Bambusowe rolety

Bambus – roślina od wieków używana w kuchni, budownictwie, przy produkcji różnorodnych artykułów. Dzięki swojej wytrzymałości daje budynkom wieloletnią gwarancję. Świetnie sprawdza się także podczas aranżacji wnętrz – zarówno w stylu azjatyckim, jak i naturalnym, ekologicznym.

Postaw na bambus
Bambusy najbardziej lubią klimat ciepły i wilgotny. Najwięcej lasów bambusowych rośnie w Azji – stąd też ich duża popularność i tradycja w tamtym rejonie. Wysokość bambusów dochodzi niekiedy nawet do 40 m, jednak spotkać można także gatunki karłowate – osiągające kilkadziesiąt czy kilkanaście centymetrów. Łodygi bambusa mogą osiągać 30 cm średnicy. W wielu kulturach, szczególnie w Azji południowo-wschodniej, roślina ta jest silnie nacechowana symbolicznie i ma ogromne znaczenie kulturowe. Kojarzy się z drewnem dającym energię do życia, jest symbolem cnoty, wierności, ale także silnego i odpornego charakteru. Podobno przynosi szczęście. W feng shui używany jest jako uzdrawiający lek.

bambusowe roletyrolety z bambusa

Tradycja bambusem pisana
Dla wielu Azjatów bambusy są najważniejszym materiałem codziennego życia. Jest to materiał wytrzymały, a jednocześnie lekki i elastyczny, o różnorodnym zastosowaniu. Od wieków wykorzystywany jest do budowy domów, ogrodzeń, mostów czy mebli, ale także mniejszych artykułów – tyczek, instrumentów muzycznych czy łuków. Miąższ włókien bambusowych stosowany jest do produkcji papieru, natomiast jadalne pędy i nasiona chętnie wykorzystywane są w kuchni. Rozłupany bambus wykorzystywany jest do tkania sieci, kapeluszy, koszy czy parasoli. Ta egzotyczna roślina coraz odważniej wchodzi do wnętrz europejskich mieszkań. I nie chodzi tu o popularne zielone pędy zwane "lucky bamboo" sprzedawane w kwiaciarniach czy hipermarketach. Wbrew przeświadczeniu wielu osób roślina ta nie ma nic wspólnego z bambusem – to tylko przypominająca go, produkowana na masową skalę na Tajwanie, dracena sandera.

Trochę egzotyki w domu
Klimat wnętrzu może nadać np. bambusowa roleta. To pomysł prosty i stosunkowo niedrogi, za to efektowny. Bambusowe rolety wykonane są z gęsto plecionych słomek połączonych z cienkimi listewkami z bambusa. Takie ekologiczne modele dyskretnie wpuszczają do pomieszczenia światło, nadając wnętrzu przytulny nastrój i intymny klimat. Jednak aby aranżacja była spójna, a roleta nie sprawiała wrażenia niedopasowanego elementu – cały wystrój lub chociażby kolorystyka powinny być utrzymane w podobnym stylu. Osoby ceniące rozwiązania niestandardowe, a jednocześnie lubiące naturalny charakter pomieszczeń mogą pójść o krok dalej, urządzając niemal całe wnętrze w bambusie. Na rynku pojawia się coraz więcej bambusowych mebli – od małych półek, komód, ram, zestawów wypoczynkowych po ogromne bambusowe łoża czy piękne, kobiece toaletki. Odpowiednie skomponowanie ich z drobnymi, nienarzucającymi się dodatkami i ciepłymi odcieniami ścian przeniesie nas w klimat egzotycznych krajów.

Na powietrzu
Bambusowe cuda znaleźć można również w ogrodzie. Oryginalne latarnie, hamaki czy parasole ogrodowe stworzą niesamowitą atmosferę. Również bambusowe płoty wyglądają stylowo i nie tracą praktycznych właściwości. Tyczki bambusowe idealnie sprawdzą się do podtrzymywania wysokich roślin, a drabinki estetycznie wyznaczą drogę pnączom. Naturalny styl urządzania pomieszczeń wciąż nie traci na popularności. Bambus może być ciekawą alternatywą dla stosowanych do tej pory drewnianych elementów – jednak i w tym wypadku aranżujmy z wyczuciem.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Franc Gardiner

Polecamy Ci również

Zobacz także