Ceramiczna płyta gazowa - gotowanie bez płomieni

0
Gotowanie na gazie
Ceramiczne kuchnie gazowe są produktami, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze, a przy okazji wyglądają nowocześnie.

Wybór płyty do gotowania to jedna z ważniejszych decyzji, które podejmuje się na etapie urządzania kuchni. Aktualna oferta rynkowa daje kilka możliwości w powyższym zakresie, a jedną z nich jest bezpłomieniowa płyta gazowa. To stosunkowo nowy i jeszcze mało znany produkt. Przyjrzyjmy się mu zatem bliżej.

Gotowanie na gazie jest powszechnie znane już od pokoleń. Kuchenki gazowe nie kosztują wiele, podobnie co ich eksploatacja. Ponadto, tradycjonaliści uważają, że potrawy przyrządzone na ogniu smakują lepiej. Jednak użytkowanie palnikowych płyt gazowych nie należy do najbezpieczniejszych. Sporo do życzenia pozostawia również ich niezbyt oryginalny wygląd zewnętrzny oraz trudność z utrzymaniem urządzenia w należytym stanie higienicznym. Te oraz inne niedogodności wyeliminowano poprzez wydanie na rynek płyty grzewczej zasilanej gazem, ale działającej bezpłomieniowo. Nabycie takiego produktu z pewnością powinny rozważyć osoby, które chcą stworzyć oryginalną, minimalistyczną kuchnię i dalej do gotowania używać niedrogiego paliwa, jakim jest gaz.

Płyty typu „gaz pod szkłem” – oszczędność i ekologia

Gotowanie na gazie zawsze było i nadal jest ekonomiczną formą przyrządzania posiłków w domach. Warto jednak zauważyć, że przy wykorzystaniu tradycyjnych płyt lub kuchenek zasilanych tym paliwem dochodzi do znacznych jego strat. W procesie obróbki termicznej potrawy, zużywa się bowiem tylko do 50% całości wytworzonej energii. Pozostała jej część jest zwyczajnie marnowana.

Przeczytaj: Dlaczego sprzęty AGD i RTV psują się coraz szybciej

W innowacyjnych bezpłomieniowych płytach gazowych zastosowano technologię umożliwiającą zaoszczędzenie na gazie dodatkowych 30 – 50%. Temperatura spalania paliwa wynosi w tym przypadku około 800˚C, co pozwala dopalić wszystkie składniki gazu (także te trudnopalne). Dzięki temu oszczędza się jego zużycie i dodatkowo gotuje w sposób ekologiczny. Tak wysoka temperatura spalania pozwala bowiem na ograniczenie ilości tlenku węgla w spalinach. Przekłada się to bezpośrednio na niewyczuwalność specyficznego zapachu w kuchni oraz na brak tłustych zanieczyszczeń (uporczywie pojawiających się na meblach, sprzętach AGD, rzadziej używanych naczyniach, itp.).

Jeszcze jednym elementem mającym wpływ na oszczędność paliwa zasilającego jest wyposażenie płyt w dodatkowe pole, zwane darmowym palnikiem. Jest to miejsce, przez które gorące spaliny przechodzą w taki sposób, że można ponownie wykorzystywać energię gazu. Temperatura dodatkowego pola nie jest wprawdzie na tyle wysoka, by pozwalała na przeprowadzenie całego procesu gotowania, ale z powodzeniem wystarcza na podgrzanie czy ostateczne dogotowanie potraw.

Zobacz: Kolorowy sprzęt AGD - pastelowe kuchenki

Nowoczesny wygląd i bezpieczeństwo użytkowania bezpłomieniowych płyt gazowych

Bezpłomieniowe płyty gazowe nie bez powodu uznaje się za klasykę oprawioną w nowoczesną formę. Umieszczenie palników pod szklaną lub ceramiczną taflą sprawia, że urządzenie prezentuje się elegancko i nowocześnie. Dzięki temu doskonale pasuje do wnętrz minimalistycznych i industrialnych. Prostota oraz uniwersalność omawianych płyt pozwala też na łatwe zestawianie ich z pozostałymi sprzętami AGD oraz meblami przygotowywanymi pod zabudowy kuchenne. Dodatkowo, gładkość powierzchni grzewczej nie pozostaje obojętna wobec utrzymywania urządzenia w należytej czystości. Innowacyjne płyty gazowe czyści się podobnie, co ich odpowiedniki zasilane energią elektryczną.

Odrębną kwestię stanowi bezpieczeństwo użytkowania. Brak otwartego płomienia eliminuje w sposób oczywisty możliwość podpaleń czy poparzeń. Ponadto, grzałki znajdujące się pod ceramiką posiadają zabezpieczenia przed rozszczelnieniem instalacji i niekontrolowanym wyciekiem gazu. Niektóre ceramiczne płyty gazowe wzbogaca się też w dodatkową funkcję energooszczędności oraz wyposaża bogato w elektronikę sterującą. W panelach mogą znajdować się możliwości różnorodnych udogodnień, właściwych dla AGD produkowanego na miarę XXI wieku.

To Cię zainteresuje: Jak korzystać z kuchenki mikrofalowej

Ceramiczne płyty gazowe – czyżby były to urządzenia pozbawione wad?

Ceramiczne lub szklane płyty gazowe bez wątpienia są produktami godnymi zauważenia. Urządzenia cechuje ekonomiczna i bezpieczna eksploatacja oraz design, jakiego aktualnie oczekujemy od oferowanych nam urządzeń gospodarstwa domowego. Wobec tego trudno jest wskazać poważne wady tych produktów. Wciąż są to jednak urządzenia gazowe, co o ile dla jednych z nas może stanowić wadę, o tyle dla innych będzie zaletą. Płyty zasila się gazem ziemnym lub mieszaniną propan-butanu dostępną w 11 kg butlach. Warto zauważyć, że w nowych mieszkaniach coraz częściej brak jest stałych przyłączy gazowych. Wykonanie instalacji na własną rękę to wydatek na poziomie przynajmniej kilku tysięcy złotych. Zaś posiadanie w domu butli z gazem wciąż w wielu kręgach uchodzi za niezbyt bezpieczne, a jej wymiana bywa kojarzona z licznymi przeszkodami i niedogodnościami. Wprawdzie nie są to do końca słuszne teorie, ale osoby, które tak uważają postawią pewnie na elektryczną płytę grzewczą.

Inny czynnik, który również można zaliczyć na niekorzyść bezpłomieniowych płyt gazowych to koszt ich zakupu. Ceny tego rodzaju urządzeń zaczynają się od 1 tys. zł. Jednak nabycie bardziej rozbudowanego elektronicznie sprzętu może generować nawet kilkutysięczny uszczerbek w naszym portfelu. To wciąż sporo więcej niż wynoszą obowiązujące ceny tradycyjnych płyt ceramicznych zasilanych energią elektryczną.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także