Aranżacje sufitów

Wydawałoby się, że sufit jest powierzchnią, na którą nie zwracamy uwagi, więc nie wymaga specjalnych dekoracji i upiększeń. Wystarczy, że powiesimy żyrandol i od czasu do czasu zmienimy w nim przepaloną żarówkę. Wręcz przeciwnie. Sufit wykończony estetycznie i z pomysłem uczyni wnętrze bardziej atrakcyjnym.

Sztuczki z koloremaranżacja sufitów
Sufit jest nietypową ścianą każdego pomieszczenia i ważnym elementem jego wystroju. To właśnie od niego zaczynamy malowanie. A oto kilka sztuczek kolorystycznych jak pomalować sufit by miał korzystny wpływ na wygląd pomieszczenia.

  • Sufit w ciemnych barwach komponujemy z jasnymi ścianami – by nie zmniejszyć optycznie pomieszczenia.
  • Sufit w jasnym kolorze w zestawieniu z podobnymi ścianami sprawi wrażenie przestronności pomieszczenia.
  • Podobny efekt uzyskamy, „przedłużając” sufit na ścianę. Osiągniemy to, malując na ścianie tuż przy krawędzi sufitu kilkucentymetrowy pas w tym samym kolorze.
  • Optycznie – pomieszczenie będzie większe, jeżeli kolor sufitu będzie jaśniejszy niż kolor podłogi.
  • Jeśli lubimy ciemniejsze, intensywne kolory nie bójmy się ich zastosować w dużych. przestronnych pomieszczeniach. Po takim zabiegu optyczne wrażenie przestronności wnętrza uratujemy  malując sufit na nieco jaśniejszy kolor.

dekoracja sufituPlanowanie pracy
Jeśli przystępujemy do zdobienia zupełnie nowej powierzchni sufitu, kolejność kroków w naszej pracy zależy od materiału, który wybraliśmy do jego dekoracji. Pomalowanie farbą dekoracyjną, czy też strukturalną może wymagać uprzedniego zagruntowania powierzchni preparatem do tego przeznaczonym. Podobnie jest w przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się położyć na suficie tynk dekoracyjny. Sytuacja wygląda inaczej kiedy przystępujemy do odnowienia sufitu, malowanego wcześniej lub dekorowanego w dowolny sposób. Na tym etapie prac trzeba bardzo dokładnie sprawdzić czy stara farba dobrze przylega do podłoża i czy jest ono czyste. Wszelkiego rodzaju  widoczne zabrudzenia i zacieki nie zawsze da się ukryć i mogą przebijać przez nowo położoną warstwę farby. Wszelkiego rodzaju nierówności, pęknięcia i odpryski trzeba naprawić jeśli chcemy aby powierzchnia sufitu była równa. Tak przygotowane podłoże możemy dekorować. Malując sufit w kuchni lub w łazience miejmy na uwadze wybór odpowiedniej farby. Są to pomieszczenia narażone na wilgoć. Zazwyczaj pomieszczenia te są wyposażone w system wentylacji, ale odpowiednia powłoka farby na suficie może być pomocna w walce z wilgocią i pleśnią.

Jakie dekoracje?
Płaszczyznę sufitu możemy udekorować na wiele sposobów. Może być uniwersalny, gładki i jednolity w kolorze. Powierzchnię sufitu malujemy specjalnym wałkiem na teleskopowym trzonku, co bardzo ułatwia wykonanie pracy bez użycia drabiny. Przy użyciu co najmniej dwóch odcieni jednego koloru w technice przecierki uzyskamy bliżej nieokreślone wzory i desenie. Dzięki nowoczesnym farbom, dostępnym na naszym rynku możemy tworzyć dekoracje nadające mieszkaniu oryginalny wygląd. Przy odrobinie fantazji możemy powierzchnie sufitu ozdobić farbą strukturalną lub jeszcze odważniej tynkiem strukturalnym. Farba ta nadaje ścianie dowolną fakturą np.: baranek. Jeśli chcemy mieć sufit bardzo stylowy  sięgnijmy po sztukaterie, które umożliwiają zrobienie dekoracji na wiele sposobów. Są to elementy zdobnicze o różnym kształcie i wzornictwie, którymi możemy dekorować również ściany. Sztukaterie wykonane są z gipsu lub styropianu. W takiej postasufit podwieszanyci są białe, ale można je pomalować na dowolny kolor. Sztukaterie styropianowe są łatwe w montażu gdyż przytwierdza się je do powierzchni za pomocą kleju. Ostatnio, oznaką nowoczesnego wnętrza są sufity podwieszane połączone z ciekawą aranżacją światła. To najlepszy dowód na to, że sufit, również może być dopełnieniem całości aranżacji wnętrza.

Bardzo trwałą, wysokiej klasy techniką dekoracyjną są stiuki, które tworzą niepowtarzalny klimat wnętrza. Mogą być gładkie i fakturalne. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorów. Dla niektórych może się okazać zbyt pracochłonnym sposobem zdobienia ścian, więc najlepiej zlecić ją fachowcom. Każda z technik dekoracyjnych wymaga od nas zgromadzenia odpowiedniego sprzętu i narzędzi, by nasza praca przebiegała bez zakłóceń i przyniosła oczekiwany efekt.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Marbet

Polecamy Ci również

Zobacz także