Bajkowe oświetlenie

Myśląc o pokoju dziecka, trzeba liczyć się z tym, że ma być nie tylko funkcjonalny, ale też przyjazny i atrakcyjnie wykończony. Maluchy lubią otaczać się żywymi kolorami i bajkowymi elementami. Jak więc zaaranżować pomieszczenie, aby odpowiadało wszystkim potrzebom najmłodszych mieszkańców?

lampka rybka

Bardzo ważną kwestią wyposażenia pokoju dziecka jest oświetlenie. Musi dostosować się do każdej czynności i być na tyle jasne, by umożliwiało swobodną naukę i zabawę. Nie może jednak razić ani przeszkadzać. Jedna lampa, zawieszona na środku sufitu z pewnością nie wystarczy.  Pomyślmy o punktowych źródłach światła, które rozmieścimy w najczęściej użytkowanych miejscach pomieszczenia.

Nie zapominajmy też, że oprócz funkcjonalności, musimy zwracać uwagę na walory dekoracyjne, tak ważne dla małego domownika.

W świecie kształtów i kolorów
Przestrzeń naszego dziecka powinna odpowiadać wszystkim potrzebom – służyć do nauki oraz do zabawy i wypoczynku. Ze względu na dużą dziecięcą wyobraźnię, musi być zaaranżowana z pomysłem. Co przypadnie do gustu najmłodszym? Z pewnością kolorowe węże świetlne, które są na tyle elastyczne, że można je dowolnie wyginać i tworzyć rozmaite wzory oraz figury. Wykonane z diod LED węże charakteryzują się trwałością i elastycznością.

lampka dekoracyjnalampka owieczkalampka kredka

  Diody LED to energooszczędne źródła światła, wyróżniające się niezwykłą żywotnością, nawet
do 100 tysięcy godzin, a więc ponad 11 lat ciągłego świecenia – mówi Rafał Ruciński z firmy Lars.
– Poza tym nie zużywają pobieranej energii na wydzielanie niepotrzebnego ciepła, a całą moc oddają produkcji światła. Nie emitują także promieni IR/UV  – dodaje Ruciński. Kolorowe węże możemy powiesić na ścianach lub suficie w każdej konfiguracji, tworząc kosmiczne wnętrze.
Ze względu na niskie zużycie energii, diody LED mogą świecić całą dobę, co niezwykle ważne
w pokoju dziecka. Ciemność wyzwala bowiem lęki i utrudnia sen. Dobrze więc, gdyby również w nocy mrok rozjaśniało łagodne światło.

lampka kostkaBajkowe ściany i sufity
W charakterze oświetlenia punktowego sprawdzą się także ceramiczne i gipsowe kinkiety o bajkowych kształtach. Uśmiechnięta rybka, owieczka lub kolorowa kredka, na pewno spodoba się najmłodszym. Ciepłe, rozproszone światło wydobywające się zza oprawek, tworzy przytulny nastrój. Lampy z kolekcji Ceramic Design można malować na dowolne kolory farbami emulsyjnymi lub lakierami. Dzięki temu stworzymy ozdoby w ulubionych barwach naszych pociech.

lampka biedronkaUmieśćmy je w najczęściej użytkowanych miejscach pomieszczenia, na przykład w pobliżu stolika, łóżka (kinkiety mogą stanowić lampkę nocną) oraz miejsca zabawy i nauki. Zadbajmy też o centralne źródło światła. Musi być jasne i równomierne, aby całościowo rozświetlało pokój. Dla dziewczynek, firma Lars proponuje na przykład zieloną lampę z dużą, czerwoną biedronką. Dla chłopców, lampę stylizowaną na kostkę do gry.

Ważne, aby urządzone pomieszczenie podobało się najmłodszym domownikom. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w atrakcyjnych wizualnie wnętrzach poprawia nastrój i służy odpoczynkowi. Sprzyja również rozwojowi dziecka, pobudza wyobraźnię. Jasne, żywe kolory pozytywnie wpływają na samopoczucie i rozweselają. Zwykłe przedmioty mają zupełnie inne znaczenie w głowach naszych pociech: meble są kryjówkami, a lampy latającymi spodkami UFO. Zaprojektujmy zatem przestrzeń, która pobudzi fantazję oraz będzie prawdziwym azylem najmłodszych.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Lars

Polecamy Ci również

Zobacz także