ono bardziej przytulne.

Nic nie jest przypadkowe

Odpowiednie nasłonecznienie ma istotne znaczenie w każdego typu pomieszczeniach. Jednak we wnętrzach w stylu naturalnym spełnia ono podwójna rolę. Oprócz podstawowej, związanej z oświetleniem przestrzeni, tworzy także atmosferę, nawiązującą do bezpośredniej bliskości z przyrodą. Ważnym aspektem jest więc zapewnienie jak największej ilości światła naturalnego. Pomocne w tym jest ozdobienie okien delikatnymi firanami lub zasłonami. Popularne są również lekkie rolety z bambusa, dzięki nim możemy również nadać wnętrzu egzotyczny charakter.  Jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem, znajdującym się w domu jednorodzinnym, to dobrze sprawdzi się w nim kominek wykonany z kamienia. W budownictwie wielorodzinnym, alternatywnym rozwiązaniem może być np. wnęka z akcentem, przypominającym palenisko i ogień.
W kwestii dodatków ważna jest powściągliwość. Zazwyczaj stosowane są akcesoria i gadżety wykonane ze szkła, wikliny i naturalnych tkanin np. bawełny lub lnu, (wykorzystywanych do szycia narzut na kanapy lub poszewek na poduszki). Istotną rolę w pomieszczeniu odgrywa także bujna roślinność, a dobrym podkreśleniem klimatu wnętrza, będą zawsze świeże kwiaty w wazonie.

Najważniejsza jest ideologia

Dobierając elementy wyposażenia pomieszczenia warto zwracać uwagę nie tylko na to, z jakich materiałów zostały wykonane, ale przede wszystkim skąd pozyskano te tworzywa.
Istotnym aspektem np. wyrobów sosnowych są certyfikaty potwierdzające, że surowiec ma „legalne pochodzenie” i jest pozyskiwany z zarządzanych prawidłowo terenów leśnych – mówi Agata Kozyr z Remix.
Urządzając pomieszczenie we własnym domu należy otaczać się przedmiotami, nie tylko trendy, ważna jest również ich jakość i sposób produkcji. Oprócz znajomości zasad, jakimi rządzi się konkretny styl aranżacyjny, należy poznać także jego filozofię. Zastosowanie tych warunków pozwala stworzyć niepowtarzalny charakter wnętrza, w którym dzięki kojącemu działaniu naturalnych barw i tworzyw, każdy z domowników będzie czuł się komfortowo i przyjemnie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Remix

Polecamy Ci również

Zobacz także