Czy wiesz, na ile jajek Cię stać? Sprawdź

0
Jajka
Ceny jajek są zmienne. W tym roku akurat nie jest najlepiej (przynajmniej dla kupujących).

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez jajek. Ale przecież jemy je przez cały rok. Rzecz w tym, że w tym roku będzie stać nas na mniej.

Okres Świąt Wielkanocnych to dobra okazja, żeby się przyjrzeć cenom jajek – wszak bez nich trudno wyobrazić sobie żurek, nie powstaną wielkanocne ciasta, nie mówiąc już o pisankach. Jednak z analizy Open Finance, który podjął się tego zadania, wynikają niezbyt radosne wnioski. W tym roku jajka kurze są wyjątkowo drogie – do tego stopnia, że ze średnią pensję* możemy kupić ich o niemal 1000 sztuk mniej niż przed rokiem (dokładnie o 948 sztuk mniej).

Wielkanocnym planom to raczej nie zaszkodzi, bo i tak możemy nabyć 4566 jaj w ciągu roku, jednak to najwyższa cena od 2012 r. Bo ceny jajek wzrosły nie po raz pierwszy. Wyjątkowo drogie były we wspomnianym 2012 roku, a wcześniej – w 2000 r. Za to najtańsze – w 2016 roku.

Przeczytaj koniecznie: Czy myć jajka przed użyciem? Kiedy i jak to robić

Na wzrost ceny jajek wpłynęły m.in. problemy ferm kurzych w Holandii i Belgii, a także we Włoszech, które spowodowały wzrost popytu na polskie jajka.

* pensja szacowana za pierwsze dwa miesiące br. na około 3310 zł

Czy wiesz, na ile jajek Cię stać? Sprawdź - zdjęcie 1

Czy wiesz, na ile jajek Cię stać? Sprawdź - zdjęcie 2

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Open Finance

Polecamy Ci również

Zobacz także