Choinka zero waste – DIY. Ekologiczne pomysły na święta

0
Choinka zero waste – DIY. Ekologiczne pomysły na święta
Choinka ze starych desek to świetna propozycja dla osób, które propagują styl zero waste.

Kiedyś choinka musiała być żywa, udekorowana różnokolorowymi bombkami i ozdobami. Musiała także pięknie pachnieć i być duża. Obecnie to oryginalne drzewko niekoniecznie żywe, ale przede wszystkim pasujące do wnętrza i stylu życia.

Świąteczne trendy – choinka zero waste

To, że trzeba być eko, każdy wie. W prawie każdym domu segregacja śmieci to podstawa. Niektórzy idą o krok dalej i żyją w zgodzie z zasadą zero waste. Co do słownie oznacza zero marnowania śmieci. Dlatego coraz mniej używamy jednorazowych, plastikowych rzeczy, do sklepu chodzimy z materiałowymi siatkami, wielokrotnego użycia, a na kawę z własnym kubkiem. W trosce o naszą planetę, środowisko i najbliższe otoczenie, coraz więcej ludzi kieruje się zasadą 5R - Refuse – odmawiaj tego, czego nie potrzebujesz; Reduce – ograniczaj to, z czego na co dzień korzystasz; Reuse – używaj ponownie tych przedmiotów, które już masz; Recycle – segreguj i oddawaj do przerobienia to, czego nie możesz już wykorzystać oraz Rot – kompostuj odpady organiczne. Dlatego dla tych, którzy chcą być wierni swojej ekologicznej duszy, proponujemy choinkę zero waste do samodzielnego wykonania.

Polecamy: Choinka na pniu – czym jest, ile kosztuje, jak zrobić ją samemu

Ekologiczna choinka

Idąc z duchem czasu zamiast tradycyjnej choinki, możemy ją zastąpić całkowicie ekologiczną i wykonaną własnymi rękami. Inspiracji jest wiele. Wszystko zależy tylko od nas samych. Wystarczy trochę kreatywności i możemy wyczarować wspaniałą choinkę ze starych, suchych gałęzi, ozdobionych ekobombkami. Jeżeli nasza wyobraźnia na to pozwala to tak naprawdę zwykła drewniana drabina odpowiednio przystrojona może być piękną ekologiczną choinką. Majsterkowicze mogą pójść o krok dalej i wykorzystać stare deski, listwy przypodłogowe, oryginalne zamki, gałki czy uchwyty, które zalegają w garażach i wykorzystać je wykonując piękną, oryginalną i przede wszystkim w duchu zero waste choinkę.

Zobacz także: Beton dekoracyjny i ozdobny – dekoracje do domu nie tylko na święta

Choinka – zrób to sam – wykonanie

Propozycja choinki zero waste będzie wykonana z rzeczy, które już jesteśmy w posiadaniu i które zalegają w naszych piwnicach lub sąsiadów. Do zrobienia drzewka bożonarodzeniowego potrzebujemy deski i listwy, które mogły zostać po ostatnim remoncie. Podstawą choinki będzie drewniany stelaż. Potrzebujemy oszacować, ile materiału będziemy potrzebować. Jeżeli już zgromadziliśmy potrzebne rzeczy, wówczas należy ułożyć je na płaskiej powierzchni tak, aby imitowały kształt drzewka (znacznie łatwiej nam będzie, jak zrobimy szkic/szablon na papierze) następnie docinamy. Przycięte deski szlifujemy po całej długości. Całość malujemy na dowolny kolor, może to być w tradycyjnym zielonym kolorze lub w takim, który będzie pasował nam do wnętrza. Farbę nakładajmy stopniowo i koniecznie dwie warstwy. Chcąc uzyskać naturalny wygląd naszej drewnianej choinki, podczas malowania zastosujmy różne techniki, uzyskując efekt tzw. przecierki. Na rynku dostępnych jest wiele farb, które pomogą uzyskać oczekiwany efekt.

Kiedy już deski całkowicie wyschły, należy je ze sobą połączyć. Wykorzystajmy do tego kantówki i wkrętów. Od tyłu mocujemy wszystkie elementy. Tak przygotowaną choinkę możemy dodatkowo przetrzeć papierem ściernym, do uzyskania zamierzonego efektu postarzenia. Na sam koniec pozostaje nam przystrojenie choinki. W tym celu użyjmy najoryginalniejszych rzeczy, jakie mamy w domu, czyli zasuwki do drzwi, gałki ze starych mebli czy ozdobne haki i stare wieszaki. Taka choinka z pewnością posłuży nam wiele lat, będzie zaskakująca, zachwycająca i przede wszystkim w pełni ekologiczna.

Polecamy: Mech jako dekoracja ściany. Pomysł na oryginalną ozdobę ścian

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzuna Dębek

Źródło: Dom z duszą

Polecamy Ci również

Zobacz także