Audio-wideo do małego mieszkania

Audio-wideo do małego mieszkania

audio-wideo do małego mieszkaniaUrządzenia audio-wideo, które mimo swoich niewielkich rozmiarów gwarantują wysokiej jakości dźwięk i niesamowitą wszechstronność – czy to możliwe? Z pewnością tak, a dzięki swojej kompaktowej budowie idealnie sprawdzają się w niedużych mieszkaniach.

W opinii zagorzałych audiofili wysokiej jakości dźwięk wymaga zastosowania drogich, bezkompromisowych urządzeń. Jest jednak ogromna grupa melomanów dalekich od purystycznego podejścia i preferujących mniej spektakularne rozwiązania, które pozwolą cieszyć się angażującym brzmieniem, a przy tym będą doskonale nadawały się do nagłośnienia niedużego pomieszczenia. Wybór tych rozwiązań jest na szczęście szeroki i pozwala znaleźć wysokiej jakości system stereo, a nawet niesamowicie brzmiący system kina domowego.

designerski wygląd sprzętu

Kompaktowy projekt – pełnowymiarowy dźwięk

Gdy temat rozmowy schodzi na urządzenia audio-wideo idealne do niewielkich mieszkań, niemal natychmiast pada hasło PianoCraft. Pod tą nazwą kryją się kompletne systemy audio, które chociaż są stosunkowo nieduże, to oferują wysokiej jakości brzmienie, niesamowitą funkcjonalność, a przy tym wyróżniają się eleganckim, ponadczasowym projektem. Dzięki tym zaletom seria PianoCraft łatwo dopasowują się do niemal dowolnego wystroju wnętrza. Seria ta na dobre wpisała się w krajobraz mieszkań, stając się ich ozdobą. Yamaha pierwsze systemy PianoCraft wprowadziła do sprzedaży pod koniec lat 90. XX w. i zawarła w nich całe swoje bogate doświadczenie w projektowaniu wysokiej klasy instrumentów muzycznych i urządzeń audio-wideo. Te kompaktowe konstrukcje zachwycają  niezwykle eleganckim wzornictwem, spotęgowanym przez wyrafinowane wykończenie lakierem fortepianowym.

aranżacja mieszkaniasprzęt multimedialny

Niezależnie od wybranego modelu, nabywca otrzymuje system składający się z amplitunera z wbudowanym lub oddzielnym odtwarzaczem CD, DVD bądź Blu-ray oraz stereofonicznego zestawu głośnikowego. Dzięki starannie zaprojektowanemu torowi sygnałowemu oraz zastosowaniu wysokiej jakości podzespołów, systemy PianoCraft dostarczają dźwięk przewyższający jakościowo wiele droższych zestawów. Z kolei wyposażenie ich w gniazda USB i/lub złącza dokujące, pozwala użytkownikom w wygodny sposób odtwarzać muzykę z iUrządzeń lub innych przenośnych odtwarzaczy. To wszystko w połączeniu z dużą mocą, pozwala w niedużym mieszkaniu stworzyć pełnowartościowy system audio lub audio-wideo, który zapewni fantastyczne, bogate brzmienie.

Muzyka na wyciągnięcie ręki

Jeżeli ktoś szuka konstrukcji wyróżniającej się nietuzinkowym projektem i jednocześnie będzie zajmowała jeszcze mniej miejsca niż kompaktowy PianoCraft, swoją uwagę powinien skierować w stronę stacji muzycznych. W tej kategorii sprzętu na szczególną uwagę zasługuje Bowers & Wilkins Z2. Ta niezwykle ciekawa konstrukcja już przy pierwszym kontakcie przykuwa uwagę swoim eleganckim projektem. Pochylona górna płyta sprawia, że złącze dokujące pozostaje niewidoczne wtedy, gdy nie jest wykorzystywane. Pod subtelnie zakrzywioną metalową maskownicą znajdują się opracowane na nowo przetworniki Bowers & Wilkins, które w połączeniu z technologią Flowport™ zapewniają niezwykle wierną i dokładną reprodukcję dźwięku. Zastosowanie wysokiej jakości wzmacniacza klasy D oraz cyfrowego procesora dźwięku zapewnia czyste brzmienie przy każdym poziomie głośności. Użytkownicy Z2 mogą przesyłać do stacji muzykę wprost z iUrządzeń na dwa sposoby: za pomocą najnowszego złącza Lightning oraz bezprzewodowo przy wykorzystaniu technologii AirPlay. Współpracę z innymi odtwarzaczami przenośnymi umożliwia gniazdo mini jack 3,5 mm. Wygodę użytkowania stacji podnosi darmowa aplikacja konfiguracyjna Bowers & Wilkins, którą można pobrać z App Store. Aplikacja w kilku prostych krokach przeprowadza użytkownika przez cały proces łączenia się z siecią Wi-Fi, a po nawiązaniu połączenia pozwala cieszyć się strumieniowaniem muzyki zgromadzonej w domowej sieci.

wnętrze mieszkania

Efekty przestrzenne z jednego urządzenia

Producenci sprzętu audio nie zapomnieli także o miłośnikach kina domowego. To właśnie z myślą o nich powstały cyfrowe projektory dźwięku. Pionierem w tej dziedzinie jest Yamaha, która jako pierwsza z firm wprowadziła je na szeroką skalę. Najbardziej zaawansowanym urządzeniem w tej kategorii jest model YSP-5100. Ten zaawansowany projektor dźwięku wykorzystuje 40 głośników  tworzących wiązki, dwa głośniki niskotonowe i dwa wysokotonowe. Przed rozpoczęciem przygody z dźwiękiem surround wystarczy włączyć YSP-5100, podłączyć znajdujący się w zestawie specjalny mikrofon i aktywować procedurę automatycznej kalibracji IntelliBeam. W jej trakcie system wysyła testowe wiązki dźwięku. Po ich zebraniu przez mikrofon układ elektroniczny rozpoznaje akustykę pokoju i konfiguruje cały system. Dzięki temu YSP-5100 wykorzystując odbicia dźwięku od powierzchni znajdujących się w pokoju tworzy rzeczywiste przestrzenne brzmienie.

urządzenie do odtwarzania muzykiNajzagorzalsi melomani i amatorzy efektów specjalnych mimo ograniczonej przestrzeni odsłuchowej zapewne i tak będą szukali kompletnego zestawu głośnikowego. W tej sytuacji z pomocą ponownie przychodzi Bowers & Wilkins. Projektanci firmy stworzyli niezwykle kompaktowy zestaw MT-60D, składający się z pięciu kolumienek M-1 oraz subwoofera PV1D. Cały system można podłączyć do dowolnego amplitunera AV, co pozwoli stworzyć wysokiej jakości przestrzenne nagłośnienie. Głośniki M-1 odpowiadają za reprodukcję średniego i wysokiego zakresu dźwięku, a dzięki wszechstronnej konstrukcji można ustawić je na specjalnych podstawkach, postawić na półce lub korzystając z uchwytów zawiesić na ścianie. Wysoka jakość brzmienia tych głośników to m.in. zasługa zastosowania nowatorskich technologii Bowers & Wilkins, m.in. kanału Nautilus, który tłumi niepożądany rezonans powstający z tyłu przetwornika wysokotonowego. Równie nowatorską konstrukcją jest subwoofer PV1D. Projektanci Bowers & Wilkins w miejsce tradycyjnej skrzyni zastosowali kulę i symetrycznie umieścili w niej dwa przetworniki. To rozwiązanie pozwoliło wyeliminować większość wad tradycyjnych subwooferów – ograniczyć wymiary obudowy i zagwarantować niemal całkowity brak drgań podczas pracy głośników. 

sprzęt do odtwarzania muzyki

Najwyższej jakości doświadczenie muzyczne

Dla najbardziej wymagających audiofili, którzy muszą brać pod uwagę ograniczoną przestrzeń, ciekawą propozycję przygotowała firma Peachtree Audio. Model Decco 65 w jednej obudowie skrywa cztery urządzenia – przedwzmacniacz, końcówkę mocy, przetwornik C/A oraz wzmacniacz słuchawkowy. Dzięki tak kompleksowemu wyposażeniu do Decco 65 wystarczy podłączyć dowolne źródło dźwięku, np. komputer, by móc cieszyć się doskonałej jakości muzyką. A brzmienie urządzenia jest bez wątpienia warte uwagi. Konstrukcja Peachtree Audio wyposażona jest w lampę, dzięki której można uzyskać cieplejszy, łagodniejszy, ale jednocześnie angażujący dźwięk. Zaawansowane podzespoły umożliwiają Decco 65 odkodowanie piękna muzyki zapisanej w plikach wysokiej rozdzielczości (aż do 192 kHz/24 bitów). Dzięki temu wystarczy połączyć Decco 65 z wysokiej klasy stereofonicznym zestawem głośnikowym, by w stosunkowo niedużym pomieszczeniu zbudować zaawansowany, wszechstronny system muzyczny. 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Top HiFi, ISAB

Polecamy Ci również

Zobacz także