Baterie kuchenne

Baterie kuchenne

bateria kuchennaModne baterie wyglądają zgrabnie, minimalistycznie i nowocześnie. I już na pierwszy rzut oka informują, że są bardzo funkcjonalne i zaopatrzone w techniczne rozwiązania najnowszej generacji.

Rodzaj

Królują baterie sztorcowe (stojące). Stały się rozwiązaniem standardowym, odkąd w nowym budownictwie stosuje się w zasadzie wyłącznie niskie przyłącza wody. Baterie ścienne stanowią znikomy procent ofert firm. Głównie dla tych klientów, którzy nie decydują się na większy remont, ze zmianą przyłączy, a chcą jedynie wymienić starą baterię na nowy model. Baterie sztorcowe mają system łatwego montażu, dzięki któremu można bez pomocy hydraulika. Ale ich powodzenie nie wynika wyłącznie z technicznych udogodnień. Są wygodniejsze i lepiej się prezentują w kuchniach. Jeśli chodzi o uruchamianie strumienia wody, większą popularnością, głównie ze względów praktycznych, cieszą się baterie jednouchwytowe. Ich zaletą jest to, że można je obsłużyć jedną ręką (co przecież przy zlewozmywaku przydaje się bardzo często), oraz to, że szybciej niż modele dwuuchwytowe regulują temperaturę wody.

Styl

Im prostsza wylewka (czyli część baterii, z której wypływa woda), tym modniejsza bateria. W stylu baterie muszą być jak najbardziej współczesne. Nie znaczy to jednak, że minimalistycznie zimne. Nowoczesność też może być przyjazna i prosta w obsłudze. Pewne funkcjonalne elementy baterii, np. wylewka z wężem oplecionym stalową sprężyną, stają się kuchenną biżuterią. Natomiast stylowa armatura z ozdobnymi kurkami zarezerwowana jest niemal wyłącznie do wnętrz w stylu retro.

nowoczesna bateria kuchennaWielkość

Modne są duże baterie, które kojarzą się z restauracyjnym profesjonalizmem. Ale nie tylko tak wyglądają, mają też sporo funkcji ułatwiających codzienne czynności kuchenne. Z dużym rozmiarem współgrają długie wylewki, sięgające nawet 75 cm, obracające się o 360 st. – idealne do bardzo nowoczesnych kuchni, polecane szczególnie do wysp kuchennych. Jednak w średnich i niewielkich pomieszczeniach lepiej ograniczyć rozmiar baterii, by pasowała do proporcji innych urządzeń i całego wnętrza.

Kolory

Przewaga chromu jest ogromna – to najbardziej uniwersalny kolor, który dobrze się komponuje z większością kuchennego wyposażenia. Najszlachetniejsza jest stal, ale idzie to w parze z wysoką ceną. Rozwiązaniem są baterie z mosiądzu pokryte powierzchnią o stalowym wyglądzie. Zdecydowany i niemetaliczny kolor pojawia się z rzadka: wylewki pokrywane są matową emalią w odcieniach: białym, mokka, czerwonym. Wreszcie złoto – barwa, która sprawdzi się w kuchni stylowej.

Praktyczne rozwiązania

Wylewki z wężem prysznica ułatwiają m.in. mycie zlewozmywaka i napełnianie wodą naczyń, które nie mieszczą się pod kranem, więc stawia się je na blacie. Odpowiedzią na modę na instalowanie zlewów pod oknem są baterie z ruchomymi wylewkami (można je niemal położyć na blacie i łatwo otworzyć okno) lub ze złączem, które pozwala jednym ruchem wyciągnąć baterię z blatu, a po otwarciu okna umieścić ją na miejscu.

bateria kuchennabateria stojącawylewka z wężem prysznica

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz

Opracowanie: Anna Kolczyńska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Hjuvik, Ikea, Alveus, Kludi

Polecamy Ci również

Zobacz także