Bambus w mieszkaniu

Bambus w mieszkaniu

bambus (fot. EKOBO)Bambus jest jedną z popularniejszych roślin zdobiących mieszkania i biura - nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Jako materiał meblowy wykorzystywany jest do produkcji stolików, stołów, łóżek, krzeseł, szaf. Jest wytrzymały i efektowny. Ze względu na swoje właściwości przetrwa lata, jest odporny na uszkodzenia i lekki.

Bambus ma rozmaite zastosowania. Młode pędy bambusa są jadalne, starsze służą do wyrobu plecionek i materiałów. Ze względu na swoją wytrzymałość wykorzystywany jest do budowania ścian ogniowych w lasach, produkcji instrumentów, buduje się z niego kilometry rur. Ciekawostka: Tomasz Edison zastosował włókno bambusowe do produkcji elementu świecącego swojej pierwszej żarówki.

bambus tygrysi (woodfloordesignideas.com)Coraz częściej używa się bambusa także do wyrobu egzotycznych podłóg. Drewno bambusa jest jednym
z najtwardszych materiałów choć nie jest w cale gatunkiem drzewa - jak przyjęło się uważać.
W przyrodzie występuje jako trawa. Na początku jest miękką i giętką łodygą. Po jakimś czasie podlega procesowi „drewnienia” i staje się twardy. Bambus należy też do najszybciej rosnących roślin na świecie. Niektóre gatunki tej rośliny potrafią urosnąć nawet 1,5 m w górę w ciągu doby. Przyjęło się, że bambus jest miękki. Nic bardziej mylnego. Twardość drewna wyraża się MPa (megapaskalach). Dąb, z którego wykonuje się podłogi, jest materiałem o średniej twardości 36 MPa. Najbardziej miękka z bambusowych desek, czyli bambus sklejany wertykalnie ma średnią twardość wynoszącą 38 MPa - jest zatem twardszy od dębu. Bambus jest coraz częściej wykorzystywanym materiałem do wykończania podłóg
i dopełnieniem dekoracyjnym wnętrza.

wnętrze z bambusową podłogą (prime-home-design.blogspot.com)bambus karmelowy (woodlamuk.com)

Najbardziej znany  jest bambus naturalny o  bardzo ładnym słomkowym kolorze. Na rynku dostępny jest również ciemny bambus - karmelowy, który na etapie produkcji poddawany jest obróbce termicznej. Naturalnie zawarty w nim cukier ulega karmelizacji, nadając mu karmelowy kolor. Bardzo dekoracyjny jest bambus tygrysi, który jest połączeniem dwóch rodzajów bambusa
- skręcanego w kolorze naturalnym i karmelowym. Dostępne są także podłogi bambusowe bejcowane, postarzane, o powierzchni nie tylko gładkiej, ale także dłutowanej.

szafki bambusowe w łazience (realestateinmetrowestboston.com)stolik bambusowy (inbar.int)

Jeśli chcemy mieć wnętrze bambusowe nie przesadźmy z wykorzystaniem tego materiału. Poprzez piękne, egzotyczne dodatki starajmy się tchnąć w nasz dom magię i niebanalność. Bambus występuje w wielu wersjach kolorystycznych, więc możemy idealnie dopasować go do aranżacji wnętrza albo wybrać odcienie naturalne.

miseczki bambusowe (fot. EKOBO)bambusowe dekoracje

Bambus nie musi być tylko wykorzystany we wnętrzach egzotycznych. Wielu projektantów mebli wykorzystuje go do bardzo nowoczesnych form. Wówczas łączy się egzotykę koloru i faktury z nowoczesnym designem.

IM Sztuka Wnętrz

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: proj. wnętrz Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz

Źródło: sztukawnetrz.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także