Czas na malowanie

1
Malowanie ścian
Aby móc się pochwalić pięknie pomalowanymi ścianami to musimy zaopatrzyć się w dobre farby i narzędzia do malowania.

Letnie miesiące kojarzą się z wypoczynkiem na plaży, wyjazdami w góry i…. remontami. Dla wielu z nas wakacje to gorący okres nie tylko ze względu na wysokie temperatury. Lato często wykorzystujemy do przeprowadzenia poważniejszych remontów lub do odświeżenie mieszkania. W tym drugim przypadku ograniczamy się najczęściej do malowania. Nie jest to banalnie proste zadanie, ale po odpowiednich przygotowaniach poradzimy sobie z nim sami, bez pomocy fachowca.

Jeżeli to Twoje pierwsze samodzielne malowanie wybierz raczej farbę, którą można stosować na niezagruntowanych powierzchniach. To oszczędzi Ci czasu i pracy. Pamiętaj jednak, że ściany z pęknięciami czy ubytkami wymagają jednak szpachlowania lub gruntowania. Rozważ skorzystanie z testerów farb. Kolor w konkretnym pomieszczeniu i oświetleniu zawsze wygląda nieco inaczej niż na próbniku. Zdecydowanie lepiej zmienić zdanie po zużyciu testera niż kilku litrów farby.

Niezbędne narzędzia

Kolejny krok to wybór odpowiednich narzędzi. Zaopatrz się w:
  • Wałek do malowania płaszczyzn o szer. ok 20 cm, długość runa ok. 1 cm.
  • Pędzel do odcinania kąta między ścianą z sufitem (czyli do malowania wąskiego paska pomiędzy ścianą a sufitem).
  • Mały wałek na wkłady o szerokości ok 10 cm, długość runa ok. 1 cm, do wygładzania smug powstałych przy odcinaniu krawędzi.
  • Teleskopowy trzonek do wałka lub zestaw z wałkiem na trzonku.
  • Drabinę.
  • Kuwetę do odsączania farby, jeśli nie było jej w zestawie z wałkiem.
  • Folię malarską, papier ochronny, taśmę malarską do zabezpieczenia podłogi, grzejników, okien, kontaktów i gniazdek. W malowanym pomieszczeniu możesz założyć także foliowe drzwi zamykane na zamek błyskawiczny, skutecznie zabezpieczą resztę mieszkania przed zabrudzeniem.

Odpowiednie przygotowanie narzędzi – praktyczne triki

Idealnie pomalowane ściany można uzyskać tylko idealnie przygotowanymi – czystymi – narzędziami.  Zacznijmy od wałka. Na runie każdego nowego wałka jest dużo luźnych włosków i pyłków, które w trakcie malowania mogłyby zostać na ścianie. Aby tego uniknąć owiń wałek dokładnie taśmą malarską i mocno ją dociśnij. Podziała na tej samej zasadzie, co rolka do czyszczenia odzieży. Drobne włoski przykleją się do taśmy i bez problemu je usuniesz zrywając taśmę. Przed zanurzeniem wałka w farbie zwilż lekko runo - wystarczy przejechać po nim kilka razy mokrą dłonią. Farba będzie się lepiej trzymała wałka i lepiej rozprowadzała na ścianie.

Utrzymanie kuwety w czystości to także ważna sprawa. W przeciwnym razie drobinki zaschniętej farby z kratki trafią na wałek, a z niego na ścianę. Dokładne mycie kuwety po każdym malowaniu jest uciążliwe, można tego jednak uniknąć stosując wymienne wkłady do kuwety.

Gdy chcesz sobie zrobić przerwę w malowaniu schowaj wałek do torebki foliowej, szczelnie ją zamknij dociskając folię do powierzchni wałka. Dzięki temu farba nie zaschnie i po przerwie będziesz mógł kontynuować malowanie bez potrzeby mycia wałka.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Źródło: Jula

Polecamy Ci również

Zobacz także