Biblioteka w domu

Biblioteka w domu

Mimo tego, że poziom czytelnictwa w naszym kraju ciągle maleje – jest na szczęście jeszcze pośród nas wiele takich osób, które wciąż czytają książki, gromadzą je
i przechowują w swych domach.

Eksponowane księgozbiory są nie tylko prawdziwą i oryginalną ozdobą wnętrza. Znajomość
i posiadanie określonych pozycji literackich świadczy także o prestiżu i poziomie intelektualnym domowników.

biblioteczka domowa

Wnętrze zwane biblioteką

Dla miłośnika książek posiadanie takich warunków mieszkaniowych, w których jedno z pomieszczeń można przeznaczyć na domową bibliotekę – to prawdziwy raj. Wówczas nie jest też trudno pomieścić większą ilość gromadzonych (niekiedy nawet przez pokolenia) tomów.
Książka jest wartością szczególną. Toteż zasługuje na jak najbardziej odpowiednie dla niej miejsce. Kiedy do dyspozycji mamy przestrzeń całego pokoju bez trudu urządzimy w nim piękną i okazałą bibliotekę. Regały na książki umieszcza się na ogół wzdłuż ścian. Należy pamiętać o odpowiednim ich przymocowaniu do ściany, ponieważ pod wpływem ciężaru mogą ulegać wyginaniu lub po prostu się przewrócić. Przy zakupie gotowych mebli warto zwracać uwagę, z jakich materiałów zostały one wykonane. Najlepiej, jeśli będzie to lite drewno, gdyż sklejki i inne płyty meblowe w przypadku książek mogą nie wytrzymywać obciążenia. Jeżeli nasz księgozbiór jest naprawdę duży - pomocne okażą się na pewno regały montowane od podłogi do samego sufitu. Wówczas powierzchnia ściany zostanie wykorzystana maksymalnie i jednocześnie pomieścimy więcej woluminów.
Pomieszczenie biblioteczne warto urządzić w ten sposób, aby móc tam wygodnie odpoczywać
z lekturą w ręce i niekiedy przyjąć w nim gościa. Z tych powodów zadbajmy, aby w naszej domowej bibliotece znalazły się wygodne fotele i choćby niewielki stolik kawowy. Przy dłuższym przesiadywaniu nad książkami doskonałe są również podnóżki, które stanowią miejsce oparcia dla naszych przemęczonych nóg. Nie zapominajmy również o ciepłym kocu, który zawsze w bibliotece warto mieć pod ręką. Z przyjemnością otulimy się nim w jesienny lub zimowy wieczór.

Rola światła w domowej bibliotece

Światło stanowi w przypadku pomieszczeń bibliotecznych podstawę ich wygodnego funkcjonowania. Najzdrowsze dla oczu jest oczywiście światło dzienne. Projektując bibliotekę od samego początku warto, zatem pomyśleć o większych przeszkleniach w tym pomieszczeniu. Okna w ciągu dnia powinny pozostawać odsłonięte tak, aby do wnętrza dostawało się jak najwięcej naturalnego światła.

biblioteka w domu

Nie zawsze jednak czytamy w czasie dnia. Najczęściej robimy to jednak wieczorami. Dlatego też niezwykle ważne jest dobre oświetlenie. Lampy i żyrandole powinny oczywiście pasować do stylu biblioteki i pozostałego jej wyposażenia, ale przede wszystkim muszą być właściwie usytuowane
i dawać odpowiednią ilość światła.

Biblioteki w różnych stylach

Przeważnie domowe biblioteki kojarzą nam się z meblami starego typu. Drewnianymi, masywnymi
w ciemnych barwach, z obiciami w kwiatowe desenie, gdzie pozłacane lampy i dywany w perskie wzory stanowią dopełnienie całości. Ten styl urządzania bibliotek ma, co prawda dalej swoich zwolenników, ale domowe biblioteki mogą przybierać również inne, bardziej nowoczesne oblicza. Należy jedynie zwracać uwagę na to, aby styl biblioteki nie odbiegał za bardzo od stylu, w jakim urządziliśmy pozostałe wnętrza naszego domu.

Aktualnie biblioteki urządza się w jasnych barwach, stosując nowoczesne regały o prostej formie. Często podczas aranżacji wnętrza miejsce na książki gospodaruje się robiąc półki z płyt kartonowo-gipsowych. Wówczas ściana nabiera takiego wyglądu, jakby były w niej wnęki. Półki te można odpowiednio podświetlić światłem halogenowym oraz udekorować dodatkowymi bibelotami.
W takich pomieszczeniach doskonale sprawdzają się również wszelkiego rodzaju przeszklenia.

Jeżeli nie wszystkie egzemplarze w naszym księgozbiorze prezentują się wystarczająco okazale,
a są dla nas szczególnie cenne – można ułożyć je za mlecznymi szybami. Nie będziemy skazani na pozbycie się ich, ale też nie popsują charakteru całości biblioteki. Dodatkowo, tego rodzaju szyby świetnie chronią książki przed kurzem oraz nadają wnętrzu harmonii i spójności. W przypadku pomieszczeń o niewielkiej przestrzeni warto zastosować przeszklenia suwane.

biblioteczka na książkiBiblioteka, czy biblioteczka?

Niestety nie każdy z nas dysponuje tak dużą przestrzenią mieszkalną, aby móc urządzić bibliotekę w zupełnie odrębnym pomieszczeniu. Wówczas idealną kompozycję stanowi umiejscowienie domowej biblioteki w gabinecie, który jednocześnie służy nam do pracy i podejmowania
w nim klientów, kontrahentów, czy wspólników zawodowych. Jeśli jednak książki zamierzamy przechowywać na widoku – warto zadbać o ich właściwą oprawę oraz pasujące do niej meble. W przypadku zakupu sprzętów gabinetowych nie powinniśmy mieć większych problemów. Produkuje się je aktualnie w tak wielu stylach, formach i kolorystyce, że z pewnością każdy znajdzie to, czego poszukuje. Natomiast, jeżeli chodzi
o same książki – starsze i nieestetycznie wyglądające egzemplarze warto oddać do oprawienia. Materiałem, na który się zdecydujemy nie musi być koniecznie popularna skóra, jeśli za nią nie przepadamy. Oprócz ulokowania domowego księgozbioru w gabinecie, istnieje jeszcze w naszych domach tysiące miejsc, które doskonale spełnią swą rolę, jako miejsce na książki. Nadaje się do tego zarówno wydzielona część pokoju dziennego lub choćby kilka półek w posiadanej meblościance, jak
i przedpokój lub nawet sypialnia.

Biblioteczka w pokoju dziennym może stanowić prawdziwą jego ozdobę, pod warunkiem, że książki zostaną należycie posegregowane i ułożone w sposób pasujący do całości wnętrza. Dodatkowo, pomiędzy nimi można zorganizować część na albumy z rodzinnymi zdjęciami, płyty DVD, CD lub
w przypadku osób zainspirowanych odchodzącą epoką – na stare kasety video. Książki doskonale komponują się zarówno same w sobie, jak i w towarzystwie nowoczesnego telewizora, czy zestawu kina domowego. Nie ma zatem przeciwwskazań, aby łączyć je nawet z najbardziej innowacyjnymi sprzętami. Dla osób preferujących minimalistkę i ład, warto zalecić drzwiczki ze szkła mlecznego, które uchronią przed częstszą potrzebą sprzątania i nadadzą wnętrzu wymaganego charakteru.

Przedpokoje zwłaszcza, jeśli są wąskie i długie – to również znakomite miejsce na ulokowanie domowej biblioteki. Nic innego nie uda nam się wówczas tam umieścić, a regały, np. od podłogi, po sam sufit nie zabiorą znaczącej części cennej przestrzeni. Takie wnętrza warto rozświetlić suwanymi drzwiami pokrytymi ogromnymi taflami luster. Zasłonięte nimi książki będą spoczywały spokojnie, zaś przedpokój optycznie powiększy się i nabierze blasku.

Wielcy miłośnicy literatury lokują biblioteki również w swoich sypialniach. Co prawda pomieszczenie to z gruntu posiada określone przeznaczenie, ale można tam również ulokować swoje zbiory książek. Rozwiązanie jest bardzo praktyczne dla osób lubiących czytać w łóżku. Należy jedynie zadbać o odpowiednie światło. Najlepiej jeśli będzie to niewielka, ale dająca mocne światło lampka ustawiona obok łóżka.

biblioteczka w domu

Warto wiedzieć

Książki da się przechowywać na najróżniejsze sposoby i w różnych miejscach. Niekoniecznie musi to być centralne miejsce pokoju. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku wszelkiego rodzaju wnęki, nisze, wolne miejsca pod schodami, np. Istotą pozostaje, aby księgozbiory nie lądowały
w punktach skupu makulatury lub ulegały niszczeniu na zaniedbanych strychach, czy w piwnicach naszych domów. Chyba, że miejsca te planujemy zagospodarować właśnie na domową bibliotekę.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także