Awaria sprzętu AGD i RTV. Co zrobić? Naprawiać czy kupić nowy?

0
Stylowa kuchnia
Dzisiejsze sprzęty AGD i RTV to zaawansowane technologicznie produkty. W przypadku awarii produkty wymagają naprawy przez wykwalifikowanego fachowca.

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez pralki czy zmywarki, a wiele osób również i bez telewizora. Nowoczesne sprzęty AGD nie tylko oszczędzają nasz czas, ale także wodę i prąd. Ich awaria to bardzo duży kłopot. Nie tylko dlatego, że będziemy mieli więcej pracy, ale i musimy podjąć trudną decyzję...czy naprawić nasz stary sprzęt, czy kupić nowy?

Nie da się nie zauważyć, że nowoczesne urządzenia psują się szybciej niż kiedyś. A ich naprawa jest na pograniczu opłacalności. Samodzielna modernizacja raczej także nie wchodzi w grę ze względu na to, że producenci tak zabudowują części, że dostanie się do ich środka, w warunkach domowych graniczy z cudem. Nic dziwnego, że fachowców i serwisantów jest coraz więcej i żaden z nich nie narzeka na brak pracy. Ten bardziej uczciwy po informacjach np. co to za pralka, ile ma lat i jaki błąd się pokazuje na wyświetlaczu, od razu postawi diagnozę. Wówczas uzyskamy informację, ile będzie kosztowała naprawa, czy da się zrobić od ręki, czy należy kupić nowy sprzęt.

1 października Komisja Europejska zatwierdziła pakiet przepisów dotyczących sprzętu RTV i AGD. To oznacza, że producenci będą zmuszeni dostarczyć konsumentom produkty trwalsze i łatwiejsze do naprawy. Ma to zmniejszyć produkcję elektrośmieci. Przepisy mają wejść w życie w 2021 roku.

To Cię zainteresuje: Grzyb w pralce – jak się go pozbyć i jak wyczyścić pralkę

Naprawa czy raczej zakup nowego sprzętu ?

To rzeczywiście bardzo trudne pytanie… oczywiście wszystko zależy od usterki. Jeżeli możemy sami zdiagnozować, co się stało (zazwyczaj na wyświetlaczu pokazuje się nam błąd, który bez problemu możemy rozszyfrować dzięki wyszukiwarce w Internecie), to oceńmy, mniej więcej skalę awarii. Wówczas zobaczmy, czy możemy sami rozwiązać problem lub ewentualnie oszacować koszty naprawy. Problemu nie ma, gdy nasz sprzęt jest jeszcze na gwarancji. Niestety często psuje się on tuż po jej zakończeniu. Warto więc zastanowić się, czy przy zakupie nowej pralki, lodówki, zmywarki czy telewizora nie wydłużyć gwarancji za dodatkową opłatą.

Obecnie produkowane urządzenia psują się szybciej niż te sprzed 20-30 lat. Ponieważ często nie opłaca się ich naprawiać, to trzeba kupować nowe i w ten sposób średnio co 5-7 lat wymieniamy domowe urządzenia.

 

Zanim jednak zdecydujemy się kupić nowy sprzęt RTV lub AGD warto zadzwonić do osoby, która zna się na rzeczy. Jak wspomnieliśmy, wcześniej obecnie możemy wybierać wśród fachowców. Taka osoba przyjedzie, zdiagnozuje problem i omówi z nami skalę napraw oraz oczywiście kwotę do zapłaty. Jeżeli koszt naprawy będzie zdecydowanie za wysoki i nie zdecydujemy się na tę usługę, zapłacimy jedynie za dojazd.

Zobacz także: Iskrząca kuchenka mikrofalowa – czy to wina uszkodzonej płytki mikowej? Jak zapobiec iskrzeniu mikrofali?

Jeżeli zdecydujemy się naprawiać, to w większości drobnych awarii jest ona usuwana od ręki w naszych domach. Jeżeli jakaś część wymaga wymiany, to serwisant zamawia ją i wraca do nas z nowym elementem i go wymienia.

 

Gdzie oddać zużyty sprzęt AGD?

Gdy naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa, decyzja o zakupie nowego sprzętu jest oczywista. Jednak co zrobić ze starym? Opcji jest kilka:

  • przy zakupie nowej pralki czy lodówki sklepy stacjonarne, jak i te internetowe zobowiązane są do zabrania starego sprzętu
  • warto się zapytać naszego fachowca czy przypadkiem nie jest zainteresowany zabraniem lub kupnem naszego urządzenia
  • drobne sprzęty można oddać w każdym sklepie. Nieważne czy dokonaliśmy tam zakupu, czy nie. Sklepy powyżej 400 m² mają obowiązek odbierania takich produktów (pod warunkiem, że ich największy wymiar nie przekracza 25 cm).
  • zadzwonić do firmy, która zajmuje się odbiorem elektrośmieci
  • raz na jakiś czas firma wywożąca śmieci organizuje odbiór gabarytów i tego typu produktów. Wystarczy to sprawdzić i wystawić je w odpowiednim terminie w wyznaczonym miejscu.
  • w każdej gminie działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wystarczy zorganizować transport i zawieźć im niepotrzebny lub zepsuty sprzęt.

Jeżeli nie zależy nam na szybkim pozbyciu się wadliwego AGD i RTV, zawsze możemy spróbować go sprzedać w Internecie. Jest wiele serwisów i grup sprzedażowych, na których możemy zamieścić ofertę sprzedaży. Inną możliwością zarobku na naszym starym sprzęcie jest zawiezienie go do skupu złomu. Jednak tam na zbyt duże pieniądze nie ma co liczyć.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także