Biokominek - ciepło i nastrój

biokominekMiłośnicy kominków ograniczeni miejscem i istniejącymi instalacjami (np. w mieszkaniu w bloku) mogą znaleźć teraz dobre dla siebie rozwiązanie. Biokominek nie ma ma praktycznie żadnych wymagań co do lokalizacji, i może być uzupełniającym źródłem ciepła, co więcej nadaje się do wykorzystania jako źródło aromaterapii.

Biokominek, innowacyjny produkt firmy Planika Decor, umożliwia zastosowanie kominka bez specjalnej instalacji kominowej. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki specjalnej technologii spalania - nie jest wytwarzany dym, spaliny ani popiół. Zapewnione jest spalanie całkowite (brak dymu, sadzy i popiołu). Produktami spalania są dwutlenek węgla i para wodna.Wytwarzane są one w proporcjach podobnych do proporcji tych składników w powietrzu wydychanym przez człowieka. Dzięki temu mogą być odprowadzane przez dobrze funkcjonującą wentylację naturalną.

Spalanie w biokominku
Spalaniu podlega specjalne biopaliwo, dostarczane w postaci płynnej o nazwie handlowej Fanola (posiada atest PZH). Dzięki jego składowi możliwe jest pełne spalanie bez udziału drewna. Paliwo ma wysoką wydajność. Litr paliwa pozwala (zależnie od intensywności płomienia) na podtrzymywanie płomienia przez 2 do 5 godzin. Jest to bardzo skuteczne uzupełnienie głównego systemu grzewczego. Dla efektu wizualnego w biokominku można umieścić ceramiczne "polana" naśladujące gałązki i kłody drewniane. Do kominka potrzebne będą: polana ceramiczne, lejek i zapalniczka, biopaliwo.

akcesoria kominkowe

Budowa biokominka
Palenisko biokominka wykonane jest ze specjalnej stali nierdzewnej. Dwuwarstwowa konstrukcja zabezpiecza przed wyciekiem paliwa. Ścianki boczne i ściana tylna stanowią promiennik ciepła. Palenisko jest też wyposażone w zasuwę, która umożliwia regulację intensywności płomienia. Biokominek jest też wyposażony w deflektor, którego zadaniem jest kierowanie strumieniem ciepłego powietrza we właściwą stronę. Kominek może też mieć szklane drzwi (rozwiązanie opcjonalne). Ważne z estetycznego punktu widzenia jest wykończenie kominka, czyli obudowa.

komienek do każdego wnętrzaCo potrafi biokominek?
Biokominek można stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, pod warunkiem zapewnienia prawidłowej wentylacji. Nie musi być podłączony do instalacji wylotu spalin. Co więcej, ze względu na "meblową" konstrukcję jest mobilny - można go przestawiać w dowolne miejsce. Biokominki mogą pełnić rolę źródła ciepła. Jego koszty są niewielkie, ponieważ 100% energii pochodzącej ze spalania kierowane jest na pomieszczenie, a nie ucieka przez komin. Dlatego bardzo szybko odczuwany jest wzrost temperatury (już po kilku minutach od zapalenia kominka). Oprócz tego bardzo ciekawą funkcją jest poprawa wilgotności powietrza w stosunku do takich źródeł ciepła jak kaloryfery czy grzejniki elektryczne. W sezonie grzewczym przesuszone powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu jest znaną bolączką, dlatego możliwość nawilżenia go jest bardzo cenna. Poza tym powietrze można nasycić olejkami eterycznymi (substancjami aromaterapeutycznymi). Osiąga się to dzięki umieszczeniu w kominku naczynia z odpowiednim preparatem. Lotne cząsteczki olejku łączą się z wytwarzaną parą wodną, dzięki czemu powietrze stopniowo nasyca się aromatem i oddziałuje na nasze samopoczucie i zdrowie.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Planika Decor

Polecamy Ci również

Zobacz także