Co powinniśmy wiedzieć o oświetleniu LED

Energooszczędne lampy LED w domu
Technologia LED pozwoliła na stworzenie efektywnych, trwałych i bardzo energooszczędnych źródeł światła.

Technologię LED jeszcze niedawno nazywano przyszłością oświetlenia domowego. Teraz to już teraźniejszość. Zalety tej technologii  – trwałość, energooszczędność i różnorodność zastosowań  –  sprawiają, że produkty LED z dnia na dzień stają się coraz powszechniej stosowanymi, podstawowymi źródłami światła już nie tylko we wnętrzach, lecz także w wielu innych obszarach oświetlenia.

Co to jest oświetlenie LED

Dziś mamy niewątpliwie do czynienia z rewolucją LED. To, co jeszcze niedawno było nowinką technologiczną, odkryciem uhonorowanym w 2014 roku Nagrodą Nobla, dziś staje się coraz bardziej naszą rzeczywistością. Ale odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego LED-y to rzeczywiście przełomowy wynalazek dla ludzkości?
LED czyli Light Emitting Diode to po prostu dioda emitująca światło, inaczej dioda elektroluminescencyjna. Ale technologię LED pojmuje się znacznie szerzej – obejmuje ona różnego rodzaju produkty, m.in. pojedyncze diody elektroluminescencyjne, moduły LED, lampy i oprawy oświetleniowe. Przeciętny konsument na co dzień ma raczej do czynienia z tymi ostatnimi, czyli lampami LED (potocznie, choć nieprawidłowo, nazywanymi żarówkami LED) oraz z oprawami LED – gotowymi produktami, dzięki którym można nowocześnie oświetlić dom lub otoczenie. Warto jednak wiedzieć, że technologia LED, dzięki swoim niewątpliwym zaletom, jest coraz powszechniej stosowana również w wielu innych obszarach jak np. oświetlenie i iluminacje budynków, oświetlenie uliczne, samochodowe, reklamowe, nie wspominając o urządzeniach medycznych czy telewizorach.
Według Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk wynalazek badaczy przyczynił się do rewolucji w technologii oświetlenia. Lampy żarowe rozświetliły wiek XX. XXI zostanie rozświetlony przez LED napisano w argumentacji przyznania nagrody Nobla. Opracowana w latach 90. XX wieku przez japońskich naukowców dioda o niebieskim świetle była niezbędna do stworzenia diod elektroluminescencyjnych wytwarzających światło barwy białej, które coraz szerzej wkraczają nie tylko do domów, lecz także stają się podstawowym źródłem światła w wielu innych obszarach.

Najważniejsze zalety lamp LED

Najważniejszą zaletą oświetlenia LED jest znacząco mniejsze zużycie energii (nawet do 90%) niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Jest to najważniejsza korzyść z punktu widzenia gospodarstw domowych. Ponadto źródła LED są nadzwyczaj trwałe, mogą świecić nawet przez 25 tys. godzin, czyli do 25 lat (przy założeniu ok. 2,5-3 godzin pracy dziennie). Dla porównania – zwykła żarówka ma trwałość wynoszącą 1000 godzin.
W zestawieniu z innymi energooszczędnymi źródłami światła, lampy LED są także znacznie bardziej odporne na częste włączania / wyłączania i wahania napięcia. Ze względu na różnorodność kształtów (klasyczny, kulkowy, świecowy), a także typowe trzonki (E14 i E27), można je stosować w tradycyjnych oprawach jako zamienniki klasycznych żarówek (np. popularnej „60”). Na rynku oferowane są także zamienniki żarówek reflektorowych i reflektorowych żarówek halogenowych. W porównaniu z innymi energooszczędnymi źródłami światła LED-y nie emitują promieniowania UV oraz podczerwonego, stąd coraz częściej wykorzystuje się je przy oświetleniu eksponatów w muzeach. Możliwość dobierania różnych barw światła – łącznie z dynamiczną zmianą barw oświetlenia, łatwe wbudowywanie w meble i inne elementy budowlane to dodatkowe atuty technologii LED. Wszystkie produkty OSRAM mają gwarancję producenta od 3 do 4 lat w zależności od modelu.

 Zalety lamp LED:

  • wysokie i stabilne natężenie światła
  • jednorodna barwa światła (binowanie)
  • wysoki wskaźnik oddawania barw Ra>80
  • wysoka skuteczność świetlna (duży współczynnik Im/W)
  • oznakowanie CE – spełnia wymagania użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska
  • bardzo szeroki asortyment zamienników tradycyjnych żarówek
  • produkcja w Europie
  • solidna konstrukcja i elektroniczna izolacja
  • bezpieczne i niezawodne
  • szeroki wybór barwy światła: 2700 K, 3000 K, 4000 K

LED portfolio Osram

Firma OSRAM stale poszerza swoją ofertę produktów z wykorzystaniem technologii LED. Asortyment zawiera ponad 100 różnych zamienników LED dla wszystkich klasycznych źródeł światła, a oferta obejmuje lampy w tradycyjnym, kulkowym i świecowym kształcie, a także reflektorowe o różnych parametrach i właściwościach.
Ostatnio hitem sprzedaży jest nowatorski system sterowania światłem LIGHTIFY. Jest to rozwiązanie, pozwalające konfigurować niezliczone wersje scenariuszy oświetleniowych – a to wszystko dzięki funkcji dynamicznego sterowania w zakresie odcieni bieli i kolorów RGB. Program łatwo łączy się z sieciami WLAN i można nim sterować z dowolnego miejsca przy pomocy specjalnej aplikacji w smartfonie lub tablecie. Zestaw  zawiera innowacyjne lampy i oprawy, a wyboru iluminacji można dokonywać na podstawie zdjęć. Można też zaprogramować system na włączanie poszczególnych punktów świetlnych podczas naszej nieobecności w domu, co jest swoistym zabezpieczeniem przed włamaniem.

W ofercie OSRAM znajdziemy zamienniki tradycyjnych żarówek o mocy od 15 aż do 100 W oraz żarówek halogenowych od 20 do 85 W. Na szczególną uwagę zasługuje lampa LED STAR Classic A75 z matową bańką, w pełni zastępująca tradycyjną żarówkę o mocy 75 W. Jej znamionowy strumień świetlny wynosi aż 1055 lm. Zużywa zaledwie 13,5 W i pozwala na ograniczenie wydatków za energię elektryczną nawet o 80 proc.
Warto zwrócić także uwagę na najpopularniejsze produkty: LED STAR Classic A60 – lampę, która zużywając zaledwie 10 W, wytwarza taką samą ilość światła jak klasyczna żarówka o mocy 60 W oraz LED STAR Classic A40 – zamiennik tradycyjnych źródeł światła o mocy 40 W. Klienci mają do wyboru wersje z przezroczystą i matową bańką. W przezroczystych lampach zastosowany został specjalny dyfuzor, który pozwala uzyskać bardzo równomierny rozsył światła i wyjątkowy komfort użytkowania.
Ważne nowości pojawiły się również w grupie produktów w kształcie świecy. Są to lampy B40 oraz BA40 w wersji przezroczystej. Typ B40 zużywa 6 W, a strumień świetlny wynosi 470 lumenów. OSRAM LED STAR Classic BA40 jest lampą, która ze względu na swój nietypowy kształt – świecy na wietrze – idealnie sprawdzi się w oprawach dekoracyjnych. Ma moc 6,7 W i strumień świetlny na poziomie 470 lumenów.
Wśród zamienników żarówek halogenowych warto zainteresować się lampami PAR 16 50 i MR 16 35. Pierwsza ma moc 7 W i zastępuje tradycyjne produkty o mocy 50 W z trzonkiem GU10, a druga, o takiej samej mocy (7 W) z trzonkiem GU5.3, jest zamiennikiem żarówek MR 16 o mocy 35 W.

Wszystkie produkty charakteryzuje wysoki wskaźnik oddawania barw, jednolita barwa światła, szeroki kąt rozsyłu światła, energooszczędność i wyjątkowa trwałość na poziomie nawet 15 lat (15 000 godzin). W zależności od miejsca przeznaczenia, konsumenci mogą wybierać lampy z ciepłobiałą (2700 K) lub chłodnobiałą (4000 K) barwą światła. Produkty z serii LED STAR dostępne są w przystępnej cenie, a producent udziela na nie 3-letniej gwarancji.

Więcej informacji o technologii LED:
www.ledosram.pl
www.youtube.com/OsramPol
www.facebook.com/OSRAMpl

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: OSRAM

Polecamy Ci również

Zobacz także