Art deco – ponadczasowa elegancja

Art deco – ponadczasowa elegancja

dekoracja w stylu art deco (fot. allegro.pl)Art deco to styl, który narodził się na początku XX wieku, między I a II wojną światową. Inspiracją powstania tego stylu były dramatyczne przemiany techniczne, niepokoje społeczne i ekonomiczne.

Początki tego stylu to właściwie „wielostylowość” czyli eklektyzm, uformowany z europejskich tradycji rzemieślniczych, jak i egzotycznych kultur starożytnego Egiptu, Azji Wschodniej oraz Afryki.

meble art deco (fot. Myfloor.pl)aranżacja łazienki art deco (fot. onhomeinterior.com)

Art deco to styl, który zostawił swój ślad we wszystkich dziedzinach – w architekturze, wystroju wnętrz, modzie, tkaninach, filmie i fotografii. Art Deco to styl trudny do opisania i określenia w sposób prosty i jednoznaczny.

salon w stylu art deco (fot. homedesigninspiration.com)aranżacja salonu (fot. furniture.trendzona.com)

Jest to styl nowoczesny, a jednocześnie klasyczny. Podobnie do neoklasycyzmu, a w opozycji do rokoko czy art nouveau (secesji) skłaniał się bardziej ku symetrii niż asymetrii i raczej ku liniom prostym niż krzywym.
Art deco to styl szykowny, elegancki , korzystający z wyrafinowanego rękodzieła. Idąc z duchem czasu i epoki maszyn, sięga po nowe materiały takie jak chrom i plastik.

stylowy fotel (fot. millersantiquesguide.com)szezlong le Corbusiera (fot. polki.pl)

Materiały tradycyjne takie jak drewno egzotyczne, szkło, marmury, granity, brąz, srebro były częścią sztuki dekoracyjnej tego okresu. Proste formy bez zbędnej ornamentyki, często ciężkie, a nawet „zwaliste” to główne cechy wzornictwa okresu zwanego art deco.

komoda art deco (fot. allegro.pl)wzór dywanu (fot. allegro.pl)

Meblarstwo to również formy proste, dywany we wzory geometryczne, kilimowe.

krzesła (fot. cdecor.com)aranżacja wnętrza w stylu art deco (fot. furniture.trendzona.com)

Meble, mimo prostej bryły, miały wyrafinowane zdobienia, choć bez inspiracji typowo barokowych.
Wzornictwo sztuki użytkowej jak np. naczynia, to również harmonijne, geometryczne formy, wykonane ze srebra łączonego z celuloidem, np. serwisy do herbaty.

zestaw do herbaty (fot. leopardantiques.com)komplet do herbaty (fot. lapparra.com)

Art Deco to temat bardzo obszerny, dość trudny do opisania w formie ogólnej. Z pewnością stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych stylów i i jest ciągle bardzo popularny. Nazywany jest stylem ponadczasowej elegancji. I coś w tym jest.

IM SztukaWnętrz

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz - architekt wnętrz

Źródło: IM Sztuka Wnętrz

Polecamy Ci również

Zobacz także