Ciepła podłoga bez kłopotów

Decydując się na ogrzewanie podłogowe pamiętajmy, że o bezawaryjnym działaniu podłogówki decyduje wiele elementów. Radzimy na co zwrócić uwagę przy zakupie podłogówki.

ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe jest znacznie trudniejsze w wykonaniu niż instalacja grzejnikowa. Poza tym bardzo trudno będzie nam naprawić ewentualne błędy – nie można po prostu wymienić jakiegoś elementu, instalacja znajduje się bowiem pod podłogą i jest zalana jastrychem. Dlatego najważniejsze jest dokładne przemyślenie całej inwestycji przed zakupem, a potem zadbanie o właściwe wykonanie. Podstawowe elementy, które zadecydują o jakości naszej ciepłej podłogi to dobry projekt instalacji, wybór markowego i kompletnego systemu, fachowe wykonawstwo oraz gwarancja i dopełnienie jej warunków. Producenci markowych systemów ogrzewania podłogowego dbają nie tylko o wysoką jakość wszystkich elementów systemu, ale także zapewniają wsparcie techniczne i doradztwo w każdej sprawie. Poza tym polecą nam wykonawcę, który jest przeszkolony i gwarantuje prawidłowe wykonanie podłogówki.

Profesjonalna podstawa
Instalacja ogrzewania podłogowego bezwzględnie powinna być zaplanowana przez projektanta instalacji sanitarnych. Obliczy on zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia, uwzględniając rozkład pokoju, liczbę i wielkość okien oraz liczbę np. ścian zewnętrznych. Na podstawie tych danych zdecyduje o sposobie ułożenia rur grzejnych w podłodze i ich gęstości. Nie pozwólmy, aby instalator układał podłogówkę, bez projektu. Co prawda doświadczeni wykonawcy często są w stanie samodzielnie obliczyć konieczną moc ogrzewania podłogowego, jednak nie powinni ponosić za to odpowiedzialności. Łatwo tu o błąd, wynikający na przykład z niedoszacowania wielkości okien, i już mamy problem – podłogówka nie grzeje wystarczająco. Poprawki zwykle są bardzo trudne  do wykonania lub wręcz niemożliwe bez zniszczenia istniejącej podłogi.

System na miarę
Kolejny krok to decyzja, jaki system kupimy. Lepiej zdecydować się na produkt markowy. Pamiętajmy przy tym, że ogrzewanie podłogowe składa się z wielu różnych elementów: od izolacji, rur grzejnych po rozdzielacze oraz materiały montażowe. Jakość każdego z tych elementów ma niebagatelne znaczenie. Ważne jest także, aby idealnie się uzupełniały i pasowały do siebie. Najlepiej jest więc zdecydować się na cały system od jednego producenta. Często jest to warunek otrzymania gwarancji na ogrzewanie podłogowe, żaden producent nie może bowiem odpowiadać za elementy nie pochodzące od niego. Wszystkie elementy systemu ogrzewania podłogowego muszą odpowiadać przepisom, mieć deklaracje zgodności lub aprobaty techniczne oraz atesty higieniczne. Nawet domieszki do betonu poprawiające jego elastyczność podlegają tym wymaganiom. Dla naszego bezpieczeństwa najlepiej jest więc zadbać, aby wszystkie elementy były markowe. Wtedy mamy pewność, że każdy z nich odpowiada właściwej normie. Porozmawiajmy więc z instalatorem i sprawdzajmy oznaczenia na produktach. Przykład: firma Rettig Heating, producent ogrzewania podłogowego Purmo, oznacza swoje produkty charakterystycznym logo z kotkiem. Izolacja termiczna nosi nazwę Rolljet widoczną na folii, rury zaś są pakowane w oznaczone kartony. Elementy systemowe: rozdzielacze, szafki rozdzielaczowe mają oznaczenia wytłoczone lub naklejone. Taśma izolacyjna brzegowa ma na fartuchu nadruk z logo Purmo i jest pakowana w worki foliowe z etykietą.

Wykonawca na wagę złota
ciepła podłogaProfesjonalne ułożenie podłogówki to klucz do sukcesu. Nie jest to łatwa sprawa, dlatego warto poszukać doświadczonej ekipy i nie kierować się tylko ceną wykonawstwa. Dobrzy producenci szkolą instalatorów w zakresie stosowania swoich systemów. Instalatorzy tacy otrzymują oczywiście certyfikaty poświadczające odbyte szkolenia.

Gwarancja
Gwarancja w przypadku ogrzewania podłogowego zazwyczaj obowiązuje tylko wtedy, gdy zastosowaliśmy kompletny system pochodzący od jednego producenta. Sprawdzajmy więc, czy instalator nie stosuje zamienników, które w przyszłości mogą ulec awarii i uniemożliwią nam skorzystanie z gwarancji. Trwałość systemów ogrzewania podłogowego szacuje się na około pół wieku.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Szot

Zdjęcia: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także