Beton dekoracyjny i ozdobny – dekoracje do domu nie tylko na święta

0
Beton dekoracyjny i ozdobny – dekoracje do domu nie tylko na święta
Misa na owoce, przekąski i słodycze wykonana z betonu jest dekoracją samą w sobie.

Beton dekoracyjny ma wiele odsłon. Obecnie możemy go zastosować na ścianie, na podłodze, jako blat kuchenny oraz zrobić z niego dekoracje do domu. Wykonać z niego można od niewielkich ozdób do mieszkania do najbardziej ambitnych projektów, jakie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Beton dekoracyjny to fajny i interesujący materiał, jaki można zastosować w mieszkaniu. Jeżeli jesteście fanami własnoręcznie robionych ozdób, będzie to świetny pomysł. Można z niego wykonać od niewielkich rzeczy takich jak misa po świecznik czy doniczkę.

Polecamy: Mech jako dekoracja ściany. Pomysł na oryginalną ozdobę ścian

Ozdoby do domu z betonu dekoracyjnego

Do zrobienia ozdób do domu z betonu dekoracyjnego wystarczy, jak zakupimy masę betonową, która jest dostępna w każdym większym sklepie budowlanym. Oprócz tej masy potrzebna będzie woda, czas oraz świetny pomysł. Dodatkowo powinniśmy zaopatrzyć się w:

  • naczynie do zmieszania masy betonowej z wodą,
  • szpachelka lub stara, drewniana łyżka,
  • miarka,
  • gumowe rękawiczki,
  • olej kuchenny i pędzelek,
  • waga kuchenna,
  • papier ścierny.

Wykonanie takich dekoracji nie jest trudne. Oto kilka propozycji dla laików w tej dziedzinie.

Beton dekoracyjny  na dwa sposoby

Masy betonowej można użyć na dwa sposoby. Beton dekoracyjny jest dosyć płynny. Z powodzeniem można z niego odlać dowolną formę. Beton kreatywny jest bardzo plastyczny – z niego można modelować wiele kształtów. Jedna i druga masa po wyschnięciu nadaje się do dalszej obróbki – szlifowanie, ozdabianie, malowanie.

Beton kreatywny – ozdoby DIY

Beton kreatywny w połączeniu z wodą, daje ciekawe możliwości do stworzenia nietuzinkowych ozdób. Można go formować w różny sposób, ugniatać, odciskać, wycinać i modelować oraz nadawać dowolne kształty. Dzięki niemu stworzymy rzeźby oraz pełne detali ozdoby. To zdecydowanie ciekawy pomysł, aby mieć w domu oryginalny wystrój.

Ozdoby świąteczne z betonu dekoracyjnego

Do stworzenia świątecznych dekoracji oprócz tych rzeczy, o których wspomnieliśmy wcześniej, przydadzą się także foremki do ciasta – oczywiście z motywem świątecznym oraz wałek.

Zrób masę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przełóż jej odpowiednią ilość i wymieszaj z wodą. Użyj w tym celu szpachelki lub starej, drewnianej łyżki. Rękami sprawdź, czy masa jest już wystarczająco plastyczna – pamiętaj, aby założyć gumowe rękawiczki.Następnie należy zabezpieczyć blat, na którym będziemy robić nasze ozdoby. W tym celu nasmarujmy blat zwykłym olejem spożywczym lub połóżmy na nim folię. Na tak przygotowanej powierzchni rozwałkuj masę betonową na odpowiednią grubość. A potem odciśnij wcześniej przygotowane foremki. Nadmiar masy usuń nożem. Tak przygotowane ozdoby muszą odczekać 24 h do całkowitego wyschnięcia.

Podpowiadamy: Jak powiesić dekoracje ścienne bez użycia gwoździ

Misa na owoce z betonu dekoracyjnego

Do wykonania takiej misy potrzebować będziecie dużej miski z zaokrąglonym dnem oraz do dekoracji duży liść (sztuczny lub naturalny). Masę przygotuj w taki sposób jak poprzednio. Pamiętaj o odpowiednich proporcjach, rękawiczkach oraz zabezpieczeniu miejsca pracy. Jak już wszystko jest przygotowane, to posmaruj liść olejem, najlepiej w tym celu użyj pędzelka. Na odwróconej misce połóż liść i obłóż go betonem. Dociśnij masę na misce. Uformuj i czekaj, aż wyschnie. Po około 24 godzinach zdejmij masę z misy. W środku pojawi się odciśnięty wzorek liścia. Wygląda to niezwykle efektownie.

Za pomocą pędzelka posmaruj liść warstwą oleju kuchennego.

Za pomocą pędzelka posmaruj liść warstwą oleju kuchennego.

Ultrament
Umieść liść na odwróconej misie i obłóż go betonem, dociskając materiał do misy.

Umieść liść na odwróconej misie i obłóż go betonem, dociskając materiał do misy.

Ultrament
Uformuj i odłóż do wyschnięcia.

Uformuj i odłóż do wyschnięcia.

Ultrament
Piękna, własnoręcznie wykonana misa.

Piękna, własnoręcznie wykonana misa.

Ultrament

Ozdoby z betonu  dekoracyjnego

To świetny pomysł do stworzenia pięknych rzeczy takich jak świeczniki, wazy, półmiski czy doniczki i wazony. Beton dekoracyjny sprawdzi się w momencie kiedy chcemy zrobić odlew jakiejś rzeczy.
Bardzo efektowne i modne są litery, które na przykład można postawić w sypialni. Tak więc… jeśli chcemy mieć taką ozdobę (pierwsze litery swoich imion), najpierw musimy zrobić formę np. ze sztywnego papieru kartonowego. Następnie przygotować trzeba masę. Zapoznaj się z instrukcją i według tego co jest tam napisane, przygotuj masę. Foremkę wysmaruj olejem kuchennym, wlej masę i pozostaw na 24 godziny do całkowitego wyschnięcia. Po tym czasie spokojnie można zabrać się za dalszą obróbkę. Po wyjęciu liter z form można zabrać się za ich wykańczanie i zdobienie.

Zobacz: Jak zrobić dekoracyjną i praktyczną wiszącą półkę na zioła

Wazon betonowy

Do wykonania wazonu z betonu będziemy potrzebowali tych rzeczy co wcześniej. Dodatkowo przygotujmy plastikową butelkę o nietypowym wzorze, szklankę z tworzywa sztucznego, która przyda się do uformowania wnętrza wazonu, taśmę klejącą oraz kamyki i obciążniki podobne wagowo.

Dekoracyjna doniczka/ wazon na kwiaty wykonana z betonu.

Dekoracyjna doniczka/ wazon na kwiaty wykonana z betonu.

Ultrament
Odetnij górną część butelki, a jej wnętrze wysmaruj olejem kuchennym.

Odetnij górną część butelki, a jej wnętrze wysmaruj olejem kuchennym.

Ultrament
Dociąż szklankę, aby uzyskać odpowiednią głębokość jej zanurzenia.

Dociąż szklankę, aby uzyskać odpowiednią głębokość jej zanurzenia.

Ultrament
Zaklej taśmą górną krawędź szklanki oraz formy.

Zaklej taśmą górną krawędź szklanki oraz formy.

Ultrament


Przygotuj masę zgodnie z instrukcją – dolej wody i wymieszaj szpachelką lub drewnianą łyżką. Górną część butelki odetnij, a środek wysmaruj olejem. Następnie wlej masę betonową i włóż szklankę z tworzywa sztucznego (zewnętrzne ścianki pokryj olejem). Sprawdź, czy beton dokładnie wypełnił całą przestrzeń między ściankami butelki a szklanką. Wrzuć do szklanki wcześniej przygotowane obciążniki, aby ją dociążyć. Następnie zaklej górną cześć wazonu taśmą klejącą. Po 6-8 godzinach delikatnie rozetnij plastikową butelkę i wyciągnij szklankę. Po 24 godzinach zetrzyj papierem ściernym krawędzie i wygładź je. Teraz pozostaje tylko do naszego pięknego rękodzieła wsadzić kwiaty i postawić na widocznym miejscu.

Jeśli chcecie uzyskać gładką powierzchnię na swoich rzeczach wykonanych z betonu, wystarczy jak tuż po wlaniu w formę masy, delikatnie nią poruszać.

Pomysłów jest wiele. Z betonu można wykonać stoliki, taborety, uchwyty do szafek, figurki wszystko to, co sobie zamarzymy, a jesteśmy w stanie zrobić.
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: Ultrament

Polecamy Ci również

Zobacz także