Czysta kuchnia

Kuchnia to miejsce bezwzględnie wymagające utrzymania w czystości. Dbałość o higienę tego miejsca gwarantuje wykonywanie codziennych obowiązków w przyjaznym otoczeniu dla zdrowia, a sama kuchnia będzie służyła nam dłużej.

Czysta kuchnia - zdjęcie 1Kuchnia zagracona i zaniedbana? – na taki stan nie możemy sobie pozwolić, choć przy odrobinie roztargnienia łatwo kuchnię zagracić nadmierną ilością szafek, na której sprzątanie brakuje czasu. Dodatkowo ściany i sufit w kuchni są bardziej niż gdzie indziej narażone na działanie pary wodnej i tłuszczu. Szkodliwym działaniom wilgoci i tłuszczu, warto zapobiegać wcześniej, chociażby na etapie wykańczania mieszkania, lub remontu. Przy malowaniu kuchni kluczowe znaczenie ma odpowiednie zagruntowanie powierzchni ścian. Możemy to zrobić solidnie, używając, środka gruntującego (np. z grupy Gruntolit firmy Kreisel), który wyrównuje nasiąkliwość ścian, przy okazji ułatwia nanoszenie farby i sprawia, że ta ostatnia dobrze przylega do podłoża. Nie ma  więc zagrożenia, że farba zacznie się łuszczyć.

Czysta kuchnia - zdjęcie 2Remontując zniszczoną kuchnię, pojawia się problem wymiany płytek ceramicznych, które mogą być szczególnie zniszczone przy kuchence. By je wymienić należałoby skuć stare i położyć nowe. Przy pracach związanych z tymi zmianami nie da się uniknąć wszędzie wnikającego kurzu i gruzu. Na tę niewygodę pojawiło się nowe rozwiązanie, do którego większość z nas, podjedzie bardzo sceptycznie. Polega ono na pozostawieniu starych płytek, które dobrze trzymają się podłoża i położeniu na nie nowych. W tym celu konieczne jest użycie kleju o odpowiedniej sile wiązania, którego producenci przewidzieli taką możliwość (np. Elasti Multi Special Kreisel).

Precz z pleśnią
W czystej kuchni ważne jest zabezpieczenie wszelkich powierzchni przed pojawieniem się grzybów i pleśni. Te ostatnie mają wyjątkowo negatywny wpływ na samopoczucie domowników. Warto o to zadbać na kilka sposobów. Najważniejsze jest dokładne uszczelnienie miejsc newralgicznych (między zlewem, a ścianą, zlewem, a blatem). Warto do tego użyć silikonów odpornych na działanie pleśni. Na rynku są dostępne także kolorowe (np. Silikolor Kreisel występuje w 24 odcieniach), można więc bez problemu dobrać je do koloru fug (w tej samej gamie co Silikolor są Fugi de Lux Impresja) czy barwy blatu, kafelków lub szafek. Warto też systematycznie dokładnie czyścić zarówno płytki, jak i fugi. Oprócz środków ogólnego stosowania można użyć skuteczniejszych jak Reno - Płytki (do glazury i terakoty) czy Reno - Spoina do fug. Ich zaletą jest także to, że oprócz bardzo dokładnego usuwania zabrudzeń działają także w pewnym stopniu impregnująco.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Bogumił

Źródło: Kreisel

Polecamy Ci również

Zobacz także