Beton architektoniczny we wnętrzach. Jak wykorzystać ten materiał i czego użyć

7
Beton architektoniczny w kuchni
Beton architektoniczny to materiał, który można stosować jako okładzinę ścian i do wykończenia podłóg.

Beton architektoniczny to prawdziwy hit w aranżacji wnętrz. Piszemy, jak wykorzystać ten materiał i jakie są alternatywy dla wylewek betonowych.

Jeden z bardziej wpływowych architektów uczynił beton fundamentem nowoczesności już w minionym stuleciu. Powoli przekonuje się do tego materiału i pragnie posiadać w swoich domach coraz więcej osób. Według współczesnych architektów –  beton daje całkowitą swobodę w projektowaniu wnętrz oraz całych budynków.

Beton architektoniczny we wnętrzu

Nowoczesne betony architektoniczne pozwalają uzyskać w zależności od koncepcji – powierzchnie idealnie gładkie lub odwzorowujące dowolne faktury. Doskonale sprawdzają się zarówno na konstrukcjach pionowych, tj. ściany, słupy, kolumny, jak i układane na podłogach, sufitach lub mniejszych elementach dekoracyjnych, czy użytkowych. Wszystko to powoduje, że betony architektoniczne po przejściu przez biura, czy muzea – coraz odważniej wkraczają w domowe pielesze.

Świetnie prezentują się we wnętrzach utrzymanych w surowym, minimalistycznym stylu, jak również nadają ascetycznego charakteru przestrzeniom industrialnym, np. coraz popularniejszym loftom. Osoby, które obawiają się surowości betonu we wnętrzu – mogą łączyć go ze sprzętami wykonanymi w bogatszym stylu. Taki kontrast także daje interesujące efekty wizualne i podkreśla eklektyzm całości.

Zobacz: Jak czyścić beton architektoniczny we wnętrzu

Beton architektoniczny, czyli jaki?

Beton architektoniczny nie wymaga tynkowania, ani malowania. Jednak uzyskanie oczekiwanego wyglądu ścian, czy stropów nie jest wcale takie proste i zależy od wielu czynników zewnętrznych.

Z założenia, do wyprodukowania betonu architektonicznego używa się mieszanki podobnej, co przy produkcji zwykłego budulca. W jej skład wchodzi cement, piasek i woda. Mieszanka betonu architektonicznego powinna jednak zawierać cement hutniczy (CEM III), a piasek użyty do jej sporządzenia powinien posiadać odpowiednie uziarnienie. Rodzaj cementu sprawia, że ryzyko pękania betonu na skutek ciepła twardnienia jest mniejsze, a kolor betonu staje się jaśniejszy i bardziej jednolity. Od rodzaju zastosowanego kruszywa zależy natomiast częściowo – uzyskana faktura i jednorodność betonowej powierzchni.

Dodatkowo, do mieszanek przeznaczonych na beton architektoniczny dodaje się plastyfikatory oraz upłynniacze. Pozwalają one poprawić plastyczność i wyrabialność betonu oraz ograniczyć ilość wody dodawanej do mieszanki. Ilość wody w mieszance betonowej jest bardzo ważna i należy kontrolować jej poziom także na budowie. Dzięki środkom modyfikującym mieszanka dobrze wypełnia szalunki, i nie powstają w niej tzw. raki, czyli puste przestrzenie.

 

Beton na ścianie - jaki szalunek taka ściana

Na ostateczny wygląd powierzchni wykonanej z betonu architektonicznego wpływ ma rodzaj zastosowanego szalunku, tj. deskowania. Szalunek zawsze zabezpiecza się dobrym środkiem antyadhezyjnym, aby masa betonowa nie przyległa do niego i w następstwie nie został uszkodzony twardy beton. Jeżeli na szalunek użyje się blachy – powstała powierzchnia betonu będzie idealnie gładka. Natomiast przy zastosowaniu tradycyjnych desek lub płyt wiórowych uzyskamy powierzchnię o określonej fakturze. W pierwszym z wymienionych przypadków – beton będzie posiadał rysunek słoi drewna, w drugim zaś układu wiórów.

Polecamy: Tapeta do pokoju dziecięcego – jaki rodzaj tapety będzie najlepszy dla dziecka

Jak powstaje beton architektoniczny

Niektórym może się zdawać, że nie istnieje nic prostszego od wylania gotowej mieszanki betonu do przygotowanego szalunku. Tymczasem jest to czynność wymagająca pewnej wiedzy fachowej i odrobiny skrupulatności. Mieszankę należy dozować z niezbyt dużej wysokości, aby nie doszło do segregacji jej poszczególnych składników. Maksymalna wysokość, z jakiej można wylewać beton to 1 m.

Ponadto mieszanka powinna być dozowana jak najbardziej równomiernie, a poszczególne jej warstwy nie mogą być zbyt grube. W zależności od użytego wibratora – grubość jednej warstwy mieszanki betonowej powinna wynosić nie więcej aniżeli 30 – 50 cm. Podczas pracy nie może także panować ujemna temperatura powietrza. Najlepiej jeśli wynosi ona więcej niż +5 stopni Celsjusza.

Wylany beton nie powinien twardnieć zbyt gwałtownie, ponieważ wówczas nie będzie on odpowiednio wytrzymały. Dlatego też szalunki należy osłonić wilgotnymi matami lub foliami, a po ich zdjęciu użyć płynnych środków do pielęgnacji betonu. Środki te występują przeważnie w opakowaniach ze spryskiwaczem, który pozwala na rozpylenie specyfiku po powierzchni betonu.

Gotowe płyty z betonu architektonicznego

Dobrą wiadomością dla osób pragnących przyjąć beton architektoniczny do swoich wnętrz powinien być fakt, że istnieje możliwość pominięcia kłopotliwego wylewania betonowej mieszanki w domu. W powyższym celu można bowiem, użyć gotowych modułowych płyt betonowych.

Jest to rodzaj okładziny ściennej, która nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Płyty te mają grubość 15 lub 20 mm i kształt prostokąta o wymiarach 1200x600 mm, albo 1200x1200 mm. Można je przyklejać, kotwić lub mocować do ścian na specjalne śruby. Mają powierzchnię gładką lub o określonej fakturze i występują w dwóch barwach, tj. jasnoszarej i ciemniejszej – antracytowej.

Oprócz płyt na rynku materiałów budowlanych dostępny jest także tynk, który imituje wyglądem prawdziwy beton. Nakładany w odpowiedni sposób i przy użyciu odpowiednich narzędzi – jest w stanie sprawiać wrażenie surowego betonu wykonanego w drewnianym szalunku.

Polecamy też: Płytki ceglane i cegłopodobne na ścianę. Wybór, montaż, utrzymanie w czystości

Beton nie tylko na ścianę

Betony architektoniczne goszczą w naszych wnętrzach coraz częściej i sprawdzają się nie tylko, jako okładziny ścienne. Są także stosowane, jako materiał wykończeniowy na posadzki, czy obudowy domowych kominków. Z betonu architektonicznego wykonuje się też blaty przy umywalkach, obudowy wanien, brodziki lub blaty typowo kuchenne. Takie rozwiązania dają najlepsze efekty w połączeniu ze szkłem, stalą, drewnem, sklejką, czy tworzywami sztucznymi.

Zawsze podkreślają charakter wnętrza i nadają mu indywidualnego charakteru. Najciekawsze efekty można jednak uzyskać stosując beton samozagęszczalny. Ma on bardzo płynną konsystencję i świetną przyczepność do zbrojenia, co w sposób zdecydowany ułatwia aplikację. Pomimo tego, nie jest zalecane nakładanie betonu samodzielnie. Wykonanie tego rodzaju prac lepiej jest powierzyć zaufanemu fachowcowi.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także