Co na podłogę w salonie?

Propozycji podłóg jest tak wiele, więc którą wybrać? Która będzie najlepsza? Jaki powinna mieć kolor? Która z podłóg jest najtrwalsza, praktyczna w użytkowaniu i szybko się nie zniszczy?

By podjąć słuszną decyzję, i wybrać podłogę, która będzie nam służyła przez wiele lat trzeba wiedzieć, czym kierować się przy jej wyborze. Zbierzmy jak najwięcej informacji o zaletach
i wadach materiałów używanych do "układania" podłóg – one pomogą nam rozwiać wątpliwości i obawy.

  • Obecnie możemy wyodrębnić podłogi: z litych desek, parkiety, mozaiki, parkiet przemysłowy, panele drewniane lub laminowane.
  • Odmienną  grupę tworzą podłogi kamienne – twarde: z trawertynu,
    z granitu, z łupka, marmuru, itd., oraz te układane z gresu i terakoty.
  • Na podłogi chętnie wybieramy wykładziny miękkie: strzyżone i pętelkowe.
  • Nowością są panele, płytki i wykładziny elastyczne z PVC.

Deski - surowe i zdrowe
Nowe deski nabrały innego wyglądu i różnią się od starych – surowych, którymi dawniej wykładano podłogi w dworkach czy wiejskich chatach. Ich obróbka jest dokładniejsza, a sama deska ma wygładzoną powierzchnię, pokrytą woskiem, lakierem bądź olejem do drewna – ten zabieg zabezpiecza powierzchnię deski, wyostrza  jej naturalny kolor i wzór. Montaż desek polega na łączeniu ich w pióro i wpust, ułożeniu na legarach lub drewnianych belkach; mniejsze przykleja się do podłoża. Deski, tzw. dyle mają różną szerokość i długość. Do ich produkcji używa się drzewa rodzimego i egzotycznego. Prawidłowo ułożona podłoga z desek prezentuje się okazale i  jest trwała. Sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jedyna jej wada to wysoka cena. Deska zakupiona w stanie surowym może być pokryta nietypowym kolorem i wzorami, co w przypadku innych drewnianych podłóg jest niemożliwe.

Może parkiet lub mozaika?
Te rodzaje podłóg różnią się wyraźnie od pozostałych. Na dużych płaszczyznach wyraźnie zarysowuje się wzór ułożony z niewielkich listewek. Tradycyjny parkiet – potocznie nazywany klepką – swój urok ma w sposobie ułożenia deseczek. Te niewielkie rozmiarem deszczułki układa się w cegiełkę lub jodełkę. Jeśli chcemy by podłoga miała  wzór wyraźny, ułóżmy klepkę wykonaną z czereśni, orzecha lub drewna egzotycznego. Te rodzaje drewna mają głęboką barwę i wyraźne słoje tworząc bardzo "elegancką" podłogę. Parkiet o mniej wydatnym wzorze ułożymy z mniej dekoracyjnego drewna, którym jest buk i jesion, sosna, świerk.Ułożenie parkietu oddajmy w ręce dobrego fachowca, gdyż łączenie niewielkich deszczułek wymaga doświadczenia i precyzji. Źle połączone ze sobą deszczułki, sposobem na wpust i pióro i nieprawidłowo przyklejone do podłoża odpadną przy cyklinowaniu. Bezbłędnie ułożony parkiet ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Jest bardzo ładny, a odpowiednio konserwowany przetrwa w nienaruszonym stanie przez lata.

Zbliżona wyglądem do parkietu jest mozaika. Jest to płyta, którą tworzą lamele- listewki z litego drewna, naklejone na siatkę mocującą. Tak przygotowane "formy" przykleja się obok siebie, które tworzą gotowy deseń na podłodze. Mozaika – tak jak parkiet – wymaga cyklinowania, szpachlowania i zabezpieczenia lakierem. Zarówno w przypadku parkietu, jak i mozaiki występuje duża dowolność zestawiania ze sobą różnych rodzajów drewna. Nie bójmy się wyjść poza ramy układania tradycyjnych podłóg. Do dużych pomieszczeń bez obaw planujmy podłogi
z ciemniejszego wyraźnego drewna, wzory bardziej dyskretne dla oka przeznaczmy do wnętrz o mniejszym metrażu.

Niezniszczalny parkiet przemysłowy
To prawda, jest nie do zdarcia, a po ułożeniu wygląda niezwykle efektownie. Parkiet przemysłowy pierwotnie był przeznaczony do obiektów użyteczności publicznej-stąd jego nazwa. Teraz wkracza do prywatnych wnętrz. Jak wygląda? Znane już nam - wąskie deseczki (lamelki) wykonane z litego drewna, układa się ściśle obok siebie, na sztorc i przykleja do podłoża. Następnie cyklinuje się je, pył z cyklinowania miesza się z lakierem i wykorzystuje do wypełnienia szpar. Pozostaje wzmocnienie podłogi lakierem lub olejem. Parkiet przemysłowy produkowany jest z dębu palonego, z drewna tekowego, merbau, acajonu, ipe. Te gatunki drewna są bogate w barwę i desenie. Odważni i z pomysłem – parkietem przemysłowym dekorują fragmenty ścian, który w tym miejscu wygląda równie okazale jak na podłodze. W nowoczesnych wnętrzach staje się popularny.

Panele wszystkim znane
Wśród nich mamy do wyboru panele drewniane lub laminowane. Ich główną zaletą jest nieskomplikowany i szybki montaż, a podłoga po ułożeniu od razu może być użytkowana. Panele drewniane (warstwowe) ułożone na podłożu, nie wymagają cyklinowania i kilkakrotnego lakierowania, gdyż wykończone są fabrycznie. Ich powierzchnia jest polerowana i zabezpieczona kilkunastomilimetrową  warstwą, co umożliwia w przyszłości odnowienie paneli poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie bądź impregnowanie olejem. Panele produkowane są niemal z każdego rodzaju drewna, a te mają różną twardość i wytrzymałość. Najtwardsze są z drewna egzotycznego, dlatego podłogi egzotyczne królują na rynku. Nie ma żadnych przeszkód by stosować je
w pomieszczeniach wilgotnych, czy intensywnie odwiedzanych, jak kuchnie czy łazienki. Panele występują w przeróżnych barwach drewna, co pomaga urządzić wnętrze w określonej tonacji kolorystycznej, nawet tej najbardziej wyszukanej. Drugie z rodziny paneli, pod nazwą laminowane "mają się dobrze" - niezwykle trafnie imitują szlachetne i naturalne gatunki drewna. Równie wygodne i szybkie w układaniu, są dość trwałe, odporne na zniszczenia. Jednakże po latach użytkowania uszkodzonych paneli laminowanych nie możemy odnowić, a jedynie wymienić. Ponadto przy chodzeniu wydają dokuczliwy odgłos co może przeszkadzać domownikom i sąsiadom. Plusem paneli laminowanych jest ich niska cena.

Gwarancja wiecznej podłogi
Taka tkwi w podłogach ułożonych z kamienia. Nieustannie wyglądają tak samo, a przy tym prezentują się elegancko i szlachetnie. Wszystko wokół może ulec zmianie, a podłoga z kamienia pozostanie. Jest jednak kilka małych "ale" , które mogą nas odwieść od pomysłu położenia kamiennych podłóg. Otóż kamienna podłoga sama w sobie jest zimna zarówno optycznie jak
i w dotyku. Trawertyn, łupek , marmur nie są odporne na środki chemiczne i tłuszcze, dlatego wymagają nieustannej pielęgnacji i należy je regularnie konserwować i impregnować. Podłoga
z kamienia to bardzo droga inwestycja, ale są tacy, którzy z niej nie zrezygnują, gdyż wnętrzu przydaje dostojności, a domownikom deje poczucie luksusu.

Terakota, gres
Odkąd się pojawiły, zadomowiły się w określonych wnętrzach (kuchniach, korytarzach, łazienkach) z prostej przyczyny – były funkcjonalne i praktyczne i dekoracyjne. Oferta płytek podłogowych jest bardzo szeroka i jest w czym wybierać i co ważne na każdą kieszeń. Można je komponować z podłogami drewnianymi co staje się standardem na dużych powierzchniach. O podłogę z glazury czy terakoty trzeba dbać, ponieważ łatwo zachodzi brudem. Szczególnego zabezpieczenia specjalnym środkiem wymaga fuga, by zbyt szybko nie traciła koloru i nie wykruszała się.

Wykładziny miękkie
Amatorów takich podłóg nie brakuje. Wykładziny strzyżone lub pętelkowe wyciszają i ocieplają pomieszczenia, a chodzenie po nich boso to sama przyjemność. Oczywiście mogą "gościć na salonach", w sypialniach, w gabinetach do pracy, pokojach dzieci. Wzornictwo wykładzin obejmuje różne style od klasycznych po współczesne. Wykładziny wytwarza się z naturalnej wełny lub innych surowców typu poliamid lub poliester. Te ostanie brzmiące "sztucznie" są bezpieczne,
a producenci dokładają wszelkich starań by były wysokiej jakości - nie ma tu mowy o wykładzinach szkodliwych dla zdrowia. W ofercie wykładzin są również te - produkowane z surowców antyalergicznych.

Wykładziny elastyczne
To grupa wykładzin trwałych odpornych na wilgoć
i nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia, które można łatwo usunąć ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego. Sprawdzą się bez wątpienia w kuchniach i łazienkach. Do powierzchni mieszkalnych przeznaczona jest wykładzina elastyczna – trójwarstwowa wzmocniona od spodu pianką, odporna na odkształcenia. Ważna jest warstwa wierzchnia wykładziny, którą tworzy bezbarwne PVC – grubsza warstwa gwarantuje większą trwałość wykładziny. Producenci zadbali o to by na rynku nie zabrakło wykładzin elastycznych akustycznych, antypoślizgowych oraz ekologicznych wyprodukowanych na bazie składników naturalnych. Wykładziny z PVC mają bogate wzornictwo stylizowane na kamień, drewno nawet egzotyczne, wzory nowoczesne, geometryczne, motywy kwiatowe, z deseniami do pokoi dziecięcych i młodzieżowych. Wykładzinę elastyczną z PVC bez trudu położymy sami bez specjalistycznych narzędzi i zatrudniania fachowca.

Materiał, z którego ułożymy podłogę ma służyć wiele lat i zdobić wnętrze. By całe przedsięwzięcie przyniosło oczekiwane efekty nie pomińmy zagadnień, które mają wpływ na wybór podłogi. Proporcje pomieszczenia, jego kształt, które z barw wolimy, ciepłe czy chłodne, jaki klimat chcemy we wnętrzu stworzyć. Odpowiedzi na te pytania pomogą podjąć słuszną decyzję.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Torlys, housetohome.co.uk, Witex, carpetingbymike-com.

Polecamy Ci również

Zobacz także