Zabawka dla dziecka ma być źródłem radości. O to, by zabawa była bezpieczna dbać muszą dorośli. Wybierając zabawki, trzeba uwzględnić wiek dziecka i typowe dla niego zachowania oraz spróbować sobie wyobrazić, co dziecko rzeczywiście będzie z zabawką robiło.
Producenci zabawek mają prawny obowiązek podejmowania prób przewidzenia do czego zabawka może dziecku posłużyć już na etapie projektowania. Stąd na etykietach i w instrukcjach obsługi opisy do czego zabawka jest przeznaczona. Kłopot jednak w tym, że dziecięca wyobraźnia jest dla dorosłych często nie do odgadnięcia. Mali ludzie prawie zawsze używają zabawek niezgodnie z ich przeznaczeniem. I z takiego punktu widzenia warto wychodzić wybierając zabawki dla pociechy.
Wymaganie prawne dotyczące bezpieczeństwa zabawek
Produkcja i dystrybucja zabawek dla dzieci do 14 roku życia jest uregulowana prawnie. Wymagania jakie muszą spełniać zabawki określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek. Kwestie bezpieczeństwa zabawek oraz wymagania dla produentow zabawek reguluje tzw. dyrektywa zabawkowa, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Obie regulacje określają wymagania stanowiące podstawę dla oceny bezpieczeństwa zabawek. Pod uwagę brane są właściwości mechaniczne, fizyczne i chemiczne danego produktu.
Ocenę zabawek prowadzi szereg rządowych jednostek notyfikowanych. Badania dokonywane są na wniosek producenta. Jeśli zabawka przejdzie pozytywnie ocenę zgodności z normami, producent otrzymuje od organu sprawującego nadzór nad wyrobami wprowadzanymi do obiegu (najczęściej jest to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) certyfikat zgodności CE, który ma obowiązek w sposób widoczny, czytelny i trwały umieścić na zabawce lub opakowaniu wraz z własnymi danymi kontaktowymi i wzmianką o przeznaczeniu zabawki, z ewentualną informacją o przyczynach ograniczeń wiekowych, jeśli takie istnieją (np. zabawka zawiera małe elementy). Obecność znaku CE jest zatem dla rodzica pierwszą informacją, że zabawka jest bezpieczna, przynajmniej w zakresie w jakim wyobraża sobie bezpieczeństwo Komisja Europejska. Na stronie internetowej wspomnianego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów można znaleźć wykaz zabawek oficjalnie uznanych za niebezpieczne. Kupując dziecku zabawki, zawsze warto jednak pamiętać, że regulacje prawne nie zastąpią zdrowego rozsądku i wyobraźni - dzieci są bowiem kreatywne i na pewno zrobią z zabawką coś nieprzewidywanego.
Polecany artykuł: Jak przechowywać zabawki – nie tylko w pokoju dziecka
Na co zwrócić uwagę przed zakupem zabawki, aby mieć pewność, że będzie bezpieczna dla dziecka?
Zabawki są przeznaczone dla różnych grup wiekowych, a tym samym dostosowane do umiejętności dziecka w danym wieku. Np. zabawki dla niemowląt nie mogą zawierać drobnych, odłączanych elementów, które malec prawie natychmiast włoży do ust, co mogłoby być przyczyną zachłyśnięcia. Wszystkie drobne elementy zabawek dla najmłodszych muszą być przymocowane w sposób trwały (włącznie z metką) tak, by nie było możliwości odłączenia ich od zabawki. Kupując zabawki sprawdzamy zatem, czy oczka lub nosek misia nie są łatwe do wyjęcia, a pajacyk na pewno ma solidnie przymocowane rączki i nóżki. Niezwykle istotna jest też precyzja wykończenia. Zabawka powinna mieć gładkie, zaokrąglone krawędzie, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, nie może mieć też żadnych luźnych szwów, czy wystających nitek - rocznego brzdąca, zafascynowanego detalami, zainteresują w pierwszej kolejności. Zgodnie z przepisami, sznurki i linki w zabawkach przeznaczonych dla dzieci do lat 3 nie mogą być dłuższe jak 22 cm i nie powinny być wykonane z tworzyw elastycznych, które podczas zabawy mógłby zacisnąć się na szyi malca.
Materiały, z których wykonywane są zabawki dla najmłodszych dzieci muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia. Roczne dziecko nie weźmie zabawki do ręki, obejrzy, przytuli i odłoży na miejsce - będzie nią uderzało, rzucało i usiłowało włożyć do buzi. Tworzywo nie może zatem pękać wskutek uderzeń, nie wspominając o odpryskiwaniu fragmentów. W przypadku zabawek pluszowych trzeba zwracać uwagę, czy nie wychodzą z nich fragmenty futerka - kłaczki zostaną w buzi dziecka. Jeśli zabawka jest malowana farbą lub lakierowana powłoką nie może się łuszczyć. Gdy zabawka ma oznaczenie CE, możemy być niemal pewni, że tworzywa i farby użyte do produkcji nie zawierają i nie wydzielają substancji szkodliwych. Niemal - bowiem, jak wykazują coroczne kontrole zabawek prowadzone przez UOKiK i Państwową Inspekcję Handlową, blisko jedna trzecia produktów na rynku budzi zastrzeżenia. Zabawki dla małych dzieci muszą być również łatwe do czyszczenia. Mycie, czy pranie nie może wpływać na ich późniejszą funkcjonalność.
To może Cię zainteresować: Jak czyścić i prać pluszaki dziecięce. Jak dbać o maskotki bez prania?
Uwaga na zabawki interaktywne i wydające dźwięki
W przypadku zabawek interaktywnych, edukacyjnych i innych zasilanych bateriami należy zwrócić uwagę na sposób mocowania baterii. Zgodnie z prawem, zabawki dla dzieci nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym, niż 24 V. Baterie powinny być tak zabezpieczone, by dziecko nie było w stanie ich samodzielnie wyjąć. Śruby mocujące zamknięcie baterii muszą być schowane głęboko w rowkach, podobnie jak wszystkie inne elementy mocujące. Dalsze uwagi dotyczą poziomu głośności zabawek wydających dźwięki. Jak wykazała Państwowa Inspekcja Handlowa duża część grających zabawek na rynku jest zbyt głośna dla wrażliwego słuchu dzieci. Jeśli dźwięki wydawane przez zabawkę drażnią i są zbyt głośne dla człowieka dorosłego, dla malca również będą nieprzyjemne oraz mogą powodować uszkodzenie słuchu.
PiotrNiski
Owszem, na rynku jest coraz więcej tego typu zabawek, ale szczerze mówiąc nie nastawiałbym się tylko na ten typ... Ogólnie razem z żoną staramy się wybierać dla naszego syna zabawki kreatywne, takie manualne. Powiedzmy na przykład klocki są bardzo dobrym wyborem Ostatnio kupiliśmy mu jeden z zestawów Action Town od Cobi w ich sklepie: http://cobi.pl bo ciągle powtarza, że chce zostać policjantem itd. więc dlaczego nie miałby się nawet bawić pod tym kątem. Cóż, ja chciałem zostać strażakiem, ale za moich czasów o wóz strażacki było bardzo ciężko, bardzo...
moniczkee
Też zawsze staram się wybierać fajne i kreatywne zabawki. Dobrze żeby rozwijały i uczyły odpowiedzialności. Bardzo fajnym pomysłem dla dziewczynki jest drewniany wózek dla lalek. Moja córka taki dostała od babci i jest zachwycona. Zabiera lalkę na spacery i troszczy się o nią
PawełNM
Ja przywiązuję szczególną uwagę do tego, aby moje pociechy bawiły się polskimi produktami, najwyższej jakości, dlatego najczęściej kupujemy z żoną zabawki ZUZU TOYS. Ostatnio pokusiliśmy się o zakup takich książeczek edukacyjnych i zostały bardzo dobrze przyjęte : ) http://zuzutoys.pl/13-seria-polska-dla-dzieci
kamil235
Najlepszą i najbezpieczniejszą zabawką dla dzieci są bum bum rurki. Poczytajcie sobie o nich.
Madziaa32
Jeśli zabawka jest bezpieczna dla dziecka to posiada niezbędne atesty. Np. jedną z bezpiecznych zabawek dla dzieci jest takie krzesełko http://maxidax.pl Jest ono odpowiednie dla dzieci od 1 roku życia. Guziczki, które można wyjmować i wkładać są odpowiedniej wielkości aby dziecko się nimi nie zadławiło. Jest stabilna, może również posłużyć jako chodzik dla malucha. Myślę, że lepiej kupić taką bezpieczną zabawkę z atestami niż jakąś tańszą bez atestów, wykonaną z niskiej jakości materiałów.
lwica1980
Fajnie gdy zabawka jest skonstruowana w myśl zasady "bawić i uczyć"
boddekk
Sklepów internetowych z zabawkami jest cała masa. Ale według mnie najlepsze są te sklepy internetowe które posiadają http://www.bumzabawki.pl/zabawki-edukacyjne które rozwijają pamięć dzieci i uczą ich czegoś na przyszłość.
malaka
Na pewno bezpiecznymi zabawkami dla dzieci będą pluszaki z Urwis.pl. Natomiast wybierając inne produkty musimy kierować się tym czy posiadają odpowiednie atesty i czy są starannie wykonane. W sklepie internetowym Urwis.pl jest wiele zabawek dla dzieci i jestem pewna, że niejedna Wam się spodoba.
Kasztanek
Bezpieczne są także ekologiczne zabawki, bo wykonane z naturalnych materiałów i organicznych tworzyw, nie będą uczulać maluszków i nie będą podrażniać ich delikatnej skóry. Świetne są na przykład: organiczne gryzaki-laleczki, które pełnią jednocześnie funkcję uroczej przytulanki.
malaka
Drewniane zabawki są teraz bardzo modne. No i na pewno są bezpieczne dla maluszków.
Arowana14
Wszystko oczywiście zależy od wieku. Najbezpieczniejsze są jednak zabawki wykonane z drewna, jak te tutaj - http://ekoaleja.eu/713-zabawki . No i są najsolidniejsze, spokojnie przetrwają kilka pokoleń dzieci, co nie raz bywa przydatne Gorzej jest z jakimiś plastikowymi zabawkami, które potrafią się popsuć po jednej zabawie, a nawet w trakcie.
energy-shop
Myślę, że samochody zdalnie sterowane mogą być ciekawą zabawką. Zazwyczaj zajmują one dzieci na dłuższy czas, więc to może być całkiem ciekawa opcja.
Dżasmina
Nie wydaje mi się, aby zdalnie sterowany samochód był dla dziecka bezpieczny. Poza tym, ja stawiam przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i wybieram zabawki o walorze edukacyjnym. Dzięki takim artykułom jak https://abcporady.pl/zabawki-musza-motywowac-i-uczyc-twoje-dziecko, wiem dokładnie w którym kierunku się zwrócić i gdzie szukać naprawdę wartościowych oraz bezpiecznych zabawek dla maluchów.
Figaro321
Edukacyjne i bezpieczne, z atestami. Takie kupuję w http://sklep.meble-wisad.pl/115-zabawki-
hodra
Dlatego trzeba kupować zabawki w sprawdzonych sklepach. Mam kilka takich ulubionych i pewnych sklepów. Jeśli chodzi o zabawki dla dziewczynek, to najczęściej, czy na prezent, czy dla swojej córci, kupuje je na stronie https://www.mojebambino.pl/875-zabawki-dla-dziewczynek. To jest sklep, gdzie zaopatruje się w zabawki (i nie tylko) bardzo wiele przedszkoli i świetlic. Mają porządne zabawki, bezpieczne dla dzieci. A dla mnie to jest kluczowe przy wyborze czegokolwiek dla dziecka.
budowa876
Najbezpieczniejsze i najlepsze są drewniane klocki. I to nawet jest w temacie budowlanym. My jako dzieci również bawiliśmy się klockami i jeśli ktoś zapamiętał, to sprawiało to wielką radość. Różne konstrukcje, budowy, zabawy. Było tego mnóstwo. Ja też swojemu synkowi właśnie kupuję jakieś klocki, ale nie wiem., na co się zdecydować. Zerknijcie na ofertę https://achdzieciaki.pl/drewniane-83 i dajcie znać, co się najbardziej sprawdzi.
jacekmogliwia
Trzeba zwracać uwagę na to co daje się dziecku, żeby było bezpieczne, teraz tyle się słyszy o różnych wypadkach. Dla mojej wnusi znalazłem słodką fokę https://www.urwis.pl/pluszaki/pluszaki-zwierzaki/pluszowe-zwierzaki-inne/ty-baby-foka-squirt-niebieska-15-cm uwielbia wodę i zwierzęta. Czekam aż będzie starsza wtedy zacznę kupować jej więcej edukacyjnych zabawek.
mikol
Mnie ostatnio naszło na zakup drewnianych zabawek i też zależało mi na bezpieczeństwie i tak trafiłam na https://www.epinokio.pl/Naturalne-i-bez ... 08184.html Są tam puzzle ze zwierzątkami, drewniane stempelki, domino, koraliki i literki do nawlekania, ale też klocki jumbo.
KowalskaA
Według mnie większość zabawek obecnie jest bardzo bezpiecznych dla dzieci. Szczególnie te bardzo znane firmy, te to na pewno nie pozwalają sobie na wpadki jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Tu warto postawić na sprawdzoną firmę Bruder. W sklepie https://haribi.pl znajdziecie bardzo dużo zabawek właśnie z tej firmy