Biuro - wygoda przede wszystkim

O ergonomię i wygodę miejsca pracy warto dbać, niezależnie od tego, czy urządzamy wieloosobowe biuro, czy własny gabinet.

Styl się liczy i temu nie da się zaprzeczyć. Młodzi, kreatywni przedstawiciele wolnych zawodów miejsce pracy urządzają zazwyczaj dynamicznie i nowocześnie. Przedstawiciele profesji uznawanych za prestiżowe - prawnicy, politycy - przy aranżacji gabinetów preferują styl klasyczny. Niezależnie
od stylu warto jednak dbać, by meble w biurze były wysokiej jakości, co podkreśla profesjonalizm gospodarza. Urządzając biuro nie wolno też zapomnieć, że jest to miejsce pracy, w którym spędzamy co najmniej kilka godzin dziennie, zatem przede wszystkim powinno być tak urządzone, aby maksymalnie ułatwić wykonywanie zadań. 

fot. Black Red White fot. Black Red White

Biurko to podstawa
Musi być na tyle duże, by zmieścił się na nim monitor i klawiatura lub laptop oraz abyśmy mogli podczas pracy wsunąć się pod blat na tyle głęboko, aby oprzeć na nim nadgarstki i łokcie. Według najnowszych badań, kładąc klawiaturę na blacie biurka, zamiast na wysuwanej półce, mniej obciążamy kręgosłup. Między monitorem a przednią krawędzią stołu nie powinno być mniej niż 60 cm odległości.
Warto również pomyśleć o zakupie modelu z regulowaną wysokością blatu - będzie można dostosować go do wzrostu użytkownika. W standardowych modelach blat umieszczony jest na wysokości 72-75 cm.

fot. Black Red White fot. Diva

Krzesło tyłem do ściany
Drugi, równie ważny, jak biurko, element to wybór odpowiedniego fotela. Najwygodniejsze jest krzesło obrotowe z miękkim oparciem o regulowanej wysokości i wychyleniu oraz wyściełanym siedzeniem z regulacją wysokości i pochylenia. Mechanizm obrotowy powinien pozwalać na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem. Zasady ergonomii wymagają również, by krzesło miało krótkie poręcze pod łokcie (najlepiej przesuwane). Wysokość siedziska standardowych krzeseł można regulować w zakresie od 38 do 55 cm. Uwaga - projektując biuro warto zadbać, by krzesło stało tyłem do ściany, nie zaś do okna. W przeciwnym wypadku w pracy będzie nam często przeszkadzał własny cień na biurku.

fot. Meblomex fot. Meblomex

Oświetlenie ma znaczenie
Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze to element, o którym projektanci często zapominają. Efektem są problemy z koncentracją i bóle głowy spowodowane refleksami światła w monitorze. Tymczasem ekran powinien stać tyłem lub bokiem do okna. Na klawiaturę musi padać światło o większym natężeniu niż na monitor. Biurko powinno być oświetlone z boku – najlepiej z lewej strony lub z góry. Jaskrawość ekranu monitora warto ponadto zrównoważyć słabszymi lampkami umieszczonymi w pobliżu, jednak tak, by nie skupiały na sobie wzroku i nie odbijały się w ekranie.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Karolina Malczewska

Zdjęcia: Black Red White, Diva, Meblomex

Polecamy Ci również

Zobacz także