Ciepło za rozsądną cenę

Ciepło za rozsądną cenę

Kiedy sezon grzewczy dobiega końca, nadarza się okazja, by podsumować wydatki za ogrzewanie domu bądź mieszkania. Wysokie rachunki sprawiły, że wraz ze śniegiem stopniały oszczędności. Nadchodząca wiosna to dobry czas, by rozplanować niższe koszty ogrzewania na przyszłość.

Ciepło za rozsądną cenę - zdjęcie 1Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Najprostszy z nich, to założyć gruby sweter i skarpetki. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu to jednak nie tylko kwestia komfortu, ale także wydajnej pracy i odpoczynku. Dlatego warto zadbać o to, by życie w naszym domu było wygodne, ale niekoniecznie drogie. Oczywiście o odpowiednie ogrzewanie najlepiej zatroszczyć się na etapie budowy domu. Co jednak zrobić, jeśli technologie budowlane nie są zależne od nas? Wprowadziliśmy się do gotowego mieszkania albo kupiliśmy stary dom? Podstawą efektywnego ogrzewania są szczelne okna i właściwe docieplenie budynku. Warto jednak pamiętać także o tym, że jeśli chcemy w pełni wykorzystać ciepło kaloryferów - nie powinniśmy zasłaniać ich firanami czy meblami. Aby były w pełni wydajne, muszą bez przeszkód oddawać ciepło do pomieszczenia.

30 procent mniej
Koszty ogrzewania to największa część wydatków poniesionych na utrzymanie domu, i właśnie dlatego warto wykorzystać wszystkie możliwe okazje do tego, by obniżyć swoje rachunki. Działanie instalacji grzewczej można usprawnić dzięki regulatorom temperatury. Pozwalają one zaoszczędzić nawet 30 % energii, a pieniądze przeznaczone na zakup sterownika zwracają się już po kilku miesiącach eksploatacji. Jest to zasługa właściwości regulatorów, Auraton, które pozwalają na programowanie trzech poziomów temperatury: dzienną, nocną- inaczej nazywaną ekonomiczną oraz przeciwzamrożeniową. Specjaliści od ogrzewania zgodnie podkreślają, że oszczędne grzanie wyklucza całkowite wyłączanie kaloryferów podczas nieobecności w domu. Ciepło potrzebne do wyrównania temperatury w zbyt wychłodzonym mieszkaniu kosztuje więcej niż stałe utrzymywanie temperatury na niższym poziomie. Dlatego tak istotna jest możliwość zaprogramowania odpowiedniej temperatury na każdy dzień tygodnia zgodnie z naszymi potrzebami.

Poniedziałek...Wtorek...
Ciepło za rozsądną cenę - zdjęcie 2Intensywność zajęć i obowiązków każdego dnia, i różna pora powrotu do domu, uzasadniają zainstalowanie regulatora temperatury. Umożliwia on zaprogramowanie temperatury indywidualnej na każdy dzień tygodnia. Bez większego trudu ogrzewanie naszego domu możemy zgrać z rytmem dnia. Regulatory zapewniają oszczędnościowy tryb ogrzewania w nocy i podczas nieobecności. Auraton 2005 posiada 9 niezależnych programów, stąd dowolna modyfikacja temperatury nie stanowi żadnego problemu. Wykorzystanie możliwości technicznych regulatora pozwala zaoszczędzić "ciepło", a każdy stopień temperatury mniej, zmniejsza opłaty za ogrzewanie o ok. 6%. Zatem nie pozbawiając się domowego "ciepła", możemy przy okazji obniżyć swoje wydatki.

Jakie powinny być optymalne temperatury pomieszczeń mieszkalnych?
"Zdrowa" temperatura dla snu wynosi 18 st. C. Rano - łatwiej wychodzi się spod kołdry, kiedy w sypialni panuje temperatura równa 23 st. Podczas naszej nieobecności (w godz. 9.00 -15. 30) ustawmy 18 st. C. W godzinach 15.30 - 22.00 - w zależności od upodobań - optymalna temperatura powinna być równa 20 - 23 st. C. Podczas dłuższych wyjazdów wystarczy podtrzymanie temperatury przeciwzamrożeniowej na poziomie 7 st. C.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Auraton

Polecamy Ci również

Zobacz także