Aranżacja wnętrza w stylu weneckim: podpowiadamy jak je urządzić

Wnętrze inspirowane stylem weneckim
Styl wenecki wyróżnia się luksusowym charakterem i zamiłowaniem do dekoracyjnych dodatków.

Aranżacja wnętrz w stylu weneckim nie jest może jeszcze bardzo popularna, ale to styl aranżacji, na który warto zwrócić uwagę. Szczególnie jeśli cenicie klasyczny wystrój wnętrz, z domieszką luksusu.

Styl wenecki we wnętrzach - inspirujące bogactwo wnętrz

Wenecja to niegdyś bogate i niezależne miasto-republika, słynące z architektury, sztuki, wystawnego życia i wspaniałych kochanków. Miejskie pałace arystokratów były urządzane przez setki lat, z dbałością o przepych i wygodę mieszkańców. W weneckich wnętrzach łączyły się i przenikały wpływy z różnych zakątków i czasów – od elementy gotyckie, przez renesans do klasycyzmu, widoczne są także wpływy bizantyńskie i osmańskie. Wenecja, choć była tylko „miastem” rządziła sporym kawałkiem Europy – aż po Morze Czarne, a bogactwa spływały do niej zewsząd. Stąd między innymi bardzo dekoracyjny charakter weneckich wnętrz.
No dobrze, ale czy taki styl aranżacji może zaistnieć we współczesnych wnętrzach? Stylu weneckich wnętrz dosłownie odtworzyć się nie da, ale warto się nim zainspirować. Szczególnie jeśli czujecie, że modny minimalizm, czy skandynawska powściągliwość, to absolutnie nie Wasz styl.

Dekoracyjne tynki i kolory ścian

Urządzając wnętrza w stylu weneckim trzeba zwrócić uwagę na wykończenie ścian - ich kolory i faktury.

Magnat
Elegancka łazienka w weneckim stylu

Dekoracyjne żyrandole, nasycony kolor ściany i elegancka szafka pod umywalkę pozwolą stworzyć łazienkę w stylu weneckim.

Magnat
Dobór kolorów wnętrza inspirowanego weneckim stylem

We wnętrzach inspirowanych stylem weneckim dobrze się sprawdza eklektyzm, czyli łączenie elementów o różnych stylach i pochodzących z różnych epok.

Magnat
Ciemne kolory w łazience - wenecka inspiracja

Nasycone barwy ścian tworzą tło dla wnętrz w stylu weneckim. Te barwy można rozjaśnić dodatkami.

Magnat
Deoracyjne elementy we wnętrzu

Dekoracyjne tynki oraz elementy dekoracyjne ze szkła to charakterystyczne cechy stylu weneckiego.

Magnat

Zainspiruj się: Zobacz jakie kolory i trendy w aranżacji wnętrz są na topie w 2016 roku

Weneckie inspiracje w aranżacji wnętrz – zacznij od kolorów ścian

Jednym z charakterystycznych elementów stylu weneckiego są nasycone kolory oraz dekoracyjne tynki ścienne. Jeśli aranżacji wnętrza chcemy nadać wenecki styl, to do malowania ścian wykorzystajmy intensywne, głębokie kolory, takie jak czereśniowe czerwienie, miodowe odcienie żółtego, rozmyte błękity, a nawet fiolety. W ten sposób nie musimy malować całych ścian – pojedyncza ściana, a nawet jej fragment w wyrazistym kolorze również będzie dobrze wyglądać.  W takich kolorach powinniśmy też dobrać dodatki - zasłony, narzuty, dekoracyjne poduszki itp.
Wybierając aranżację wnętrza w stylu weneckim, warto też zadbać o strukturę ścian – dobrym pomysłem jest tzw. stiuk wenecki. Jego wykończenie przypomina fakturę marmuru, a powierzchnia jest lekko błyszcząca (we wszystkie materiały niezbędne do wykonania stiuku weneckiego możemy się kompleksowo zaopatrzyć u wybranych producentów farb ściennych).

Dekoracje i dodatki we wnętrzach w stylu weneckim

Kiedy odpowiednio pomalowane ściany stworzą nam już weneckie tło, czas na aranżację wnętrza. Wybierając meble i dodatki, możemy postawić na eklektyzm i połączyć elementy stare i nowe. Zadbajmy o dekoracyjne przedmioty – stylizowane krzesła, elegancki stół, albo ozdobny parawan pomogą nam stworzyć odpowiedni klimat. Ale nie popadajmy w przesadę i nie twórzmy muzealnego wnętrza – obok antyków możemy wprowadzić również bardziej nowoczesne meble, o prostszych formach.
We wnętrzach inspirowanych stylem weneckim nie może zabraknąć dekoracyjnych żyrandoli, świeczników, luster i szklanych dekoracji – Wenecja od setek lat słynie z produkcja doskonałego szkła. Nawet jeśli nie będzie to prawdziwe Murano, szklane przedmioty o dekoracyjnym charakterze, powinny dopełnić aranżacji wnętrza w stylu weneckim.

Zobacz też: Jak odnowić stare meble, żeby nabrały blasku glamour

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Magnat

Polecamy Ci również

Zobacz także