Czy warto stosować uszczelki?

Joachim Zeller

Joachim Zeller, tesa tape Sp. z o.o.

Obserwując ogólną tendencję wzrostu cen, dobrze zastosować rozwiązania, które pozwolą obniżyć koszty ogrzewania zimą.

Wydatki na energię elektryczną, gaz, olej grzewczy i inne paliwa są coraz większe. Fizyk Joachim Zeller z firmy inżynieryjnej Ebök w Tübingen od ponad 20 lat pracuje nad strategiami oszczędzania energii, szczególnie dla prywatnych gospodarstw domowych. Wyjaśnia, jakie są główne przyczyny utraty energii oraz co można zrobić, aby obniżyć koszty energii.

Prawie połowa kosztów energii w prywatnych gospodarstwach domowych wynika z wydatków na ogrzewanie. Gdzie szukać przyczyn nadmiernego zużycia energii?
Joachim Zeller: Jest kilka przyczyn utraty energii. W starszych, nieodnowionych budynkach ciepło ucieka szczególnie przez ściany zewnętrzne, dach, sufit piwnicy i okna. W starszych oknach utracie ciepła winne są szczeliny wokół nich – co powoduje podwyższenie kosztów energii.

montaż uszczelekCo można zrobić, aby obniżyć wydatki na ogrzewanie?
Joachim Zeller:
Warto dokonać w domu zmiany prowadzące do oszczędzenia energii. Planowaną modernizację powinna poprzedzić analiza zużycia/utraty energii przeprowadzona przez fachowca.

Jak skuteczne są takie rozwiązania jak uszczelnianie okien i drzwi?
Joachim Zeller: Badania przenikalności powietrza przeprowadzone na uszczelkach potwierdzają, że produkty te bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Na tej podstawie można wyliczyć oszczędności energii po zabezpieczeniu szczelin w oknach i drzwiach. Zastosowanie uszczelek wykazuje pozytywne efekty oszczędzania już po pierwszym roku. Oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania pokrywają koszt zakupu uszczelek. W przypadku domu, w którym wiele okien jest nieszczelnych, a szerokości szczelin okiennych są znaczne, zastosowanie uszczelnień pozwala zaoszczędzić do 20 procent kosztów ogrzewania.

Czy jest to rozwiązanie tylko dla wynajmujących, czy również dla właścicieli domów i mieszkań?
Joachim Zeller: Właścicielom mieszkań, którzy nie mogą sami zdecydować się na wymianę okien oraz właścicielom domów, którzy nie mogą lub nie chcą jeszcze dokonywać przeróbek, zaleca się uszczelnianie okien przed rozpoczęciem zimy, by zminimalizować straty ciepła.

Czy błędy można popełniać również wietrząc pomieszczenia?
Joachim Zeller: Z powodów zarówno zdrowotnych, jak i energetycznych wietrzenie pomieszczeń jest wskazane. Częstotliwość i długość wietrzenia zależy głównie od temperatury na zewnątrz i poziomu wilgoci w pomieszczeniu – od listopada do marca wietrzymy krótko ale intensywnie (jeśli to możliwe – 4 do 6 minut co 2 godziny). W miesiącach letnich czas wietrzenia należy wydłużyć do pół godziny. W niewietrzonych pomieszczeniach jest duszno, a podwyższona wilgotność może prowadzić do powstawania pleśni. Po zainstalowaniu uszczelek również należy wietrzyć intensywniej. Umiarkowane wietrzenie nie oznacza marnowania energii, w przeciwieństwie do strat ciepła uciekającego przez nieszczelne okna. Przepływ powietrza przez szczeliny w oknach zależy od pogody. Im zimniej i wietrzniej na zewnątrz, tym więcej powietrza przenika przez szczeliny. Pomieszczenie osusza się bardzo szybko, a chłodne powietrze wciąż do niego dopływa. Ze względów energetycznych proces ten powinien przebiegać odwrotnie – im wyższa temperatura na zewnątrz, tym intensywniejsze powinno być wietrzenie przez otwieranie okien.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: tesa tape

Polecamy Ci również

Zobacz także