Aranżacja wnętrz – symetria

Symetria w aranżacji wnętrz ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak jest układem, który sprawdza się w wielu aranżacjach.

 

Przeciwnicy symetrii twierdzą, że jest estetyką głupców. Zwolennicy, że wprowadza ład i harmonię, czyli nieodłączne elementy piękna. Nie musimy oczywiście od razu popadać w skrajności i opowiadać się w 100% za lub przeciw symetrii, tym bardziej, że w aranżacji wnętrz, elementy symetryczne dobrze się sprawdzają. Porządkują przestrzeń i pozwalają uniknąć chaosu.

Symetria jest często wykorzystywana w tradycyjnych wnętrzach, szczególnie lubi ją styl klasyczny. Ale i w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach przyda się trochę symetrii.

Symetria pozwala wyeksponować elementy ustawione w centralnym punkcie, dlatego zawsze musimy przemyśleć całość kompozycji. W aranżacji wnętrz najłatwiej zastosować symetryczne układy np. w sypialni (łóżko ustawione pośrodku, nocna szafki i lampki symetrycznie po bokach), ale możemy też zadbać o symetrię w aranżacji salonu, kuchni i jadalni.

Oczywiście nie musimy wszystkiego ustawiać „pod linijkę”. Jeśli jakiś element przełamie symetrię, wnętrze może nabrać jeszcze ciekawszego charakteru.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: homedit.com

Polecamy Ci również

Zobacz także