Biuro w domu

Biuro pod skosem (fot. DIVA)Coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu. Zorganizowanie domowego biura nie jest rzeczą łatwą.

Urządzając gabinet, trzeba pamiętać nie tylko o jego odpowiednim wystroju, ale i funkcjonalności, bo od niej w znacznej mierze zależy efektywność naszej pracy.

Wydawałoby się, że wystarczy tylko biurko, które postawimy w dowolnym miejscu. Jednak, jeśli chcemy mieć idealne miejsce do pracy, które będzie sprzyjać wysiłkowi umysłowemu warto skorzystać z naszych wskazówek. Pamiętaj o tym, by miejsce do pracy nie znajdowało się w sypialni, gdyż będzie rozpraszać, a z kolei w czasie zasypiania będziesz myśleć o niedokończonych obowiązkach.

Postaw na kolor
Zacznij od ścian. Pomaluj je na taki kolor, który nie będzie drażnił ani rozpraszał, a sprawi, że się odprężysz i skupisz na wykonywanych czynnościach. W tej roli dobrze sprawdzą się wszystkie odcienie beżu i brązów, ale również ciepłe zielenie.

Wybierz odpowiednie meble
Drugą ważną sprawą są meble. Kluczowym elementem gabinetu jest biurko, które możemy kupić w formie gotowej lub skompletować z dowolnej kombinacji nóg i blatów. Na rynku dostępne są również biurka regulowane. Najtańsze biurka z wysuwanym blatem na klawiaturę możemy znaleźć już za kilkadziesiąt złotych. Droższe modele to wydatek rzędu 1,5 tys. złotych. Biurko ustaw tuż przy oknie, a najlepiej tyłem do niego, tak, by nie rozpraszało cię to, co dzieje się za nim, a słońce nie raziło w oczy. Poza tym taka ewentualność da ci możliwość kontrolowania tego, co dzieje się w pomieszczeniu.

Jednak nie wystarczy tylko biurko. Przydadzą się również szafki oraz półki. Niezastąpionym meblem jest komoda na kółkach, którą ustawić pod biurkiem lub obok niego. Ilość mebli zależy głównie od potrzeb i od tego, jaki rodzaj pracy wykonujesz. Trochę inaczej wygląda miejsce do pracy dla dziennikarza, informatyka, księgowej czy psychoterapeuty. W tym ostatnim przypadku niezastąpiona jest leżanka lub wygodny fotel. Meble rozstaw tak, by wszystkie potrzebne rzeczy były w zasięgu ręki i wzroku.
Na fotelu spędzać będziemy najwięcej czasu, dlatego powinien on być regulowany, dopasowany do krzywizn kręgosłupa. Warto zainwestować w model wyposażony w zagłówek i podnóżek zapewniający prawidłowe krążenie krwi.

Zadbaj o światło
Miejsce do pracy powinno być dobrze oświetlone. Sztuczne światło powinno być zbliżone do naturalnego. Nie zapomnij o lampce na biurku. Jeśli piszesz prawą ręką powinna być ustawiona po lewej stronie. Jeżeli zaś lewą to wtedy lampka powinna stać po prawej stronie biurka.

Odpowiednio posegregowane dokumenty to oszczędność czasu i nerwów. Domownicy powinni wiedzieć, że szafki z materiałami to przestrzeń ograniczonego dostępu. Dlatego warto zaopatrzyć się w szereg segregatorów i teczek na akta, najlepiej zamykanych na kluczyk. Można też wykorzystać gotowe systemy do zarządzania dokumentami podręcznymi. Najefektywniejsze jest zastosowanie trzech kolorów, które wystarczają do oznaczenia najważniejszych obszarów działalności, a przede wszystkim są łatwe do zapamiętania i rozróżnienia. Wiele firm oferuje materiały biurowe w trzech doskonale widocznych barwach: czerwonej, niebieskiej i żółtej.

Stworzenie domowego biura i łączenie pracy zawodowej z rodziną, zwłaszcza pod tym samym dachem wymaga ogromnej dyscypliny. Dlatego, przed podjęciem decyzji rozważ wszystkie
za i przeciw.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Tikkurila

Polecamy Ci również

Zobacz także