Bezpieczne zabawki dla dzieci

19
Bezpieczne zabawki dla dzieci
Materiały, z których wykonywane są zabawki dla najmłodszych dzieci muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia.

Zabawka dla dziecka ma być źródłem radości. O to, by zabawa była bezpieczna dbać muszą dorośli. Wybierając zabawki, trzeba uwzględnić wiek dziecka i typowe dla niego zachowania oraz spróbować sobie wyobrazić, co dziecko rzeczywiście będzie z zabawką robiło.

Producenci zabawek mają prawny obowiązek podejmowania prób przewidzenia do czego zabawka może dziecku posłużyć już na etapie projektowania. Stąd na etykietach i w instrukcjach obsługi opisy do czego zabawka jest przeznaczona. Kłopot jednak w tym, że dziecięca wyobraźnia jest dla dorosłych często nie do odgadnięcia. Mali ludzie prawie zawsze używają zabawek niezgodnie z ich przeznaczeniem. I z takiego punktu widzenia warto wychodzić wybierając zabawki dla pociechy.

Wymaganie prawne dotyczące bezpieczeństwa zabawek

Produkcja i dystrybucja zabawek dla dzieci do 14 roku życia jest uregulowana prawnie. Wymagania jakie muszą spełniać zabawki określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek. Kwestie bezpieczeństwa zabawek oraz wymagania dla produentow zabawek reguluje tzw. dyrektywa zabawkowa, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek. Obie regulacje określają wymagania stanowiące podstawę dla oceny bezpieczeństwa zabawek. Pod uwagę brane są właściwości mechaniczne, fizyczne i chemiczne danego produktu.Ocenę zabawek prowadzi szereg rządowych jednostek notyfikowanych. Badania dokonywane są na wniosek producenta. Jeśli zabawka przejdzie pozytywnie ocenę zgodności z normami, producent otrzymuje od organu sprawującego nadzór nad wyrobami wprowadzanymi do obiegu (najczęściej jest to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) certyfikat zgodności CE, który ma obowiązek w sposób widoczny, czytelny i trwały umieścić na zabawce lub opakowaniu wraz z własnymi danymi kontaktowymi i wzmianką o przeznaczeniu zabawki, z ewentualną informacją o przyczynach ograniczeń wiekowych, jeśli takie istnieją (np. zabawka zawiera małe elementy). Obecność znaku CE jest zatem dla rodzica pierwszą informacją, że zabawka jest bezpieczna, przynajmniej w zakresie w jakim wyobraża sobie bezpieczeństwo Komisja Europejska. Na stronie internetowej wspomnianego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów można znaleźć wykaz zabawek oficjalnie uznanych za niebezpieczne. Kupując dziecku zabawki, zawsze warto jednak pamiętać, że regulacje prawne nie zastąpią zdrowego rozsądku i wyobraźni - dzieci są bowiem kreatywne i na pewno zrobią z zabawką coś nieprzewidywanego.

Polecany artykuł: Jak przechowywać zabawki – nie tylko w pokoju dziecka

Na co zwrócić uwagę przed zakupem zabawki, aby mieć pewność, że będzie bezpieczna dla dziecka?

Zabawki są przeznaczone dla różnych grup wiekowych, a tym samym dostosowane do umiejętności dziecka w danym wieku. Np. zabawki dla niemowląt nie mogą zawierać drobnych, odłączanych elementów, które malec prawie natychmiast włoży do ust, co mogłoby być przyczyną zachłyśnięcia. Wszystkie drobne elementy zabawek dla najmłodszych muszą być przymocowane w sposób trwały (włącznie z metką) tak, by nie było możliwości odłączenia ich od zabawki. Kupując zabawki sprawdzamy zatem, czy oczka lub nosek misia nie są łatwe do wyjęcia, a pajacyk na pewno ma solidnie przymocowane rączki i nóżki. Niezwykle istotna jest też precyzja wykończenia. Zabawka powinna mieć gładkie, zaokrąglone krawędzie, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, nie może mieć też żadnych luźnych szwów, czy wystających nitek - rocznego brzdąca, zafascynowanego detalami, zainteresują w pierwszej kolejności. Zgodnie z przepisami, sznurki i linki w zabawkach przeznaczonych dla dzieci do lat 3 nie mogą być dłuższe jak 22 cm i nie powinny być wykonane z tworzyw elastycznych, które podczas zabawy mógłby zacisnąć się na szyi malca.Materiały, z których wykonywane są zabawki dla najmłodszych dzieci muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia. Roczne dziecko nie weźmie zabawki do ręki, obejrzy, przytuli i odłoży na miejsce - będzie nią uderzało, rzucało i usiłowało włożyć do buzi. Tworzywo nie może zatem pękać wskutek uderzeń, nie wspominając o odpryskiwaniu fragmentów. W przypadku zabawek pluszowych trzeba zwracać uwagę, czy nie wychodzą z nich fragmenty futerka - kłaczki zostaną w buzi dziecka. Jeśli zabawka jest malowana farbą lub lakierowana powłoką nie może się łuszczyć. Gdy zabawka ma oznaczenie CE, możemy być niemal pewni, że tworzywa i farby użyte do produkcji nie zawierają i nie wydzielają substancji szkodliwych. Niemal - bowiem, jak wykazują coroczne kontrole zabawek prowadzone przez UOKiK i Państwową Inspekcję Handlową, blisko jedna trzecia produktów na rynku budzi zastrzeżenia. Zabawki dla małych dzieci muszą być również łatwe do czyszczenia. Mycie, czy pranie nie może wpływać na ich późniejszą funkcjonalność.

To może Cię zainteresować: Jak czyścić i prać pluszaki dziecięce. Jak dbać o maskotki bez prania?

Uwaga na zabawki interaktywne i wydające dźwięki

W przypadku zabawek interaktywnych, edukacyjnych i innych zasilanych bateriami należy zwrócić uwagę na sposób mocowania baterii. Zgodnie z prawem, zabawki dla dzieci nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym, niż 24 V. Baterie powinny być tak zabezpieczone, by dziecko nie było w stanie ich samodzielnie wyjąć. Śruby mocujące zamknięcie baterii muszą być schowane głęboko w rowkach, podobnie jak wszystkie inne elementy mocujące. Dalsze uwagi dotyczą poziomu głośności zabawek wydających dźwięki. Jak wykazała Państwowa Inspekcja Handlowa duża część grających zabawek na rynku jest zbyt głośna dla wrażliwego słuchu dzieci. Jeśli dźwięki wydawane przez zabawkę drażnią i są zbyt głośne dla człowieka dorosłego, dla malca również będą nieprzyjemne oraz mogą powodować uszkodzenie słuchu.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Jolanta Brzoza

Polecamy Ci również

Zobacz także