Aranżacja wnętrza – wystrój „concretnie” niebanalny w 5 krokach

Aranżacja wnętrza – wystrój „concretnie” niebanalny w 5 krokach

Oryginalne wnętrze, inne niż wszystkie, niesztampowe, nieszablonowe… Wielu z nas, urządzając swoje mieszkanie chciałoby, aby nie było ono kolejną przestrzenią rodem z katalogu: piękną, ale i niestety taką, jakich wiele. Poniżej przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą nam stworzyć aranżację niebanalną.*

nowoczesna aranżacja wnętrza

Krok 1 – wybór stylizacji

Każda aranżacja, niezależnie od wielkości domu czy mieszkania, powinna mieć pewną spójność stylistyczną. Gdy podobają nam się wnętrza w różnym stylu, warto postawić na oscylowanie wokół jednego. Pomoże nam to po pierwsze w doborze wyposażenia i dodatków – będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę, co odrzucać, co wybierać – a to wszystko poprowadzi do konsekwentnego budowania wystroju. Po drugie – wybór stylu, w jakim będziemy chcieli utrzymać nasze wnętrze, pomoże nam w uniknięciu przesady i chaosu, o które bardzo łatwo, gdy chcemy być oryginalni. Pamiętajmy: na początku lepiej wykorzystać mniej niż więcej: kolorów, faktur, kształtów, dodatków… Bo o ile do każdej aranżacji zawsze można coś dołożyć, to w drugą stronę czasami jest o wiele trudniej.

Krok 2 – piękno i praktyczność w jednym

Naszą przygodę z samodzielną aranżacją rozpoczynamy zazwyczaj od poszukiwań inspiracji,
o które zresztą wcale nie jest trudno. Przecież Internet czy chociażby prasa tematyczna pełne są rad i pomysłów, jak urządzić salon, kuchnię, łazienkę… Wybierając interesujące nas lub odpowiadające układowi naszego mieszkania projekty, należy pamiętać o tym, by nie kierować się jedynie wrażeniami estetycznymi! To, że jakiś wystrój nam się podoba, wcale nie oznacza, że sprawdzi się w naszym przypadku. Projektując aranżację, warto mieć zawsze na uwadze również funkcjonalność pomieszczeń. Powinny one być dostosowane do użytkowników i być urządzone przede wszystkim dla nich. Meble – szczególnie w małych mieszkaniach – powinny mieć wartość użytkową (być wygodne i mieścić to, co chcemy), źle ustawione wyposażenie może utrudniać poruszanie się, a w domach, w których są mali lokatorzy, unikajmy raczej trudnych do utrzymania w czystości materiałów. Urządzając wnętrza, trzeba wiele przemyśleć i wziąć pod uwagę, by za ich atrakcyjnością stała praktyczność i wygoda użytkowników.

Krok 3 – kreatywne naśladowanie

Analizując wszystkie inspiracje, powinniśmy spróbować podejść do tematu ich naśladowania w sposób kreatywny. Zbyt wierne odtwarzanie projektów grozi bowiem powstaniem wnętrza rodem z katalogu – pięknego, ale kompletnie nieoryginalnego i takiego, jakich wiele. Dany projekt może być dla nas inspiracją – podpowiedzieć na przykład, jaką dobrać kolorystkę lub jaki układ mebli zastosować – ale jeśli chcemy stworzyć coś niebanalnego, każdy pomysł powinniśmy indywidualizować. A co, gdy nie wiemy, jak to zrobić? Specjaliści radzą, aby rozpocząć od bardzo prostego kroku: wybrania jednego kluczowego elementu w pomieszczeniu, wokół którego będziemy budować całą aranżację.

Krok 4 – klucz do sukcesu

Wybranie kluczowego elementu – niejako głównego składnika pomieszczenia – wcale nie jest trudne. Może go stanowić praktycznie wszystko: ściana, podłoga, kominek, mebel, zegar, żyrandol czy inny detal. Każdy z nich – ciekawie zaaranżowany – ma szansę zindywidualizować pomieszczenie. Podłoga może mieć oryginalny wzór lub być wykonana z nietypowego materiału, ściany pokryte przeróżnymi okładzinami: od ciekawych tapet lub grafik począwszy, na kamieniach, cegłach czy kaflach skończywszy. Czasami przearanżowanie już jednej ze ścian zmienia pomieszczenie nie do poznania. Również nietypowe meble czy dodatki – rzeźba, zegar, lampa, a nawet w inny sposób wykorzystane przedmioty codziennego użytku (drabina, ocynkowane wiadro) mogą przekształcić wnętrze w wyjątkowe. Świetną receptą na stworzenie wnętrza niebanalnego jest również zastosowanie w nich nietypowych materiałów.

Krok 5 – kreatywne tworzywo

Niebanalnych materiałów, które mogą służyć do budowania wystroju wnętrz, jest na rynku coraz więcej. Zarezerwowane niegdyś tylko dla przestrzeni industrialnych szkło, metal czy beton teraz na dobre zagościły w naszych mieszkaniach, nadając im niecodzienny klimat i koloryt. Na szczególną uwagę spośród nich zasługuje beton architektoniczny. Dlaczego? Ponieważ jest niezwykle uniwersalny. Można go zastosować w każdym pomieszczeniu w domu i niemal na każdej płaszczyźnie: ścianie, podłodze, jako okładzina lub element dekoracyjny. Beton z powodzeniem zastąpi tradycyjne panele, kafelki, tapety. I wbrew temu, co sądzi wielu, doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tradycyjnych – jako element kontrastowy stylistycznie! Surowość betonu uspokaja przestrzeń i pozwala na zestawianie go z wieloma kolorami i materiałami: z drewnem, ceramiką, barwami stonowanymi i soczystymi. Jest on wykorzystywany również do produkcji mebli, dzięki czemu krzesła i stoły wkraczają w nowy wymiar designu. Beton, jako nowoczesna i niebanalna alternatywa dla produktów tradycyjnych, może stać się składnikiem kluczowym każdego pomieszczenia, a nawet całego domu i jego otoczenia! A ponieważ świetnie znosi warunki atmosferyczne, nadaje się do zastosowania na balkonie, tarasie, ogrodzie, a to umożliwia utrzymanie wszystkich pomieszczeń wewnątrz i na zewnątrz w jednej tonacji stylistycznej i tworzenie wnętrz tak niebanalnych, jak tylko się chce.

Więcej na www.modernline.info.pl

Płyty i meble z betonu architektonicznego Modern Line to materiał idealny do tworzenia wnętrz niebanalnych. Ręcznie odlewane, zaskakują designem oraz niezwykle gładką w dotyku, satynową powierzchnią.
kolekcja Gravity - projekt Jakub Sojka
płyta Slim 100 x 200 cm
aranżacja sypialni - płyta Slim 80 x 80 cm
ścianka działowa - płyta Slim 80 x 80 cm
beton architektoniczny - płyta Slim 80 x 80 cm
beton architektoniczny na ścianie - płyta Slim 80 x 80 cm
beton architektoniczny we wnętrzu - płyta Slim 80 x 80 cm
płyty Slim 80 x 80 cm w sypialni
beton architektoniczny w łazience - płyta Slim 80 x 80 cm i 100x200 cm
stół Gravity
stołek Focus
nowoczesne meble - stołek Focus
minimalistyczny stołek Focus
aranżacja wnętrza - stołek Focus
stołek Harmony
stolik Focus
aranżacja salonu - stolik Focus
nowoczesne meble - stolik Focus
meble z betonu architektonicznego - stolik Focus
stolik Focus


* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Modern Line

Polecamy Ci również

Zobacz także