Biedronki azjatyckie w mieszkaniach. Jak się przed nimi bronić

0
Biedronki azjatyckie w mieszkaniach. Jak się przed nimi bronić
Biedronki azjatyckie stają się uciążliwe na początku jesieni. Wchodzą wtedy do naszych mieszkań, nieraz masowo.

Biedronki azjatyckie wczesną jesienią masowo wchodzą do mieszkań. Piszemy, jak się ustrzec przed inwazją biedronek w domu i czy należy obawiać się tych owadów.

Biedronki azjatyckie to gatunek chrząszcza, który już od ponad 10 lat „atakuje” polskie domy i mieszkania. Pierwszy raz zaobserwowano te owady w 2006 roku w okolicach Poznania. Od tamtego czasu zdążyły zasiedlić niemal cały kraj. Poniżej o tym, czy biedronka azjatycka jest groźna dla człowieka i jak radzić sobie z jej obecnością we własnych czterech ścianach.

Zobacz zdjęcia

Biedronka azjatycka

Wczesną jesienią biedronki azjatyckie masowo wchodzą do mieszkań, szukając schronienia na zimę.

BrettHondwo - pixabay.com
Biedronka azjatycka bez kropek

Biedronki azjatyckie są bardziej inwazyjne niż rodzime gatunki (siedmiokropki). Stanowią dla nich zagrożenie.

BrettHondwo - pixabay.com
Biedronka azjatycka - czarna w czerwone kropki

Dla człowieka biedronki azjatyckie nie są dużym zagrożeniem, choć ukąszenie przez nie nie jest przyjemne.

MyriamsFotos - pixabay.com
Biedronka azjatycka - arlekin

Ukąszenie biedronki azjatyckiej mogą też wywoływać reakcje alergiczne.

Oldiefan - pixabay.com
Czarna biedronka azjatycka

Żeby się zabezpieczyć przez inwazję biedronek azjatyckich na okna warto założyć szczelne siatki.

Aubryal - pixabay.com
Biedronka azjatycka

Dobrze jest też kontrolować szczeliny wokół okien i drzwi, bo tam najbardziej lubią zimować.

Buntysmum - pixabay.com
Biedronka azjatycka zwana arlekinem

Biedronek azjatyckich można się pozbyć... odkurzając szczeliny, szczególnie wokół okien.

Efraimstochter - pixabay.com
Biedronka azjatycka (harlekin)

Biedronki azjatyckie mają różne kolory okrywy skrzydeł, a także - różne kolory kropek.

Ekamelev - pixabay.com
Biedronka azjatycka (arlekin)

U biedronek azjatyckich kropki mogą się zlewać w nieregularne plamy. Owady mogą też być zupełnie pozbawione kropek.

Msanprasdo - pixabay.com
Czerwona biedronka azjatycka

Biedronki azjatyckie odstrasza zapach kamfory i mentolu - olejkami eterycznymi o tym zapachu można posmarować framugi okien i drzwi.

MyriamsFotos - pixabay.com
Biedronka arlekin

Walcząc z biedronkami azjatyckimi starajmy się unikać środków chemicznych.

Skeeze - pixabay.com
Biedronka azjatycka

Biedronki azjatyckie, podobnie jak siedmiokropki, skutecznie zwalczają mszyce.

Wow_Pho - pixabay.com

Biedronka azjatycka zwana arlekinem (harlekinem)

Harmonia axyridis – to łacińska nazwa biedronki azjatyckiej, nazywanej się również arlekinem lub harlekinem. Owad wyglądem przypomina rodzimą siedmiokropkę, ale jest od niej bardziej inwazyjny. Każdego roku jesienią (najintensywniej w październiku) biedronki azjatyckie przygotowują się do przetrwania zimy, poszukując miejsca, w którym mogłyby się schronić.

Niestety miejscem tym często stają się nasze mieszkania. I to nawet te zlokalizowane w centrach dużych miast. Najczęściej owady dostają się do wnętrz przez otwarte okna lub drzwi, co przy sprzyjającej jesiennej pogodzie trudno jest całkowicie wyeliminować. Niekiedy jednak „wprowadzają” się do naszych domów w sposób mniej oczywisty niż otwarte okno.

Sprawdź: Jakie pająki można spotkać w domu i jak się ich pozbyć

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

Biedronka azjatycka wygląda z pozoru podobnie do „polskiej” czyli siedmiokropki. Jednak po bliższym przyjrzeniu się obydwu owadom można zauważyć różnice. Pierwszą z nich jest nieco większa wypukłość pancerza (u biedronek azjatyckich). Kolejna to liczba kropek – biedronki azjatyckie mogą ich mieć 0 do 23. Natomiast rodzime gatunki biedronek mają dwie lub częściej – siedem kropek.

Kolejną cechą biedronek azjatyckich jest plama za głową albo kropki, układające się w literę M. Biedronki azjatyckie wyróżniają się też bardzo zróżnicowaną kolorystyką. Mogą one być bowiem żółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet czarne w czerwone kropki.

W niektórych regionach naszego kraju biedronki azjatyckie „atakują” domy i mieszkania gromadnie (skupisko może liczyć nawet około tysiąca osobników). To prawdziwa plaga i poważny problem dla mieszkańców. W większości przypadków jednak inwazja tych owadów do mieszkań nie jest aż tak bardzo dotkliwa. Często w naszych domach natrafić można jedynie na pojedyncze egzemplarze tego owada, co zbytnio nie utrudnia życia i codziennego funkcjonowania.

Czy biedronki azjatyckie są zagrożeniem dla człowieka

Biedronki azjatyckie nie muszą, ale mogą stanowić dla nas zagrożenie – zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami. Owady te kąsają ludzi i zwierzęta, a ich jad może wywoływać reakcje alergiczne na skórze oraz w drogach oddechowych. W skrajnych przypadkach może to być atak astmy lub zapalenia spojówek.

Polecamy: Domowe sposoby na pozbycie się mrówek z domu

Ponadto biedronki azjatyckie w momentach zagrożenia wydzielają z tzw. gruczołów obronnych żółtą substancję (hemolimfę), która może działać drażniąco na ludzką skórę i wywoływać na niej obrzęki i innego rodzaju niepożądane objawy. Szacuje się, że na tę substancję może być uczulonych około 10% populacji ludzkiej.

Odrębną kwestią jest, że wydzielina pochodząca od azjatyckich biedronek pozostawia dość widoczne plamy na ścianach i meblach. Niestety są to ślady bardzo trudne do usunięcia, a czasami nawet w ogóle nieusuwalne.

Jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed inwazją biedronek azjatyckich?

Biedronki azjatyckie atakują budynki zwłaszcza od strony południowej. Jest to bowiem strona najcieplejsza i najdłużej nasłoneczniana w ciągu dnia. Osoby, które posiadają okna wychodzące właśnie na południe i borykają się z ciągłą obecnością owadów w domu, powinny zabezpieczyć okna gęstymi siatkami przeciw owadom. Ważna jest również szczelność w okolicy framug okiennych i drzwiowych (w ościeżach), ponieważ są miejsca, które najchętniej zasiedlają biedronki azjatyckie.

Ponadto owady mogą też dostać się do budynku przez nieszczelności w dachu, szpary lub ubytki w murach, a także (choć niezbyt często) przez przewody wentylacyjne. Jeśli zatem obserwujemy w otoczeniu budynku zwiększoną ilość biedronek, warto przeprowadzić niezbędne naprawy uszczelniające.

W skrajnych przypadkach (szczególnie w słoneczne i ciepłe dni październikowe) należy powstrzymać się od długotrwałego otwierania okien i drzwi w budynków mieszkalnych. Czasami jest to niestety jedyny sposób na zabezpieczenie domu czy mieszkania przed inwazją niepożądanych biedronek.

Polecamy: Moskitiery do okien i drzwi - jakie wybrać i jak zamontować

Naukowo stwierdzone jest, że na biedronki azjatyckie odstraszająco działa zapach kamfory oraz mentolu. Zanim zatem zdążą one przedostać się do naszych pomieszczeń, warto wysmarować olejkiem o tych zapachach framugi okienne i drzwiowe.

Jednocześnie nie poleca się stosowania chemicznych środków owadobójczych do walki z biedronkami azjatyckimi. Działanie specjalistycznych preparatów może bowiem okazać się szkodliwe dla nas samych, naszych zwierząt domowych, a w szczególności dla biedronek rodzimego pochodzenia, których przecież zwalczać nie chcemy.

Biedronki azjatyckie w mieszkaniu – jak się ich pozbyć?

Oczywiście jeśli biedronki bardzo opanowały nasze mieszkanie i są uciążliwe, bo gryzą – trzeba sięgnąć po odpowiedni środek chemiczny. Zanim jednak posuniemy się do tego, spróbujmy zebrać i unieszkodliwić owady za pomocą domowego odkurzacza. Dokładne odkurzenie zakamarków, w których się gromadzą powinno przynieść pozytywne rezultaty. Zaraz po tym zabiegu koniecznie wyrzućmy lub opróżnijmy worek od odkurzacza do śmietnika znajdującego się na zewnątrz.

Przy obecności biedronek azjatyckich w domu (nawet pojedynczych egzemplarzy) warto też zachować pewne zasady higieny. Przede wszystkim nie przechowujmy żywności bez przykrycia i częściej przecierajmy stół, przy którym spożywamy posiłki. Zaś po każdorazowym bezpośrednim kontakcie z owadem – myjmy starannie ręce! Ulgę po ewentualnym ukąszeniu powinno przynieść wypicie wapna.

Dowiedz się: Jak zwalczać mole spożywcze i ubraniowe

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także